معاون وزیر علوم:

۳۵۰ میلیارد تومان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه ها تا آخر هفته جاری واریز می شود

۳۵۰ میلیارد تومان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه ها تا آخر هفته جاری واریز می شود

به گزارش بی دانلود، معاون مالی و اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ۳۵۰ میلیارد توماان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تا آخر هفته جاری واریز می شود و براین اساس ۵۰ درصد بودجه تعمیر و تجهیز تحقق پیدا می کند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، علی خطیبی در سومین روز از اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی عنوان کرد: ۱۷۰ میلیارد تومان از بودجه این بخش آخر مرداد به حساب دانشگاه ها واریز شد.
خطیبی این حوزه را با مسائلی روبرو دانست که در زمینه مالی و اداری به چهار سوال کلی ختم شده است.
معاون وزیر علوم سهم آموزش عالی را از بودجه کل کشور ۲ و نیم درصد تا ۴ درصد دانست و اظهار داشت: ترکیب مناسب ورودی و خروجی منابع و نیازها چیست و اقتصاد آموزش عالی چطور باید اداره شود؟
وی اظهار داشت: دانشگاه ها ۴ هزار میلیارد تومان تملک دارایی امسال دارند، سوال اینست این تملک دارایی به کدام سمت و سو باید هدایت شود؟ امروز ۲ میلیون متر مربع فضای دانشگاهی نیمه کاره داریم اگر با همین بودجه بخواهیم پیش برویم اتمام این پروژه ها ۱۱ سال طول می کشد.
معاون مالی و اداری وزارت علوم افزود: ترکیب رشته ها هم مهم می باشد. امروز ۵۷۰ هزار نفر دانشجوی روزانه داریم، آیا ترکیب رشته فعلی کفایت می کند یا باید رشته های دیگری را توسعه دهیم؟ سوال دیگر توزیع اعتبارات آموزش عالی است که حالا بر مبنای سرانه دانشجو صورت می گیرد؛ ولی آیا امکان دارد این روند را تغییر داد؟ و بودجه ریزی را بر مبنای معیارهای دیگر تعریف کنیم؟
خطیبی اظهار داشت: از سال ۹۳ تا ۹۹ سهم دانشجویان شهریه پرداز و تحصیل مجانی به ترتیب ۲۳ درصد شهریه پرداز و بقیه مجانی بوده اند و در سال ۹۹ تعداد دانشجویان شهریه پرداز به ۲۰ درصد کاسته شده است.

وضعیت بودجه آموزش عالی
خطیبی در رابطه با کل بودجه آموزش عالی گغت: مجموعه بودجه آموزش عالی در سال ۱۴۰۱. حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان است که ۹۳ درصد آن برای حقوق و دستمزد کارکنان هزینه شده است. اگر به همین شکل پیش برود، آموزش عالی با تبدیل شدن به آموزش و پرورش فاصله ای ندارد، یعنی اعتباری از سازمان برنامه و بودجه بگیرد و بعد دستمزد بدهد و تمام. در حالیکه آموزش عالی منابع زیادی دارد که مولد نیست و برای مولد سازی آن باید کوشش کرد.
معاون مالی و اداری وزارت علوم اظهار داشت: بررسی درآمد اختصاصی دانشگاه ها در سال ۱۴۰۰ نشان داده است ۷۵ درصد درآمد اختصاصی، از منابع غیر از حوزه تخصصی دانشگاه شامل اجاره ساختمان، فروش اموال منقول، برگزاری دوره های آزاد، شهریه و سود سپرده است.
وی تصریح کرد: آموزش عالی باید وابستگی کمتری به بودجه دولتی داشته باشد، تا بتواند کارهای جدی و تحقیقاتی انجام دهد. درآمد اختصاصی دانشگاه ها باید افزایش یابد.
اجلاس رؤسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری سراسر کشور با مبحث بازگشایی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی؛ لوازم، راهکار ها، پیامدها از روز پنجشنبه (۱۰ شهریور) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران شروع شد.
در این اجلاس پنل های آموزشی، پژوهشی و فناوری با حضور روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور با مبحث لوازم، راهکار ها و نتایج بازگشایی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برگزار می گردد. این اجلاس امروز (شنبه دوازدهم شهریور) به کار خود آخر می دهد.

1401/06/12
18:25:44
0.0 از 5
426
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود