كارنامه سال اول دولت مردمی - ۳۶

چابک سازی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران در دولت سیزدهم

چابک سازی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران در دولت سیزدهم

بی دانلود: بی دانلود: ارتباط با نهادهای حامی پژوهش در کشور، چابک سازی و افزایش سرعت عمل با حفظ کیفیت و اصول حرفه ای مدیریت پژوهش و البته جلب نظر بخش خصوصی برای اجرای تحقیقات نیازمحور همچون ماموریت های جدید صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران در دولت سیزدهم است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یک سال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می گذرد، دولتی که به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خودرا شروع کرد و به اذعان خیلی از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت های بعد از انقلاب، هیچ دولتی به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی میراث دار مشکلات، ضعف ها و کاستی های برجای مانده از دولت قبل از خود نبوده است.
وضعیت نامناسب فاکتورهای کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش ها که ماحصل سیاستگذاری ها و اقدامات نادرست سالهای قبل از ۱۴۰۰ بود، شرایطی را رقم زد که بگفته آیت الله رئیسی در نخستین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!
با این حال گرچه چالش ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسئولان دولت سیزدهم شامل رییس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرائی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع خیلی از چالش های گذشته و کوشش برای ریل گذاری صحیح برای حرکت به سمت شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی نیز در زمینه های مختلف عملکردی انجام شده است که بنظر می رسد با گذشت یک سال از استقرار دولت حالا نوبت به بازخوانی آن رسیده است.
در این گزارش به عملکرد صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد علم ایران) به عنوان یکی از زیر مجموعه معاونت علمی در جهت ارتقا وحفظ جایگاه مرجعیت علمی در دولت سیزدهم خواهیم پرداخت.

تصویب ۴۹۱ طرح پژوهشی و ۲۵۲ رساله و اختتام نامه
در همین راستا این صندوق از شهریور ۱۴۰۰ تا حالا ۴۹۱ طرح پژوهشی، ۲۸۷ دوره پسادکتری، ۱۸ کرسی و گرنت پژوهشی و ۲۵۲ رساله و پایان نامه را مصوب کرده است.
صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران بمنظور رفاه پژوهشگران و ساماندهی مناسب برای تولید علم و فناوری و هم افزایی علم، تولید و ثروت و آماده سازی بستر اجرائی آنها در جهت سوق دادن منافع تحقیقاتی و فناوری به مردم و در نهایت توسعه پایدار کشور در سال ۱۳۸۲ و با تصویب اساسنامه آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شد.
شاید بتوان گفت رسالت اصلی این صندوق در حقیقت ایفای وظایف بنیاد ملی علم ایران بوده است. هم اکنون این صندوق با بیش از ۲۸ هزار عضو هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی مرتبط می باشد و عمده کارهای این صندوق در زمینه های پشتیبانی از طرح های پژوهشی، پسادکتری، ثبت اختراعات، کرسی پژوهشی، پژوهانه (گرنت) و پشتیبانی از ایجاد و توسعه مراکز نوآوری، انجام می گیرد.

برنامه های صندوق پشتیبانی از پژوهشگران درباب جذب نخبگان
اما در ادامه تأکیدات رهبر معظم انقلاب درباب جذب نخبگان، اجرای یک برنامه از طرف این صندوق در قالب پلت فرم بازگشت نخبگان به کشور است که این برنامه شامل اعطای گرنت پژوهشی به نخبگان است.
گرنت پژوهشی «آغاز» برای نخبگانی در نظر گرفته شده است که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های برتر دنیا به کشور باز می گردند و گرنت پژوهشی «بنیان» و گرنت های عادی صندوق برای نخبگان جوانی در نظر گرفته شده است که در دانشگاه های کشور هیئت علمی هستند و موفقیت های پژوهشی قابل توجهی در سطح ملی یا بین المللی داشته اند.
این موارد همچون برنامه های صندوق پشتیبانی از پژوهشگران البته علی رغم مشکلات بودجه ای، برای بکارگیری توانایی پژوهشگران و نخبگان جوان بشمار می رود که این مساله ذیل منویات مقام معظم رهبری بوده است.

صندوق پشتیبانی از پژوهشگران در دولت سیزدهم چابک سازی می شود
اما ۲۲ تیرماه امسال بود که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با صدور حکمی علی محمد سلطانی را به عنوان رئیس جدید صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور را منصوب نمود.
پیش از این ایمان افتخاری به عنوان سرپرست صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران از طرف سورنا ستاری ریاست این صندوق را بر عهده داشت.
در حکم ستاری باتوجه به نقش صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور و در امتداد صیانت از جایگاه علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران؛ پشتیبانی از علوم پایه و تحقیقات بنیادی جهت دار، تحقیقات کاربردی ناظر به نیازها و اولویت های کشور و تحقیقات علوم انسانی ناظر به کاربست تحقیقات را ضروری دانسته است.
همچنین ماموریت های مهم دیگری همچون ارتباط و همکاری با سایر نهاهای حامی پژوهش در کشور، چابک سازی صندوق و افزایش سرعت عمل با حفظ کیفیت و اصول حرفه ای مدیریت پژوهش، ترویج علم و پژوهش و ایجاد ارتباط با جوامع تخصصی و عموم مردم و جلب نظر بخش خصوصی برای اجرای تحقیقات و نیازمحور بوسیله صندوق پشتیبانی از پژوهشگران برای رئیس جدید این صندوق تعریف شده است.


منبع:

1401/05/31
20:56:53
0.0 از 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود