بی نیازی کشور از واردات سالانه 3 میلیون دلار بذر سیب زمینی

بی نیازی کشور از واردات سالانه 3 میلیون دلار بذر سیب زمینی

به گزارش بی دانلود، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرای برنامه خودکفایی تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس را نمونه موفقی از اثربخشی تحقیقات این پژوهشگاه عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای این برنامه، کشور از واردات سالانه سه میلیون دلار بذر سیب زمینی کاملا بی نیاز شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا دکتر صالحی جوزانی در مراسم افتتاحیه اولین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با اشاره به تحولات تکنولوژیکی که در عرصه کشاورزی در جریان است و آینده کشاورزی جهان را متحول خواهد کرد، اظهار داشت: این پژوهشگاه هر ساله هسته اولیه بذر ۱۷ رقم سیب زمینی را تولید و در اختیار ۲۰ شرکت بخش خصوصی قرار می دهد که علاوه بر اشتغالزایی برای ۲۱۰ نفر، تا حالا در مجموع ۴۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشته است.
وی اشاره کرد: در امتداد توسعه این قبیل برنامه های اثربخش و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و فعالان حوزه تکنولوژی های جدید کشاورزی، برگزاری سالانه دو تا سه رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی را در دستور کار داریم که اولین دوره آن امروز با محوریت بذر و کشت بافت گیاهی، زیست فناوری گیاهی، کشاورزی عمودی و کشاورزی دقیق و هوشمند برگزار می گردد.
صالحی جوزانی اشاره کرد: در این رویداد، تفاهم نامه همکاری هشت جانبه تولید هسته های اولیه سالم ارقام میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری، معتدله و سردسیری، سبزی و صیفی و گل و گیاهان زینتی بین پژوهشگاه و موسسه تحقیقات علوم باغبانی، مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران و صندوق پشتیبانی از توسعه نهال در بخش کشاورزی منعقد می شود.
وی درباب اهمیت اجرای این طرح اظهار داشت: باغبانی، ۲۰ درصد وزنی تولیدات کشاورزی و ۴۰ درصد ارزش صادرات کشاورزی کشور و ۳۷ درصد اشتغال بخش کشاورزی کشور - ۷ درصد کل اشتغال کشور - را به خود مختص کرده است. یکی از اشکالات عمده در زمینه باغبانی در زنجیره تولید نهال سالم و گواهی شده است که تلاش داریم با تجربه خوبی که در سالم سازی ارقام و پایه های باغی داریم این زنجیره را ایجاد نماییم.
صالحی جوزانی در این ارتباط اظهار داشت: طبق پیش بینی ها، کشاورزی جهان در سال ۲۰۵۰ بیش از هر چیز تحت تاثیر ۱۵ تکنولوژی جدید همچون کشاورزی در بیابان، کشاورزی عمودی، کشاورزی با آب دریا، گوشت مصنوعی، پرینترهای سه بعدی، هوش مصنوعی، بلاکچین و نانوتکنولوژی قرار خواهد گرفت که بیشترین آنها در رابطه با بیوتکنولوژی هستند و این درحالی است که بیوتکنولوژی در میان پنج فناوری برتر در دنیا با کسب ۳۲ درصد کل گردش مالی جهانی این فناوری ها در رتبه اول قرار دارد.
وی اشاره کرد: گردش مالی جهانی بیوتکنولوژی نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار است که بیش از ۱۰ درصد آن به بیوتکنولوژی کشاورزی اختصاص دارد. بدین ترتیب اگر بخواهیم طبق هدفگذاری اسناد بالادستی، سه درصد بازار جهانی زیست فناوری را در اختیار بگیریم باید سهم خود در زمینه بیوتکنولوژی کشاورزی را از حدود ۴۰۰ میلیون دلار فعلی به حدود ۱.۸ تا ۲ میلیارد دلار افزایش دهیم.
رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: چالش ها و موانع مختلفی در راه رسیدن به کشاورزی دانش بنیان در کشور وجود دارد که همچون آنها سرمایه گذاری پایین در بخش کشاورزی، پایین بودن تعداد شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های کشاورزی، عدم حمایت کافی از ایجاد و تقویت شرکت های دانش بنیان، پایین بودن ضریب نفوذ دانش و فناوری در بخش (کمتر از ۶ درصد) و عدم شکل گیری زنجیره ارزش است.
وی با اعلان اینکه سهم کشاورزی از استارتاپ های کشور تنها حدود ۵ درصد است، گفت: در مجموع حدود هزار شرکت و هسته فناور و استارتاپ در زمینه کشاورزی فعال می باشند که امیدواریم با ایجاد نظام نوین نوآوری و فناوری کشاورزی تعداد شرکت های فعال در این عرصه را افزایش دهیم. خوشبختانه با ایجاد پارک های فناوری و دهکده های نوآوری حرکت خوبی در این جهت شروع شده است.
صالحی جوزانی در عین حال ایجاد پلت فرم های تجاری سازی فناوری های کشاورزی و منتورینگ و حرکت به سمت نوآوری باز و مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی در رفع چالش های این حوزه را ضروری خواند.
رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به اینکه این پژوهشگاه توانسته به هاب بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور تبدیل گردد، گفت: در امتداد شکل دهی شبکه و زنجیره بیوتکنولوژی کشاورزی کشور، تقویت ارتباط با معاونت های اجرائی و همکاری با شرکت های دانش بنیان و ستادهای فناوری را در دستور کار قرار داده ایم و می خواهیم امسال حداقل با ۲۰ شرکت خصوصی قرارداد ببندیم.
راه اندازی شبکه شتابدهی فناوی های نوین کشاورزی
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: دومین اتفاق بزرگی که در رویداد امروز شاهد آن خواهیم بود، ایجاد شبکه و انجمن شتابدهی تکنولوژی های جدید کشاورزی است که در این جهت تفاهم نامه سه جانبه ای بین نمایندگان شتاب دهنده ها، ستاد توسعه زیست فناوری و پژوهشگاه امضا می شود. علاوه بر این دو تفاهم نامه، ۱۰ قرارداد توسعه و انتقال فناوری به بخش خصوصی هم منعقد می شود. در این رویداد ضمن برگزاری دو پنل تخصصی در حوزه صنعت بذر و صنعت کشت بافت، میزبان سفرای ترکمنستان و قرقیزستان، معاون سفیر و نمایندگان سفارت روسیه و نمایندگان سفارت عراق هستیم که با حضور در رویداد زمینه های همکاری مشترک و واردات محصولات بیوتکنولوژی کشاورزی از ایران را بررسی می کنند.

ایجاد اولین صندوق سرمایه گذاری PE در کشور
سخنران بعدی این رویداد، دکتر خاکدامن، معاون ستاد توسعه زیست فناوری بود که درباب معرفی برنامه های حمایتی ستاد اظهار داشت: در حوزه توسعه فناوری، حمایت بذری از تیم های فناور در شتاب دهنده ها و تقسیم کار ملی زیست فناوری و در حوزه توسعه بازار، پشتیبانی از تولید و ورود به بازار و پشتیبانی از افزایش مقیاس در بازار ملی و بین المللی را در دستور کار داریم. حاصل این حمایت ها تولید ۱۶۷ محصول با پتانسیل ارزی هزار و ۳۰۴ میلیون دلار است.

وی از افتتاح اولین صندوق سرمایه گذاری PE کشور در شهریورماه سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: پس از این صندوق که در زمینه سلامت راه اندازی شده، دومین صندوق را در زمینه امنیت غذایی راه اندازی خواهیم کرد. مجموعه سرمایه صندوق امنیت غذایی، ۱۰ هزار میلیاردریال خواهد بود که ۵۰ درصد توسط موسسان و ۵۰ درصد توسط پذیره نویسی عمومی تامین می شود.

۱۰ دهکده تکنولوژی جدید و ۴۰ مزرعه نوآوری در کشور راه اندازی می شود
دکتر خیام نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هم در سخنرانی خود در افتتاحیه رویداد با اشاره به جلسه اخیر شورای معاونین وزارت جهاد کشاورزی با رییس جمهور، گفت: با اهمیت ترین مطالبه رییس جمهور از ما همان مطالبه ای است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سال داشتند که کشاورزی را دانش بنیان نماییم و مخاطب اصلی رییس جمهور در جلسه شورای معاونان هم سازمان تات ( تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) بود.
وی با اشاره به اینکه مردمی بودن دولت سیزدهم باید در تمام حوزه ها متبلور باشد، اشاره کرد: منظور از مردمی بودن در بحث دانش بنیان این است که به مفهوم واقعی، مقوله مردمی سازی را در بحث دانش بنیانی کشاورزی عملیاتی نماییم. ما مکلفیم شرایط حضور و نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان را تسهیل نماییم. درست است که منابع دولتی محدود است ولی باید ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی را از حدود ۶ به ۱۲ افزایش دهیم.
خیام نکویی با اعلان اینکه مطالبه مقام معظم رهبری از بخش کشاورزی این است که بعد از امنیت غذایی پایدار کشور، اقتدار غذایی کشور را هم محقق کنند: منظور از اقتدار غذایی این است که در صورت نیاز، قدرت تامین غذای برخی کشورهای منطقه را هم داشته باشیم. در جنگ اخیر اوکراین دیدیم که این دیدگاه که باید تولید محصولاتی مثل گندم را به سبب اقتصادی نبودن رها نماییم و به واردات آنها اتکا نماییم، چقدر اشتباه است و کشورهایی بودند که برای تامین ۵۰۰ هزار تن مواد غذایی به چه ابزارهایی متوسل شدند.
وی اشاره کرد که با وجود محدودیت آب و اراضی و مسایل زیست محیطی، قابلیت افزایش ۱۸ درصدی تولیدات کشاورزی در چهار، پنج سال آینده را داریم و می توانیم حجم تولید محصولات کشاورزی را به ۱۵۲ میلیون تن برسانیم. رسیدن به این هدف مستلزم عزم و اراده قوی برای پشتیبانی از بخش کشاورزی است که البته هیچ گاه حمایت معنوی از بخش کشاورزی تا حدی که امروز وجود دارد، نبوده بطوریکه مقام معظم رهبری شخصا به این مسئله ورود فرموده اند.
خیام نکویی فاصله شایان توجهی که بین میانگین تولید کشوری و رکوردهای تولید باغداران نمونه وجود دارد و در بعضی محصولات مثل سیب به ۱۰ برابر هم می رسد را گواهی بر امکان افزایش قابل توجه حجم تولیدات باغی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: این مسأله که ناشی از فاصله دانشی، فناوری و ترویجی کشاورزان نمونه با سایر بهره برداران این حوزه است در دیگر محصولات کشاورزی مثل گندم هم به شدت وجود دارد.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه افزایش راندمان در بخش کشاورزی بیش از هرچیز در گرو ایجاد زنجیره، مدیریت واحد، نظارت مستمر و پشتیبانی از بخش خصوصی است، گفت: در سازمان تات برمبنای نگاه ویژه مقام معظم رهبری و تاکید رییس جمهور، ریل گذاری جدیدی شروع شده و موتور موسسات تحقیقاتی ما در تعامل نزدیک با معاونت های اجرائی وزارتخانه روشن شده است که اتفاقات بسیار بزرگی را در زمینه تولیدات کشاورزی رقم خواهد زد.
خیام نکویی افزود: در شرایطی که ظرفیت خبرگانی در بخش کشاورزی کشور بسیار بالاست، پذیرفته نیست که ۷۵ درصد بهره برداران بخش کشاورزی، بی سواد و کم سواد باشند. بر این اساس مصمم هستیم که ۳۹ هنرستان کشاورزی را که برخی از آنها شبانه روزی هستند تا آخر سال راه اندازی نماییم چونکه بعضی فارغ التحصیلان این هنرستانها در گذشته، مدیران توانمند امروز بخش کشاورزی هستند. از جانب دیگر میانگین سنی بهره برداران کشاورزی کشور ۵۲ سال است که نشاندهنده کاهش توان این بخش و ضرورت ورود نیروهای متخصص جدید به این بخش است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ به ما تکلیف شد که باید شرکت های دانش بنیان کشاورزی افزایش پیدا کند. تعداد شرکت های دانش بنیان در آن زمان حدود ۲۵۶ شرکت بود که الان به بالای ۳۰۰ شرکت بالا رفته و مجموعه تعداد شرکتها و واحدهای فناور حدود ۴۵۰ واحد است. از جانب دیگر، چهار دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی در کشور به وجود آمده و ۱۰ دهکده دیگر نیز راه اندازی می شوند. همین طور ۴۰ مزرعه نوآوری در زمینه های مختلف کشاورزی و باغبانی ایجاد خواهند شد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش کمی و ارتقای اثربخشی شرکت های دانش بنیان کشاورزی اظهار داشت: به همکاران موسسات تحقیقاتی سازمان سفارش می کنم فناوری های موجود را سخاوتمندانه به بخش خصوصی منتقل کنند. با اهمیت تر از میزان رویالیتی که می گیرید، تعداد دانش فنی واگذار شده است. اگر سازمان از ۷۰۰ فناوری موجود ۵۰۰ فناوری را با رقم کمتر به بخش خصوصی منتقل کند بهتر از این است که این فناوری ها برای سال دیگر بماند.
یک سوم باغات کشور فرسوده و نیازمند احیا است
سخنران بعدی اولین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی، مهندس برومندی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی بود. وی اظهار داشت: این جلسات هم برای ما و هم برای بهره برداران بخش اجرا بسیار دلگرم کننده است که اتفاقات بزرگی فرا می رسد. از زمانی که دکتر خیام نکویی ریاست سازمان تات را بر عهده گرفتند، ریل گذاری های جدیدی در این عرصه انجام شده که بسیار امیدبخش است.
برومندی با اشاره به وجود سه میلیون هکتار باغ و ۲۳ هزار هکتار گلخانه و تولید ۲۵.۷ میلیون تن محصولات باغی در کشور اظهار داشت: حوزه باغبانی ۳۷ درصد اشتغال بخش کشاورزی و حدود ۴۶ درصد درآمدهای ارزی بخش کشاورزی کشور را شامل می شود. به دلیلهای مختلف مثل قرار داشتن در کمربند محصولات راهبردی باغی و راندمان اقتصادی تر آب در بخش باغبانی، مزیت اصلی کشاورزی ایران در زمینه باغبانی است. اساساً کشاورزی کشور ما کشاورزی معیشتی است چون ۷۵ درصد اراضی کشاورزی کشور زیر پنج هکتار است. باتوجه به این مسئله و مخاطرات اقلیمی و کمبود جدی آب برای وصول به امنیت غذایی کشور، حاکمیت یک نگاه جدید در بخش کشاورزی کشور لازم است.
وی با اشاره به وجود یک میلیارد گرسنه در دنیا که نشان دهنده اهمیت جدی بحث غذا در دنیای امروز و آینده است اظهار داشت: در دولت سیزدهم، شاه بیت برنامه رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی امنیت غذایی کشور است که انشاالله در سال های آتی به نتایج اقدامات انجام شده دراین زمینه بیشتر واقف خواهیم شد.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه بخش باغبانی کشور با همه مزیت هایی که دارد در همه سالهای قبل بسیار مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: بخش باغبانی در این سال ها بیش از دو، سه ردیف بودجه نداشته که در بیشتر سال ها هم محقق نشده اند. ما سه میلیون هکتار باغ داریم که یک میلیون هکتار آن فرسوده و غیر اقتصادیست که باید آنها را احیا یا حذف و جایگزین نماییم با اینحال اعتبار اندکی که برای این حوزه در نظر گرفته شده در بیشتر سالها محقق نشده و بیشترین میزان تحقق آن تا پیش از دولت سیزدهم حدود ۱۷ میلیارد تومان بوده که باتوجه به وسعت اراضی باغی فرسوده کشور بسیار ناچیز است. سهم این بخش از مجموع یارانه های بخش کشاورزی هم بسیار اندک بوده است.
برومندی اظهار داشت: در همین یک سالی که در معاونت باغبانی هستم در سفرهای رییس جمهور پنج هزار میلیارد تومان برای زیرساخت های باغبانی اعتبار گرفته ایم که بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان آن برای احیای باغات بوده است.
وی با اشاره به اینکه در محصولاتی مثل پسته فاصله وحشتناکی بین متوسط تولید کشور و رکورد کشاورزان پیشرو وجود دارد، گفت: با اینحال هنوز یک باغ مادر پسته در کشور نداریم که هفته پیش ۴۰ میلیارد تومان برای ایجاد باغ مادری در کرمان اعتبار گرفتیم. همین طور تفاهم نامه های مشترک تحقیقاتی امضا شده از محل یارانه ها که حداکثر ۲۳ درصد بودند را به بالای ۳۵ درصد رساندیم.
برومندی با اعلان اینکه باغات مادر کشور بی صبرانه منتظر هسته های اولیه است، اظهار داشت: درحال برنامه ریزی برای تاسیس ۳۷ باغ مادری در ۳۷ نقطه کشور هستیم.
وی با اشاره به اینکه هیچ پروژه ای بدون پیوست تحقیقاتی در معاونت باغبانی پذیرفته نمی گردد اظهار داشت: تحول بزرگی که در تات رخ داده را به فال نیک میگیرم. خود من از فارغ التحصیلان همان هنرستان های کشاورزی هستم. از این هنرستان ها به مفهوم واقعی کلمه به عنوان تکنسین بیرون می آمدیم ولی متاسفانه در سال های اخیر جایگاه این هنرستان ها بسیار کمرنگ شده بود که خوشحالم با توجه سازمان تات شاهد رونق باردیگر این هنرستان ها خواهیم بود.
دکتر مهدی سیف سهندی، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی هم که سخنران پایانی مراسم افتتاحیه رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی بود، با اشاره به اینکه در بحث کشاورزی هر بر ضرورت افزایش راندمان متفق القول هستند، اظهار داشت: یکی از عوامل عمده افزایش راندمان، دانش و فناوری و سیاست گذاری مناسب می باشد. مدل های خطی قدیم قاعدتاً پاسخگو نیست و باید بصورت اکوسیستمی به نظام نوآوری نگاه کرد.
وی اظهار داشت: دهکده های نوآوری تجربه بسیار خوبی است که امیدوار هستم این اقدامات در سازمان تات ادامه پیدا کند. همین طور امیدوار هستم فاکتورهای ارزیابی نظام نوآوری که بیشتر مبتنی بر مقاله است هم اصلاح شوند و حرکت خوبی که شروع شده و گامی به سمت دانشگاههای نسل است، ادامه یابد.

انعقاد ۱۲ تفاهم نامه در اولین رویداد «فناوری های نوین کشاورزی»
در نخستین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی ۱۲ تفاهم نامه همکاری همچون تفاهم نامه هشت جانبه تولید هسته های اولیه سالم ارقام مختلف میوه، سبزی و صیفی و گیاهان زینتی و تفاهم نامه راه اندازی شبکه و انجمن شتابدهی تکنولوژی های جدید کشاورزی در اولین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) و معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی منعقد گردید.
از دیگر برنامه های اولین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی، بازدید مدیران، فناوران و بازیگران کلیدی از نمایشگاه حضوری با مشارکت شرکت ها، مراکز تحقیقاتی، استارت آپ‏ها و شتاب دهنده های بخش کشاورزی، برگزاری دو پنل گفت و گو در امتداد بررسی، شناسایی و ارائه راه حل برای رفع چالش های صنعت بذر و کشت بافت جمهوری اسلامی ایران و ملاقات ها و نشست های B۲B با محوریت هم افزایی و توسعه فناوری ها بود.
نخستین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی (NAT) با هدف کلان پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و فعالان حوزه تکنولوژی های جدید کشاورزی به همت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری و با حضور بازیگران مختلف اکوسیستم نوآوری کشاورزی اجرا شد. تشکیل و تکمیل زنجیره های ارزش کشاورزی با توسعه، ترویج (انتشار) و هم افزایی تکنولوژی های جدید کشاورزی (تحقیق و توسعه، طراحی محصول، تامین مواد اولیه، تولید، توزیع، بازاریابی و ارائه خدمت به مصرف کننده نهایی)، ترویج و توسعه روش های نوآوری و تحقیق و توسعه باز فیمابین بخش خصوص و مرکز تحقیقاتی و پژوهشی با حمایت نهاد پشتیبان و افزایش عملکرد در تولید و ارائه خدمت با بهره بردن از ظرفیت های موجود در تکنولوژی های جدید کشاورزی از دیگر اهداف رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی بود.منبع:

1401/05/27
13:22:06
0.0 از 5
609
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود