رویداد تبادل فناوری های نوین برگزار شد

اسلامی: به دنبال سیاست درهای باز هستیم

اسلامی: به دنبال سیاست درهای باز هستیم

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در نظر داریم القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه نماییم. سیاست درهای باز و نوآوری های جدید را در اولویت برنامه های خود قرار داده و اهداف کمّی تعیین کرده ایم که باید به سمت تحقق آنها گام برداریم.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، "محمد اسلامی" در سمینار "تبادل فناوری حوزه تکنولوژی های جدید انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها" با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران که بامداد روز دوشنبه(۱۴ شهریور) در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار نمود: حوزه فناوری های پیشرفته؛ حوزه قدرت ساز به حساب می آید و باید دانست که مؤلفه قدرت در دنیای امروز، نقشی تعیین کننده و مهم دارد.
اسلامی خاطرنشان کرد: حالا شاهد تقابل در زمینه پیشرفت های حوزه تکنولوژی های جدید و پیشرفته میان قدرت های جهان هستیم و باید دانست که دنیای آینده به صورت بسیار پرشتاب به سمت پیشرفت های حوزه فناوری حرکت می کند.
وی ادامه داد: متأسفانه شاهد ذهنیت درستی از این حوزه نیستیم و این گونه پنداشته می شود که صنعت هسته ای و مراکز وابسته آن مراکزی امنیتی و با حفاظت شدید هستند و دشمن هم به دنبال تقویت این ذهنیت است و تلاش می کند با القای ترس، ناامیدی و مزاحمت بعنوان ابزارهای کاربردی خود؛ مانع حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه ممنوعه قدرت جهانی شود.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: حتی این رویکرد در آژانس هم مشاهده می شود به صورتی که آنها هم فقط از پروژه هایی که در حوزه ایمنی هستند، حمایت کرده و تلاش می کنند ما را در محدوده خاصی نگه داشته و به اصطلاح محدود کنند.
وی تصریح کرد: در این سال ها با القای ترس و سلب اعتمادبه نفس، به دنبال تضعیف روحیه بودند؛ ازاین رو در نظر داریم القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه نماییم.

به دنبال سیاست درهای باز هستیم
وی تاکید کرد: ما خواهان ایجاد فضایی باز هستیم و سیاست درهای باز را دنبال خواهیم کرد و خوشبختانه مقدمات اجرای این سیاست فراهم شده است؛ در این راه باید توجه داشت که تحقیقات باید نتیجه گرا بوده و دارای برنامه مدون و با سازوکار مشخص باشیم و به صورت تحول گرا و تحول آفرین امور را پیش ببریم.
اسلامی تاکید کرد: سیاست درهای باز و نوآوری های جدید را در اولویت برنامه های خود قرار داده و اهداف کمّی تعیین کرده ایم که باید به سمت تحقق آنها گام برداریم.
ویی اظهار نمود: برای نیل به اهداف موردنظر در یک سال قبل اسناد راهبردی مختلفی را تهیه و تدوین کردیم و به موارد مهمی توجه شد و می خواهیم خدمات مختلفی را در حوزه فناوری هسته ای عرضه نماییم که توسعه نیروگاه های اتمی و تولید برق هسته ای یکی از این موارد است که در نظر داریم سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های سازمان، استفاده از توان و پتانسیل فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با صنعت هسته ای است چونکه معتقدیم نباید جریان علم را حبس کرد ازاین رو در افق ۲۰ ساله در نظر داریم تا بستر جذب نیروهای متخصص را فراهم سازیم.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این رویداد، نقطه عطفی برای توسعه تکنولوژی های جدید به حساب می آید و این فرصت را باید به فال نیک گرفت و در این حوزه متعهد می شویم تا نسبت به تبادل فناوری ها و استفاده از دانش بومی اقدام نماییم.

لزوم توجه به اقتصاد هسته ای
مهندس اسلامی اظهار داشت: باید فاصله میان ایده و تولید و تبدیل آن به محصول را، کوتاه نماییم.
وی افزود: مبحث مهم در این زمینه؛ اقتصاد هسته ای و کسب منابع مالی است و باید توجه داشت برای تأمین منابع مالی نمی توان منتظر ماند چونکه استفاده از تکنولوژی های جدید می تواند بسترساز جذب درآمد شود.
وی توضیح داد: اولین نیروگاه اتمی کشور معادل ۵۲ میلیارد کیلووات برق تولید کرده و باعث صرفه جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت شده و به عبارت بهتر در این زمان توانسته دو برابر سرمایه گذاری انجام شده برای ساخت این نیروگاه؛ درآمد کسب کند؛ با عنایت به این نتیجه ساخت نیروگاه های اتمی را در دستور کار قرار داده ایم و تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای را هدف گذاری کرده ایم.
مهندس اسلامی تاکید کرد: با عنایت به توان و پتانسیل خیلی خوب در این حوزه، می خواهیم تا کشور را به قطب طراح و سازنده نیروگاه اتمی تبدیل نماییم.

این رویداد نقطه آغاز همکاری با دانش بنیان هاست
رئیس سازمان انرژی اتمی همینطور در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی های شرکتهای دانش بنیان، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: سازمان انرژی اتمی ایران با عنایت به برنامه افق ۲۰ ساله ای که در چارچوب سند جامع تدوین کرده، باید خویش را با تحولی نوین همراه سازد و در این راه و برای پیشبرد و تحقق اهداف خود باید بتواند همه استعدادها و ظرفیت های ملی را به خدمت بگیرد.
مهندس اسلامی افزود: امروز اولین رویداد را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار کردیم که این رویداد در حوزه انرژی، لیزر و فوتونیک و توسعه کاربرد پرتوها بود.
وی تاکید کرد: بنده اطمینان دارم این رویداد نقطه آغاز بود و حدود ۴۰ شرکت دانش بنیان در این مرکز حضور داشتند و تبادل فناوری با سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت و با عنایت به هدف بلندمدتی که برای خود تعریف کرده ایم، در آینده این تعداد را چند برابر خواهیم کرد.
اسلامی در رابطه با ظرفیت های فناورانه عرضه شده در این نمایشگاه، توضیح داد: ظرفیت های عرضه شده واقعاً امیدوارکننده بود چونکه جوانان نخبه و مستعد سبب افتخار هستند و حیف است به این دانشمندان جوان توجه نشود، ما باید مسیر را برای تعالی این عده باز نماییم بدین منظور سال جاری در سند تحقیق و توسعه؛ هر آنچه به صورت فشار علم یا کشش تقاضا از لحاظ جریان تحقیقات نتیجه گرا وجود دارد را، در اولویت قرار داده ایم.
وی افزود: برای تحقق این مهم در ۱۰ پژوهشکده فعال یا مراکز تحقیقاتی فعال سازمان، ده ها پروژه تعریف شده که سرریز این طرح ها هم برای سایر بخش ها و هم جذب دستاوردهای دانش بنیان ها در سازمان انرژی اتمی به صورت توأمان خواهد بود که گام بزرگی به حساب می آید.
معاون رئیس جمهور در رابطه با روند تجاری سازی این صنعت توضیح داد: یک زمانی همه احساس می کردند که لیزر فقط کاربرد خاصی دارد اما حالا لیزر در همه رشته ها و سرفصل ها کاربرد دارد و ایفای نقش می کند و ۲ ماه قبل مرکز تبادل فناوری لیزر را با حضور معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور ایجاد کردیم و امروز لیزر درحال پیمودن مسیری است که در گذشته کسی تصور نمی کرد به این مرز برسد. همینطور این مورد در زمینه توسعه کاربرد پرتوها که دامنه وسیعی را شامل می شود، صدق می کند چونکه تابحال کمتر به این مورد پرداخته شده است درحالی که پرتوها در همه زمینه ها، رشته ها و همینطور صنایع مختلف می تواند ایفای نقش کند.
وی در پاسخ به این پرسش که "چند نیاز فناورانه را در سازمان انرژی اتمی میتوان با استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها پاسخ داد؟"؛ اظهار داشت: ۲۷ مساله را همکاران ما عرضه کرده اند و شرکت ها هم ایده ها و یا دستاوردهای خویش را حالا شرح داده اند و برای ما مهم می باشد که در چرخه نوآوری بتوانیم فرآیند تبدیل ایده به محصول را کوتاه نماییم تا قادر باشیم با شتاب بیشتری حرکت نماییم ازاین رو در نظر داریم دوره انتظار را برای مراکز، دستگاه ها و سامانه ها کوتاه نماییم.

توسعه فناوری، نوآوری و زیست بوم در اولویت کاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای

به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران هم در این سمینار اظهار نمود: سمینار تبادل فناوری حوزه تکنولوژی های جدید انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها، حاصل همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و صندوق نوآوری و شکوفایی بوده و مرکز رسا نقش کلیدی و مهمی در این رویداد داشته است.
دکتر سید امیرحسین فقهی اضافه کرد: به استناد گزارش های پایگاه علوم جهان اسلام یا ISC؛ پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای رتبه ۲ را در میان پژوهشگاه های کشور کسب کرده و در ۳ حوزه پژوهش، خدمات اجتماعی و زیرساخت های آزمایشگاهی حائز رتبه نخست شده است.
وی خاطرنشان کرد: اولویت ما بعد از کسب این موفقیت ها؛ توسعه فناوری و نوآوری و زیست بوم در ارتباط با آن است و تاریخچه اقدام به بیشتر از ۳ سال پیش برمی گردد که همکاران بنده با تشکیل مدیریت امور فناوری و تجاری سازی، تلاشهای فراوانی انجام داده اند؛ بعد از بررسی های مختلف از مدل هایی که در داخل و خارج از کشور بود، مدلی انتخاب گردید که هم اکنون در مرکز رسا درحال پیاده سازی است.
وی اظهار داشت: با جهشی که در دوره مدیریت جدید سازمان و به فرماندهی مهندس اسلامی رخ داده، شاهد شکل گیری حجم فراوانی از فعالیت ها هستیم که شامل پروژه های بسیار بزرگ با چشم اندازهای بسیار طولانی و کارهای جسورانه و ارزشمندی می شود و می تواند باعث جهش قابل توجهی در صنعت هسته ای شود.
دکتر فقهی بیان نمود: این موارد مستلزم جذب سرمایه انسانی در صنعت هسته ای است که این مهم به ۲ روش انجام می شود؛ نخست جذب نیروی انسانی از راه استخدام دولتی و دیگری با کمک مجموعه های دانش بنیانی که در زیست بوم نوآوری و تکنولوژی های جدید می توانند به ما خدماتی را ارائه نمایند.
وی افزود: بررسی تجربه های جهانی نشان می دهد؛ شرکتهای دانش بنیان که سال هاست برای توسعه آنها در کشور زحمت کشیده شده، نقش خیلی خوب و ارزشمندی را در این راه می توانند ایفا کنند بدون اینکه بار هزینه های دولت را بالا برند.
رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: بنده شاهد بوده ام که فارغ التحصیلان دانشگاهی در سالهای قبل توانسته اند شرکتهای دانش بنیان را راه اندازی کنند و الان در این راه بسیار موفق هستند و حتی محصولات تولیدشده در حوزه هسته ای و توسط این شرکت ها را میتوان با برندهایی از کشورهای خارجی مقایسه کرد.
وی تاکید کرد: امروز برخی شرکت ها را می شناسم که در صنعت توانسته اند قراردادهای میلیاردی منعقد کنند و بخش قابل توجهی از نیاز صنایع را رفع می کنند؛ شرکتهای خصوصی می توانند مانع از خروج گروههای کارآمد و نخبه ای شوند که شاید به دلایلی تمایل به ورود به برخی از حوزه ها در بخش دولتی را نداشته باشند و همینطور می توانند خدماتی را خارج از حوزه دولت عرضه کنند؛ ازاین رو یکی از روش های ممانعت از خروج نیروهای متخصص و نخبه از کشور، بها دادن به شرکتهای دانش بنیان حوزه هسته ای است.
وی اظهار داشت: مهم ترین اقدام در این روزها بحث فرهنگ سازی است تا ضمن عدم انجام اشتباهات؛ متخصصان را برای سرمایه گذاری و فعالیت در حوزه زیست بوم فناوری و نوآوری ترغیب نماییم.
دکتر فقهی اظهار داشت: در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران اقدامات فراوانی انجام شده که میتوان به انجام ۲۵ عنوان همچون تشکیل کارگروه سیاست گذاری، ایجاد سامانه فروش و بازاریابی، شرکت در رویدادها و ایجاد مراکز فنی و مهندسی ساخت که به صنعت هسته ای خدمات رسانی می کنند؛ تدوین شیوه نامه و ضوابط قیمت گذاری کالاها و... اشاره نمود که منجر به تاسیس مرکز فناوری و نوآوری رسا با بیشتر از ۱۶۰۰ مترمربع زیربنا شده است.
وی در رابطه با برنامه های آتی پژوهشگاه توضیح داد: ایجاد سایر ارکان زیست بوم فناوری و نوآوری با حمایت رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دستور کار قرار دارد که میتوان به پارک های علمی و فناوری و همینطور توسعه مراکز مشابه در سطح استانهای اصفهان، یزد، آذربایجان شرقی، بوشهر و البرز اشاره نمود.
دکتر فقهی تاکید کرد: هدف جسورانه استقلال بودجه پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای از منابع دولتی را در دستور کار داریم و برای انجام این کار بازه زمانی ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است.

صندوق به دنبال ورود به طرح های موردنیاز کشور است

به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر علی وحدت، رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری هم در این نشست اظهار نمود: این صندوق با هدف خدمات رسانی به شرکتهای دانش بنیان تاسیس شده و از سال ۱۳۹۱ که این صندوق فعالیت خویش را شروع کرده است، از حدود ۲۰ شرکتی که آن روزها بعنوان شرکتهای دانش بنیان معرفی گشتند، حالا به حضور بیشتر از ۷۲۰۰ شرکت در این عرصه رسیده ایم.
وی ادامه داد: خوشبختانه شرایط خوبی برای این صندوق در نظر گرفته شده و تبدیل به نهاد مترقی در سطح جهانی شده ایم و بر مبنای نیاز شرکتهای داخلی، خدمات عرضه می دهیم.
وی خاطرنشان کرد: صندوق به دنبال ورود به بخش طرح های ملی و موردنیاز کشور بوده و شرکت ها را بر مبنای نیازهای داخلی هدایت می کند و به صورتی که طرح های ملی اجرا شده در ۳ سال قبل به بیشتر از ۱۵۰ مورد رسیده است و خوشبختانه هر کدام از این طرح ها توانسته اند گرهی از نیازهای کشور باز کنند.
دکتر وحدت افزود: یکی دیگر از اقدامات انجام شده، بحث هم رسانی و برگزاری رویداد تبادل فناوری حوزه تکنولوژی های جدید انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوهاست.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه حالا شاهد تربیت تعدادی کارگزار در بخش خصوصی هستیم که به صورت حرفه ای این کار را آموخته اند. البته در این راه با مشکلات فراوانی مواجه هستیم که عدم تمایل به همکاری با بخش خصوصی و عدم اعتماد از مهم ترین این موارد است اما با این وجود ما توانسته ایم به یک هزار میلیارد تومان قرارداد با نهادهای مختلف دست یابیم که مبحث بسیار مهمی به حساب می آید.
وی بیان نمود: اکوسیستم سازمان انرژی اتمی ایران با سایر مراکز و بخش ها، بسیار متفاوت می باشد و می تواند با صندوق روابط کاری و همکاریهای خوبی داشته باشد چونکه شرکتهای دانش بنیان توانسته اند تجیهزات و محصولات موردنیاز صنعت هسته ای را تولید کنند و در مقابل نیاز است از آنها حمایت شود.
دکتر وحدت توضیح داد: خوشبختانه محصولات تولیدشده توسط دانش بنیان ها در مراکز مختلفی در سطح کشور استفاده شده و میتوان این همکاری ها را گسترش داد و از تولیدات بخش خصوصی حمایت و بهره برد.

وظایف و دستاوردهای صندوق نوآوری
دکتر ملکی فرد، معاون توسعه صندوق نوآوری هم در این نشست اظهار نمود: فرایند این رویداد از زمستان ۱۴۰۰ شروع شد و طی آن ۲۷ نیاز فناورانه از ۹ شرکت و مرکز تابعه سازمان انرژی اتمی احصاء و طی نشست های آن لاین به مخاطبان که بیشتر از ۱۵۰ نفر از نمایندگان شرکتهای دانش بنیان در آن حضور داشتند، عرضه شد.
وی ادامه داد: برگزاری جلسات مذاکره تجاری از دیگر برنامه های پیشبینی شده ی این رویداد بوده و تعامل شرکتهای متقاضی با شرکتهای دانش بنیان و فناور هم در این رویداد صورت می گیرد.
ایشان در ادامه به تشریح جزئیات برنامه های حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی از به هم رسانی عرضه و تقاضای فناوری پرداخت.
دکتر ملکی فرد توضیح داد: صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ۹۸ سلسله رویدادهای تبادل فناوری را با هدف تأمین نیازهای فناورانه صنایع کشور با تاکید بر ظرفیت شرکتهای دانش بنیان برگزار کرده و تابحال ۳۰ رویداد در حوزه های مختلف از سلامت تا مدیریت شهری، صنایع غذایی، معدن و فولاد، برق و انرژی، حمل و نقل و … برگزار شده است که دستاوردهای قابل ملاحظه ای داشته و به انعقاد بیشتر از ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد بین صنایع و شرکتهای دانش بنیان و فناور کشور منجر گردیده است.
در این رویداد همینطور نمایشگاهی از توانمندی های شرکتهای دانش بنیان و فناور فعال در این عرصه های تکنولوژی های جدید نظیر انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها در محل صندوق نوآوری برپا شد و در جریان این تبادل فناوری هم ۳۹ شرکت همچون ۲۹ شرکت دانش بنیان، در بخش نمایشگاهی، توانمندی های همسوی خود با نیازهای فناورانه را عرضه کردند و در جلسات B۲B حاشیه رویداد به مذاکره با شرکتهای تابعه سازمان انرژی اتمی پرداختند.1401/06/15
09:15:35
0.0 از 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود