اقتصادی شدن تولید کارخانجات آلومینیوم با نانو پوشش های محققان کشور

اقتصادی شدن تولید کارخانجات آلومینیوم با نانو پوشش های محققان کشور

به گزارش بی دانلود، یکی از شرکتهای دانش بنیان با تولید نوعی نانوپوشش توانست این محصول را جایگزین اسید نیتریک، سود سوزآور و کروماته در دو کارخانه آلومینیم سازی کند که این امر منجر به کاهش قیمت نهایی محصول و رقابت پذیرتر شدن محصولات در بازار داخل و خارج از کشور شده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، فرهنگ آزاد، مدیر مهندسی فروش یکی از شرکتهای فناور، اظهار داشت: در چند سال قبل علاوه بر حوزه هایی نظیر خودروسازی، صنایع فلزی، لوازم خانگی و برق روی استفاده از فناوری نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی در صنعت آندایزینگ و آلومینیم تمرکز کردیم که نتایج جالب توجهی هم به دست آمده است. با اشاعه فناوری نانو پوشش تبدیلی در حوزه آندایزینگ و آلومینیوم موفق شدیم سهم واردات مواد اولیه مورد نیاز این حوزه را به شدت کاهش دهیم.
وی تصریح کرد: تا چند سال قبل، بیشتر از ۹۰ درصد از بعضی از ترکیبات مورد نیاز این صنعت از خارج وارد می شد و همکاری با شرکتهای اروپایی در این صنعت یک رویه جا افتاده بود. اما با تمرکزی که روی این صنعت داشتیم، توانستیم میزان وابستگی به مواد خارجی را به کمتر از ۱۰ درصد برسانیم و هم اکنون شرکتهای بزرگی نظیر آلومرول نوین و آلومینیوم پردیس (روان گذار پردیس) موفق به جایگزینی نانوپوشش های تبدیلی زیرکونیومی به جای پوشش های تبدیلی کروماته رایج در صنعت آلومینیوم شده اند. با این کار مزیت رقابتی صنعت آلومینیوم کشور ارتقا یافته و قیمت نهایی محصولات این شرکت ها کاسته شده است.
آزاد، اظهار نمود: اسید نیتریک، سود سوزآور و کروماته همچون موادی هستند که به شدت برای نیروی انسانی و محیط زیست خطرناک بوده و این مورد همیشه دغدغه های سازمان های نظارتی (محیط زیست) بوده است؛ ازاین رو شرکتهای تولیدکننده آلومینیوم و آندایزینگ به دنبال جایگزینی این مواد بودند.
وی افزود: پس از جایگزینی نانوپوشش های ساخته شده در این شرکت در این دو کارخانه آلومینیوم سازی، اسید نیتریک، سود سوزآور و کروماته از چرخه تولید آنها خارج شد. با این کار مشکلات ایمنی کارگر و سمیت مواد در ملاحظات زیست محیطی، حل و چرخه تولید هم کوتاه تر شده است. نکته جالب توجه دیگر اینکه با حذف برخی مواد شیمیایی، هزینه کار برای این دو شرکت ایرانی کاسته شده که منجر به کاهش قیمت نهایی محصول و رقابت پذیرتر شدن محصولات در بازار داخل و خارج از کشور شده است.
به نقل از ستاد نانو، مدیر این شرکت فناور افزود: در نمایشگاه نانوی سالهای گذشته برخی از محصولات این شرکت را در غرفه خانه نانویی که با استفاده از فناوری نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی ساخته شده بودند، عرضه کردیم. در یکی از دوره های نمایشگاه نانو، ماکتی از خودرو قرار داده شده بود که چهار شرکت که از فناوری نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی شیلر فرایند برای توسعه قطعات خودرو بهره برده بودند، محصولات خویش را در این ماکت خودرو برای نمایش عموم قرار دادند.
منبع:

1401/06/02
17:23:18
0.0 از 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود