کشف سموم خطرناک در اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی

کشف سموم خطرناک در اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی

به گزارش بی دانلود، پژوهشگران با آزمایش روی اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی دریافتند ۸۴ درصد این وسایل حاوی سمومی است که احتمالا در فرآیند رشد و توانایی های تولیدمثل کودکان اختلال بوجود می آورد. این سموم در آینده، مانعی برای اقتصاد دَوَرانی هم به شمار می روند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیز (phys)، استفاده از وسایل و سپس دورانداختن آنها، هدردادن و تخلیه منابع محدود زمین است. در سال ۲۰۲۱، پارلمان اروپا، برنامه اقدام اقتصاد دورانی (Circular Economy Action Plan) را تصویب کرد. اقتصاد دَوَرانی یا چرخشی به معنای کاهش ضایعات به پایین ترین میزان است و بر استفاده مجدد، تعمیر و بازیافت محصولات و مواد تمرکز دارد. اما پرسش اینست که آیا استفاده مجدد از همه محصولات صحیح است؟
پژوهشگران دانشگاه گوتنبرگ در سوئد، اخیرا مقاله ای را در مجله پیشرفت های مواد خطرناک (Hazardous Materials Advances) منتشر نموده اند که نشان داده است اسباب بازی های قدیمی و وسایل پوشیدنی امکان دارد حاوی مواد شیمیایی سمی باشند که احتمالا به سرطان منجر می شود، به دی اِن اِی صدمه می رساند یا توانایی تولیدمثل کودکان را در آینده مبتلا به اختلال می کند.
مواد شیمیایی خطرناکی که کشف شد شامل فتالات ها و پارافین های کلره با زنجیره کوتاه است که بعنوان نرم کننده و بازدارنده شعله در اسباب بازی ها استفاده می شود.
پژوهشگران تاثیر زیست محیطی پلاستیک ها و مواد شیمیایی در رابطه با پلاستیک را بررسی نموده اند. آنها در این پژوهش، ۱۵۷ اسباب بازی متفاوت، جدید و قدیمی را انتخاب کردند و محتوایی شیمیایی آنها را اندازه گرفتند.
مطالعات نشان داد که بیشتر وسایل و اسباب بازی های قدیمی (۸۴ درصد آن ها) شامل مقادیری از مواد شیمیایی بود که از اندازه مجاز کنونی عبور می کرد؛ مثلا تجمع فتالات ها در خیلی از توپ های قدیمی بیشتر از ۴۰ درصد وزن توپ را تشکیل می داد که ۴۰۰ برابر بیش از اندازه مجاز است. مواد شیمیایی ۳۰ درصد اسباب بازی ها و وسایل جدید هم از اندازه مجاز بیشتر بود. در هر صورت، اسباب بازی های قدیمی به صورت معناداری بدتر بودند.
نتایج مطالعات حاکی از اینست که استفاده مجدد از مواد و بازیافت آنها، همیشه خوب نیست. گذار به اقتصاد دَوَرانی نیازمند سیاستگذاری هایی به منظور حذف مواد شیمیایی خطرناک از پلاستیک و سایر مواد است. دستورالعمل های ایمنی اسباب بازی ها برای کاهش خطر مواد شیمیایی آنها بسیار مهم بوده است؛ اما فقط برای اسباب بازی های جدید اجراشدنی است، نه اسباب بازی های قدیمی.


منبع:

1401/06/15
23:19:43
0.0 از 5
484
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود