نور آبی گجت ها بر سلول های بدن چه تاثیری می گذارد؟

نور آبی گجت ها بر سلول های بدن چه تاثیری می گذارد؟

بی دانلود: یافته های جدید پژوهشگران حاکی از آنست که نور آبی ساطع شده از گوشیهای همراه، تبلت ها، تلویزیون و سایر ابزارک ها (گجت ها) پروسه بیولوژیکی پیری را در مگس میوه سرعت می بخشد. حال این سؤال ذهن پژوهشگران را به خود مشغول کرده است که «این نور چه تأثیری بر سلول های بدن انسان ها دارد؟»


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سایِنس اَلِرت (Science Alert)، نور آبی قسمتی از طیف نور مرئی است و در مقایسه با بقیه آن طیف، دارای طول موج های بسیار کوتاه با انرژی بالا است.
پژوهشگران دانشگاه ایالتی اُرِگُن در آمریکا نگران این مساله هستند که نور آبی ساطع شده از صفحه های الکترونیکی در فرآیندهای سلولی طبیعی اختلال بوجود آورد و ریتم های شبانه روزی طبیعی در بندن انسان را مختل کند. ریتم شبانه روزی چرخه ای است که به پیکر شخص می گوید چه زمانی بخوابد، چه زمانی بیدار شود و چه زمانی بخورد.
آنها در این پژوهش جدید دریافتند که نور آبی به احتمال زیاد سبب ایجاد لطمه سلولی در موش ها و مگس های میوه می شود اما هنوز مشخص نیست که این یافته ها درباره ی انسان ها هم صدق می کند یا خیر.
شواهد نشان میدهد که نور آبی به سلول های پوست انسان لطمه می رساند اما این که آیا این لطمه شدید می باشد یا خیر، هنوز مشخص نیست. صفحات نمایش الکترونیکی مسوول کسری از مقدار نور آبی هستند که ما دریافت می کنیم؛ بطورمثال بیشترِ نور خورشید نور آبی است.
پژوهشگران مگس میوه را به مدت ۱۰ یا ۱۴ روز در معرض نور آبی مصنوعی قرار دادند و متوجه شدند مقدار برخی از مولکول های کوچک آنها (متابولیت ها، مواد شرکت کننده در سوخت وساز سلولی) در مقایسه با مگس هایی که در تاریکی نگه داشته شده بودند، تغییر نمود. آنان احتمال دادند که این نشانه افزایش سرعت پیری سلول ها و کاهش سطح عملکرد آنها است.
محققان در این مطالعه سلول های خارج از چشم، مانند سلول های پوست و چربی را بررسی کردند نه سلول های شبکیه که نور را حس می کنند.
اِل ای دی ها به منبع اصلی نور صفحه نمایشگرها مانند تلفن ها، کامپیوتر های رومیزی و تلویزیون ها و همین طور نور محیط تبدیل گشته اند، بدین سبب انسان ها در جوامع پیشرفته در بیشتر ساعات بیداری شان در معرض نور آبی اِل ای دی قرار می گیرند.
پژوهش های بیشتری لازم است تا مشخص شود سلول های بدن انسان می توانند چه میزان از نور آبی را تحمل کنند.


منبع:

1401/06/14
11:14:07
0.0 از 5
462
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود