دانشگاه علم و صنعت، مرکز اصلی حوزه پژوهش و فناوری صنعت خودرو شناخته شد

دانشگاه علم و صنعت، مرکز اصلی حوزه پژوهش و فناوری صنعت خودرو شناخته شد

به گزارش بی دانلود، با امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت صمت و دانشگاه علم و صنعت ایران، این دانشگاه بعنوان «مرکز اصلی حوزه پژوهش و فناوری صنعت خودرو در کشور» شناخته شد.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از سامانه جامع نیازهای فناوری و نوآوری باز صنعت خودرو و تفاهم نامه همکاری مشترک دفتر صنایع خودروی وزارت صمت و پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران، با حضور دکتر زلفی گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر فاطمی امین؛ وزیر صنعت، معدن تجارت، روز گذشته (یکشنبه ۶ شهریورماه ۱۴۰۱) در محل نمایشگاه صنعت خودرو واقع در نمایشگاه بین المللی انجام شد.

این تفاهم نامه بعد از امضا توسط دکتر منوچهر منطقی (معاون حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت) و دکتر داوود یونسیان (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران) تبادل شد.

انعقاد این تفاهم نامه، در امتداد ارتقای عملی و پایدار تعامل صنعت و دانشگاه و در جهت رفع نیازهای پژوهشی و فناورانه صنعت خودرو با هدف برنامه ریزی مشترک به منظور حل چالش های ملی صنعت خودرو- که حل آن با اقدامات دانشی، پژوهشی، مشاوره ای، فناورانه و آموزشی قابل تصور است- انجام گرفته و عطف به آن، دانشگاه علم و صنعت ایران بعنوان مرکز اصلی حوزه پژوهش و فناوری صنعت خودرو شناخته شده است.

بر طبق این تفاهم نامه، وزارت صمت، پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران را بعنوان قطب همکاریهای در رابطه با صنعت خودرو و قطعه سازان معرفی کرده و این پژوهشکده متعهد شده است ساختار و زیرساخت های لازم برای پاسخگویی به تقاضای صنعت خودرو را فراهم آورد.

همکاری در دانش بنیان شدن صنعت خودروی کشور؛ پاسخ به نیازهای فناورانه در رابطه با خودروسازی از راه فراهم آوردن امکان همکاری مشترک؛ استفاده از بستر نوآوری باز برای غلبه بر چالش های صنعت خودرو؛ همکاری در پیشبرد طرح های در رابطه با افزایش عمق ساخت داخل؛ ارتقای کیفیت محصولات خودروسازان داخلی؛ تحقیق و پژوهش در زمینه تکنولوژی های جدید خودرویی؛ ایجاد زیرساخت های مناسب برای پروژه های ملی مانند شهر هوشمند خودرویی، تألیف اسناد و مدارک علمی و... از محورهای همکاری پژوهشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران با دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وفق این تفاهم نامه است.

در آیین رونمایی از تفاهم نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت صمت، دکتر زلفی گل، وزیر علومدر سخنانی اظهار داشت: خدا را شاکریم که به یمن پیروزی انقلاب اسلامی و استقلال سیاسی که به دست آورده ایم، امروز دستاوردهای بسیار ارزشمندی را در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی، فناوری و نوآوری شاهدیم و به جایی رسیده ایم که در انواع صنایع و عرصه های مختلف فناوری شامل نظامی، امنیتی، تسلیحاتی، نانو، بایو، فناوری اطلاعات و... صاحب نام هستیم و در خیلی از فناوری ها کشورمان مرجعیت پیدا کرده، در صورتیکه در گذشته، صادر کردن بسیاری از فناوری ها جزو آرزوهای ما بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: اگر باور داشته باشیم که از راه علم می توانیم پیشرفت را با کمترین هزینه پیگیری نماییم، بهترین ارثیه ای که برای نسل آینده می توانیم به جا بگذاریم، علم، فناوری و دانایی است که آن هم از راه اساتید دانشگاه ها و تربیت نیروی انسانی کارآمد اتفاق می افتد.

دکتر زلفی گل با تقدیر از اقدام وزارت صمت در انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه علم و صنعت ایران جهت استفاده از دانش نیروی انسانی کارآمد دانشگاه در امتداد رفع نیازهای جامعه، ابراز امیدواری کرد این اتفاق مبارک الگویی برای سایر وزارتخانه ها باشد.

دکتر فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با اشاره به برخی مختصات صنعت و دانشگاه، اشاره کرد: دانشگاه و صنعت مکمل هم هستند و به هم نیاز دارند. در دانشگاه اساتید و دانشجویان و لابراتوار ها هستند که صنعت به آن نیاز دارد و از طرف دیگر، صنعت میدان عملی هست که دانشگاه به جهت اینکه پژوهش هایش واقعی و مسأله محور باشد، نیازمند ارتباط با آن است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری درخلال وزارت صمت و وزارت عتف، اظهار داشت: یکی از بندهای آن تفاهم نامه، قرار گرفتن دانشگاه های معتبر در کنار صنعت بوده است که نخستین نمونه اش تفاهم با دانشگاه علم و صنعت ایران است که هم دانشکده مهندسی خودرو و هم دانشکده مهندسی راه آهن دارد.

وی ضمن ابراز امیدواری برای مؤثر بودن این همکاری، آمادگی وزارت صمت جهت استفاده از پژوهش های دانشگاه و هم حضور دانشجویان و اساتید دانشکده مهندسی خودرو در صنعت را اعلام نمود.

در این مراسم، دکتر انبیاء، رئیس دانشگاه علم و صنعت ایراننیز در سخنانی با تأکید بر ظرفیت ها و قابلیت های بسیار این دانشگاه بعنوان دانشگاهی چالش محور و دانش محور، اشاره کرد: جامعه از نظر ما که دانشگاهی صنعتی هستیم، یعنی صنعت و در این عرصه، دانشگاه علم و صنعت ایران، همچون نگینی می درخشد.

وی با اشاره به طراحی پلت فرم خودروی ملی توسط دانشگاه علم و صنعت ایران، ابراز امیدواری کرد تفاهم نامه دانشگاه و وزارت صمت، نقطه آغازی برای پاسخ به مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه خودرو باشد و اضافه کرد: آگاه هستم که هسته های دانشی مختلفی در این جهت شکل گرفته تا با ایجاد هم افزایی، نقصها موجود در خوردوهای داخلی مرتفع شود.

در این مراسم، دکتر شجاعی فرد، رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو هم در مورد آمادگی این پژوهشکده برای استانداردسازی خودرو های داخلی و اهمیت آن سخنانی ایراد کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت، شرکتهای متقاضی فناوری در زمینه خودرو در سامانه جامع نیازهای فناوری و نوآوری باز صنعت خودرو (به آدرس: www.naab.iust.ac.ir)، نیازهای فناورانه خویش را ثبت خواهند کرد تا دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو بعنوان قطب همکاریهای در رابطه با صنعت خودرو و قطعه سازان نسبت به حل آن ها اقدام نماید.

منبع:

1401/06/07
23:41:22
0.0 از 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود