وزیر علوم:

سال تحصیلی جدید دانشگاه تماما حضوری است

سال تحصیلی جدید دانشگاه تماما حضوری است

به گزارش بی دانلود، از گیلان وزیر علوم با اعلان اینکه وقتی از مرزهای دو کشور دانشجو و دانشمند عبور کند دیگر سرباز عبور نخواهد کرد، اضافه کرد: بدنبال تاسیس دانشگاه و پژوهشگاه در کشورهای متقاضی هستیم و اساسا این تعاملات مسیر رشد و توسعه هر دو کشور را هموار می کند پس دیپلماسی علمی فراملی از برنامه های مهم وزارت علوم است.


دکتر محمدعلی زلفی گل در گفت گوی ویژه خبری باران، با اعلان اینکه دولت مردمی سیزدهم با روحیه جهادی و انقلابی کار را آغاز نموده است، اظهار داشت: رییس جمهور طی یک سال قبل به ۳۱ استان کشور سفر کرده و پیش از انجام هر سفر پروژه های عمرانی نیمه تمام را در استانها و سپس نهاد ریاست جمهوری مورد بررسی کارشناسی قرار داده است.
وی اولویت اختصاص اعتبارات سفرهای استانی را با پروژه خاص و پروژه های دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد دانست و اضافه کرد: در جریان هر سفر اعتبارات لازم پیش بینی می شود و اختصاص پیدا می کند و پس در آینده نزدیک مردم شاهد آثار خیر این اولویت بندی و مدیریت بهینه اعتبارات عمومی خواهند بود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گیلان را متعلق به کل کشور دانست و اشاره کرد: هر ایرانی دوست دارد که در طول سال حداقل یک دفعه به مناطق شمالی خصوصاً گیلان سفر داشته باشد و پس تکمیل زیرساخت های این استان لازمست، برای اینکه خدمات دهی دولت در گیلان جنبه ملی دارد.
زلفی گل با اعلان اینکه رویکرد دولت در استانهای شمالی همچون گیلان رویکرد ملی در خدمات رسانی است، اظهار داشت: به سبب هم مرزی گیلان با همسایگان شمالی ایران ظرفیت های ویژه ای در این استان وجود دارد و پس می تواند محل استقرار دیپلماسی فرهنگی، علمی، سیاسی و اجتماعی باشد.
وی از افتتاح ۱۵ طرح صنعتی هفته دولت در گیلان با اعتبار ۹۵۰ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۴۵۰ نفری آگاهی داد و بیان کرد: همین طور ۲۷ پروژه سلامت محور گیلان با اعتبار ۷۵۰ میلیارد تومان مورد بهره برداری قرار گرفت و ۱۳۹ تختخواب و ۲۲ هزار مترمربع به فضای بیمارستانی، درمانگاهی و بهداشتی استان افزود.
وزیر علوم، در ادامه تکمیل زیرساخت های ترددی گیلان را مورد تاکید قرار داد و متذکر شد: بدیهی است که با تکمیل زیرساخت های ریلی امکان صادرات و واردات محصولات مورد نیاز کشور تسهیل می شود و زمان صادرات و واردات از ۳۰ روز به ۱۲ روز کاهش پیدا می کند. همین طور شاهد رونق اقتصادی منطقه خواهیم بود.
وی با اعلان اینکه زمینه برای سرمایه گذاری در زمینه محصولات دانش بنیان در گیلان برقرار است، اشاره کرد: استفاده از زیرساخت های ترددی خصوصاً ریلی فقط دیپلماسی اقتصادی نیست و اساسا در بخش دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی و توریسم درمانی موثر خواهد بود، برای اینکه ایران در زمینه سلامت جزو کشورهای مرجع دنیاست و کشورهای همسایه می توانند از امکانات بهداشتی و درمانی ایران بهره گیرند.
زلفی گل، در ادامه وزارت علوم در دوره ی جدید را دارای پنج اولویت دانست و افزود: باید مرجعیت علمی ایران را بوسیله دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری ارتقا دهیم. سال ۲۰۲۱ میلادی ۷۷ هزار سند علمی توسط دانشمندان و دانش پژوهان و دانشجویان کشور منتشر گردید و رتبه اول منطقه هستیم. همین طور ۳۵ درصد سندهای علمی انتشار یافته با مشارکت بین المللی بوده که نشان دهنده همکاری پژوهشگران سایر کشورها با محققان ایرانی است.
وزیر علوم، رتبه علمی کشور را ۱۵ دانست و بیان کرد: دانشگاه گیلان از دانشگاه ها مرجع و مادر بوده و همیشه جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور در تولید علم و فناوری است.
وی با اعلان اینکه طی یک سال قبل ۱۸ مجله علمی کشور تحت نمایه بین المللی قرار گرفت، اشاره کرد: وزارت علوم برای تولید ثروت از دانش توجه به پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را ذیل معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه دنبال می کند که در این جهت ۲۵ هزار شغل دانش بنیان به وجود آمده ا ست.
زلفی گل، با اشاره به فعالیت ۷۰۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور، اظهار داشت: در قالب معاونت جدید فناوری و نوآوری وزارت علوم، واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان می توانند در مقیاس ملی و فراملی محصول تولید و صادر کنند. خوشبختانه پارک علم و فناوری گیلان ظرفیت خوبی دارد و به زودی شاهد رونق بیش از پیش این پارک خواهیم بود.
وی از تدوین پیش نویس اولیه سند نظام ملی نوآوری توسط وزارت علوم آگاهی داد و اشاره کرد: در قالب این سند ملی ایده تبدیل به پدیده و محصول می شود.
وزیر علوم با اعلان اینکه وقتی از مرزهای دو کشور دانشجو و دانشمند عبور کند دیگر سرباز عبور نخواهد کرد، اضافه کرد: بدنبال تاسیس دانشگاه و پژوهشگاه در کشورهای متقاضی هستیم و اساسا این تعاملات مسیر رشد و توسعه هر دو کشور را هموار می کند پس دیپلماسی علمی فراملی از برنامه های مهم وزارت علوم است.
زلفی گل همین طور از ساخت خوابگاه های متاهلی در امتداد قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت آگاهی داد و اظهار داشت: سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها تماما حضوری خواهد بود؛ البته اساتید می توانند بصورت فوق برنامه از زیرساخت های فضای مجازی برای دانشجویان بهره گیرند.
منبع:

1401/06/08
16:19:04
0.0 از 5
581
تگهای خبر: اساتید , پروژه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود