دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام كرد

مشوق های قانون بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست برای افزایش راندمان مصرف

مشوق های قانون بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست برای افزایش راندمان مصرف

به گزارش بی دانلود، دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تکیه بر این که کشور در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی ضعیف عمل کرده است، اظهار داشت: این وظیفه فعالان این عرصه است که هم برای این مشکلات چاره هایی عرضه کنند و هم با تعامل با سیاستگذاران، زیرساخت های لازم را به آنها پیشنهاد دهند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مهدی شریف زاده در رویداد به هم رسانی شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ های حوزه انرژی با اشاره به اینکه کشور در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی ضعیف عمل کرده است، اضافه کرد: دلیل این امر اینست که چرخه های اقتصادی بگونه ای است که کسی تشویق به استفاده هوشمند و بهره وری بهینه از مصرف انرژی نمی گردد و کسی از دیدگاه مادی تشویق نمی گردد که مصرف بهینه داشته باشد. ازاین رو است که اگر فردی طرحی را در جهت کاهش مصرف انرژی پیاده سازی کند، قیمت های موجود، کمک نمی کند که سرمایه گذاری اولیه برگردد و سوددهی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در این حوزه مشکل قانونگذاری در حوزه قیمت گذاری در حوزه انرژی وجود دارد، اظهار نمود: چرخه اقتصادی کشور بگونه ای تعریف نشده است که برای بهره وری انرژی تشویق اجبار آور باشد. البته در این حوزه تلاش هایی شده و یکی از این تلاش ها، قانون "بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست" است که از جانب معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری طراحی شده است. این بازار به این صورت طراحی شده که اگر بخش های خاصی از مصرف کنندگان انرژی، صرفه جویی داشته باشند، به ازای میزان انرژی که صرفه جویی شده، اوراقی را دریافت می کنند که این اوراق در بورس خرید و فروش می شود.
شریف زاده افزود: مکانیزم این قانون به این صورت است که میزان صرفه جویی بوسیله ی یک شرکتی اندازه گیری و صحه گذاری می شود و پس از تایید، اقدامات بعدی صورت می گیرد.
وی ضمن اشاره به مصرف انرژی در نیروگاه ها با اشاره به اینکه در نیروگاه ها در حوزه مصرف انرژی، بد عمل شده است، خاطرنشان کرد: متوسط راندمان نیروگاه ها ۳۹ درصد است و این میزان در دنیا ۴۶ درصد و در کشورهای پیشرفته به بیشتر از ۵۰ تا ۵۶ درصد می رسد و این عدد نشان داده است که چه میزان اتلاف انرژی در کشور داریم.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی، افزود: طبق گزارش های انتشار یافته از جانب میزان پتانسیل صرفه جویی در بخش نیروگاه معادل ۱.۷۵ میلیون بشکه نفت در روز تخمین زده شده و قیمت یک متر مکعب گاز در نیروگاه ها ۲۰ تومان است. این فرصت وجود دارد که طرح بهینه سازی در نیروگاه ها اجرایی شود و انرژی مصرف نشده با تعرفه پایین ۲۰ تومانی خریداری شود و بعد به پتروشیمی که نرخ تعرفه انرژی آنها ۵ هزار تومان و سال جاری هم پیشبینی می شود این میزان به ۷ هزار تومان ارتقا یابد، فروخته شود.
وی با اشاره به اینکه چنین مکانیزم هایی می توانند چرخه اقتصاد کشور را به سمت بهره وری سوق دهند، خاطرنشان کرد: ما در این حوزه باید آگاهانه عمل نماییم، ولی من نقصها زیادی در آئین نامه قانون بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست می بینم و معتقدم این بازار باید مشوق یک بازار آزاد و رقابتی باشد و باید حامل های دیگر انرژی مانند سوخت های مایع و هم بست های انرژی در آن دیده شود.
شریف زاده افزود: در حوزه انرژی مفهومی به نام هم بست انرژی وجود دارد. در پالایشگاه ها و نیروگاه ها برای آنکه انرژی از فرمی به فرم دیگر تبدیل گردد، باید از آب استفاده گردد و متقابلا اگر بخواهید آب را تصفیه کنید و بازچرخانی آب صورت گیرد، باز به انرژی نیاز است؛ ازاین رو رابط تنگاتنگی میان این انواع انرژی ها وجود دارد.
وی با تکیه بر این که در این بازار باید این تاثیرات متقابل دیده شود، تصریح کرد: بر این اساس باید صرفه جویی انرژی در کنار صرفه جویی و کاهش آلاینده های محیط زیست دیده شود و باید این موارد در این قانون دیده شود.
وی ابراز امیدواری کرد که اکوسیستم نوآوری با چالاکی و توانمندی که دارد، به این امر کمک نماید.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی، قیمت پایین انرژی را باعث عقب ماندگی فناوری در این عرصه دانست و تصریح کرد: این وظیفه فعالان این عرصه است که هم برای این مشکلات چاره هایی عرضه کنند و هم با تعامل با سیاستگذاران، زیر ساخت های لازم را به آنها پیشنهاد دهند.
منبع:

1401/06/09
09:06:54
0.0 از 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود