صیانت از محیط زیست با پشتیبانی از ۹ طرح کلان ملی فناوری شتاب گرفت

صیانت از محیط زیست با پشتیبانی از ۹ طرح کلان ملی فناوری شتاب گرفت

بی دانلود: تا حالا 9 طرح کلان ملی فناوری در زمینه فناوری های سبز با اعتبار 52 میلیارد تومان به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای صیانت از محیط زیست حمایت شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از مسائل مهم در توسعه پایدار یک کشور، توجه به ضرورت های زیست محیطی و ملاحظات ملی و بین المللی در رابطه با آنست. جامعه بشری گرفتار بحران زیست محیطی شده است و رابطه انسان و طبیعت از شروع خلقت تا حالا هیچ گاه به اندازه امروز نگران کننده و تهدیدآمیز نبوده است.
توجه به این نکته که حفظ سلامت محیط زیست و منابع طبیعی در نگاه طولانی مدت اقتصادی تر از افزایش تولید است، سبب می شود جلوگیری از تخریب محیط زیست و هدر رفتن منابع طبیعی کشور به عنوان یک دغدغه مهم مد نظر سیاستگذاران و متولیان امر قرار گیرد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تلاش می کند باتوجه به زیرساخت های مورد نیاز، راه را برای ورود نوآوری ها به حوزه فناوری های زیست محیطی (سبز) با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت های فناورانه هموار کند.
بر همین اساس مرکز طرح های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت مبادرت به شناسایی و پشتیبانی از طرح های فناورانه این حوزه در بخش های اصلی آب و فاضلاب و محیط زیست کرده است.
بررسی ها نشان میدهد در مجموع ۹ طرح در مرکز طرح های کلان ملی فناوری مورد حمایت قرار گرفته که تمامی آنها در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ مصوب شده اند. در مجموع حدود ۵۲ میلیارد تومان اعتبار بمنظور پشتیبانی از طرح ها مصوب شده است که از این مقدار رقمی در حدود ۳۰ میلیارد تومان سهم معاونت بوده است. بواسطه پیشرفت پروژه و فاکتورهای کلیدی عملکرد تعیین شده، تا حالا اعتباری به میزان ۲۱ میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.
همچنین از مجموع ۹ طرح حمایت شده، بخش آب و فاضلاب ۶ طرح و بخش محیط زیست سه طرح را به خود اختصاص داده اند. بررسی نسبت توزیع ریالی طرح ها حاکی از آنست که از مجموع ۵۲ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش آب و فاضلاب با رقمی در حدود ۳۰ میلیارد تومان بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود مختص کرده است. ۹۲ درصد از حجم ریالی طرح های سرمایه گذاری شده در این عرصه تا کنون با موفقیت همراه بوده اند.
از نخستین طرح های کلان ملی در این عرصه می توان از شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما در سال ۱۳۸۸ که مجری آن پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بود، نام برد که این طرح خاتمه یافته است. همین طور سامانه خانگی تصفیه و گندزدایی آب شرب روستایی در سال ۱۴۰۰ که مجری آن شرکت نوراژن پیشرو است، از آخرین طرح های کلان ملی فناوری در زمینه آب و فاضلاب شمرده می شود که درحال اجرائی شدن است.

1401/06/03
22:40:42
0.0 از 5
543
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود