معاون فناوری وزیر علوم در مراسم معارفه رییس پارك امیركبیر مطرح كرد

پارک ها به سمت ایجاد پردیس مشترک بروند

پارک ها به سمت ایجاد پردیس مشترک بروند

به گزارش بی دانلود، معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام نمود: برمبنای بخشنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین اجازه استخدام 300 نیرو برای پارکهای علم و فناوری داده شده و کارمندان پارک مشمول معافیت مالیاتی می شوند


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا دکتر علی خیرالدین در مراسم تکریم و معارفه رییس پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر، این پارک را از پارک های نوپای کشور دانست که مجوز آن در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ از طرف شورای گسترش صادر شد.
وی دانشگاه امیرکبیر را جزو دانشگاه های پیشرو در زمینه همکاری با صنعت و جامعه توصیف کرد و تصریح کرد: اساسنامه پارک این دانشگاه نهایی نشده و امیدواریم با پیگیری رئیس جدید این پارک اساسنامه به وزارت علوم برای ارائه به شورای گسترش و تایید نهایی و ابلاغ، ارسال شود.
خیرالدین با اشاره به دستاوردهای دانشگاه امیرکبیر در زمینه های مختلف چون هوافضا و ساخت پلت فرم هواپیمای ۷۲ نفره، اشاره کرد: هم اکنون ۳۰ شرکت دانش بنیان در پارک دانشگاه امیرکبیر، دانش بنیان هستند که این تعداد باید اضافه شود.
معاون فناوری وزیر علوم با تأکید بر این که برنامه های آتی این پارک باید علاوه بر کیفی بودن، کمی نیز شود، اشاره کرد: به عنوان نمونه پارک دانشگاه تهران جذب ۲ هزار واحد فناور و دانش بنیان را هدفگذاری کرد. این عدد هر چند عدد بزرگی است ولی یک هدف بشمار می رود و پارک دانشگاه امیرکبیر نیز باید به این سمت حرکت نماید.
خیرالدین با اشاره به ایجاد پردیس های علم و فناوری مشترک در دانشگاه ها تصریح کرد: روسای پارک ها، پارکبان نیستند و وظیفه آنها این است که بخش خصوصی را وارد حوزه توسعه فناوری کنند و با به کارگیری پتانسیل های بکر، پردیس های مشترک تاسیس کنند.

معاون وزیر، فضاهای استفاده نشده دانشگاه های آزاد و پیام نور را همچون این پتانسیل های غیر استفاده ذکر کرد و افزود: هم اکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مربع فضا در دانشگاه پیام نور و ۲۲ میلیون متر مربع در دانشگاه آزاد فضای بلا استفاده وجود دارد، در صورتیکه در پارک های علم و فناوری فضای کافی برای استقرار شرکت های دانش بنیان وجود ندارند.
وی ابراز امیدواری کرد که پارک امیرکبیر دراین زمینه اقدام نماید و اظهار داشت: پیشنهاد می شود پارک دانشگاه امیرکبیر با همکاری یکی از پژوهشکده ها مبادرت به راه اندازی پردیس های مشترک کند.
معاون فناوری وزیر علوم اظهار داشت: طبق ماده ۱۴ قانون جهش تولید دانش بنیان به دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اجازه داده شده است سازمان های توسعه و سرمایه گذاری راه اندازی کنند.
خیرالدین، با تأکید بر این که تشکیلات پارک ها باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: این که پارک ها ذیل ریاست دانشگاه باشند یا معاونت پژوهش و فناوری، در اختیار دانشگاه ها است؛ ولی انتظار داریم پارک ها در حد معاون دانشگاه ها دیده شوند.
معاون وزیر علوم با اشاره به پهنه های نوآوری اضافه کرد: ایجاد چنین پهنه هایی در اطراف دانشکاه امیرکبیر باتوجه به زیست بوم آن شدنی است.
وی افزود: ما در ابتدا مبادرت به راه اندازی ۵ منطقه ویژه کردیم، ولی با شکست خوردن این طرح شورای عتف اعلام نمود بجای این مناطق مبادرت به راه اندازی نواحی نوآوری شود که جهت راه اندازی این نواحی نیاز به مجوز کمیسیون ماده ۵ است.
وی با اشاره به تدوین دو بخشنامه قانون جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: یکی از آن بخشنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین است که طبق آن اجازه استخدام ۳۰۰ نیرو برای پارکها داده شده و کارمندان پارک مشمول معافیت مالیاتی می شوند. دومین بخشنامه قانون جهش دانش بنیان است.
منبع:

1401/06/13
23:28:05
0.0 از 5
446
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود