آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور

آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور

به گزارش بی دانلود، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از آمادگی این بنیاد برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با استفاده از ابزار روز و خلاقیت با همکاری همه هنرمندان و اصحاب رسانه اطلاع داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ناصر باقری مقدم در مراسم رونمایی از لوح فشرده ۱۱۰ مستند رادیویی در رابطه با نخبگان با تکیه بر ضرورت گفتمان سازی نخبگانی در کشور، اظهار داشت: مهم ترین چیزی که در جریان تحولی کشور باید رخ دهد تبدیل آن به یک گفتمان است که اگر این مهم رخ دهد، جریان علمی، فکری، هنری و فرهنگی می تواند در مناسبات و تار و پود جامعه اثرگذار باشد.
وی با اشاره به اینکه هدف اولیه و به ذات بنیاد ملی نخبگان ایجاد گفتمان نخبگانی در کشور است، اضافه کرد: این هدف ذیل الگوسازی از مفاخر بومی محقق می شود؛ یعنی اگر بخواهیم مدیریت تحولات کشور در اختیار نخبگان قرار گیرد، باید پیش تر گفتمان نخبگانی را در کشور ایجاد نماییم.
باقری مقدم افزود: در اخلاق، منش و فرهنگ اسلامی فی ذاته تکریم از مفاخر امری قابل تقدیر است، اما برای گفتمان سازی حتما باید الگوسازی هم صورت گیرد تا ضمن ایجاد فضای نخبگانی، نخبه و موثر بودن در راه توسعه و تعالی کشور و همینطور علم اندوزی و خدمت به جامعه بومی، به مهم ترین هدف مستعدان برتر تبدیل گردد.

فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان درمورد تلاشهای این بنیاد و دیگر نهادها و سازمان ها در ایجاد فضای نخبگانی، عنوان کرد: گرچه موفقیت های خوبی در این عرصه حاصل شده، اما باید گفت همچنان فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست.
وی اضافه کرد: یکی از بهترین علل برای اثبات این ادعا، میل وافر مستعدان دانش آموزی به تحصیل در رشته های پزشکی و بی میلی به ادامه تحصیل در رشته های علوم پایه و علوم انسانی است؛ حال این که آینده ایران اسلامی به رفع مشکلات و چالش های موجود در این علوم وابسته است و امروز کشور به شدت نیازمند حضور مستعدان در این عرصه ها است.
باقری مقدم با تکیه بر ضرورت شناساندن مفاخر بومی به جامعه، عنوان کرد: کماکان گسستی عمیقی بین نسل حاضر و محتوای ساخته شده در حوزه نخبگان وجود دارد؛ به این معنا که برنامه ها و عملکرد مسؤلان در ایجاد فضای نخبگی همگن و منطبق با فضای مستعدان برتر نیست.
وی افزود: بنابراین باید در حوزه تکریم و الگوسازی گامهای جدی برداشت و از ابزارهای موجود و از تمام ظرفیت موجود به صورت بهینه برای معرفی و شناساندن مفاخر بومی بهره برد که خوشبختانه بخشی از این مهم در چارچوب همکاری با رادیو ایران محقق شده است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: این قبیل اقدامات باید در صدا و سیما به طور گسترده صورت گیرد و با تولید برنامه های متنوع، فضای رسانه ای کشور را به سمت نهادینه کردن گفتمان نخبگانی سوق داد. الگوسازی از نخبگان و مفاخر و شناساندن اقدامات و خدمات آنان در راه توسعه کشور، حتی می تواند در کاهش مهاجرت نخبگانی هم اثرگذاری کم بدیل داشته باشد.
وی با بیان اینکه، در ایران تراکم بالایی از نخبگان وجود دارد و این یک موهبت بزرگ خدادادی است، اضافه کرد: بنابراین بنیاد ملی نخبگان آماده است در زمینه الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با همه هنرمندان و اصحاب رسانه همکاری کند تا این مهم با استفاده از ابزار روز و بکارگیری خلاقیت محقق شود.


منبع:

1401/06/06
23:29:58
0.0 از 5
561
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود