پنج کشور عامل اصلی انباشت پسماندهای پلاستیکی در اقیانوس آرام

پنج کشور عامل اصلی انباشت پسماندهای پلاستیکی در اقیانوس آرام

بی دانلود: پژوهشگران با بررسی قسمتی از زباله های موجود در اقیانوس آرام و شبیه سازی کامپیوتری مشخص کردند که پنج کشور جهان همچون آمریکا و چین مسوول انباشت بخش بزرگی از پسماندهای پلاستیکی در این اقیانوس هستند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای ساینس الرت، اقیانوس ها این روزها معجون های در گردشی از پسماندها هستند که دانشمندان از سال ها پیش می گویند ناشی از ورود منابع آلودگی از خشکی و دریا است اما مشخص کردن این که انبوه پسماندها در وصله (بخشی از) اقیانوس آرام از کجا می آیند و چه کسی مسوول آنست، همیشه یک چالش بوده است.
اکنون یک تحقیق جدید، پای صنعت جهانی ماهیگیری را به این مساله باز کرده است. «لورن لوبرتو» دانشمند داده و همکارانش در گزارش این تحقیق می نویسند: در اینجا نشان می دهیم که منشاء خیلی از پلاستیک های شناور در بخش شمالی اقیانوس آرام به پنج کشور دارای صنایع ماهیگیری می رسد.
این پژوهشگران با بررسی ۵۷۳ کیلوگرم از بقایای پسماندهای پلاستیکی جمع آوری شده در سال ۲۰۱۹ میلادی دریافتند که بیش از یک چهارم این زباله ها ناشی از تجهیزات رهاشده ماهیگیری است.
آنان با بهره گیری از مدلهای کامپیوتری برای شبیه سازی گردآمدن زباله ها در اقیانوس مشخص کردند که احتمال این که اجزای پلاستیکی از کارهای ماهیگیری ناشی شده باشند ۱۰ برابر بیش از تجهیزات روی خشکی است. شبیه سازی نشان داده که به احتمال زیاد پسماندهایی که بوسیله رودخانه ها به دریا می روند، در مناطق ساحلی دریا جمع می شوند.
از میان ۲۳۲ جسم پلاستیکی بررسی شده توسط این پژوهشگران، منشاء حدود دو سوم آنها از ژاپن یا چین است. حدود ۱۰ درصد آنها نیز تولید شده در کره جنوبی بوده و ۶.۵ درصد نیز از آمریکا آمده اند. ۵.۶ درصد این زباله ها از تایوان و ۴.۷ درصد از کانادا هستند. همه این کشورها صنایع بزرگ ماهیگیری دارند.
متداول ترین زبان هایی هم که روی زباله های پلاستیکی در اقیانوس مشخص شده از زبان های چینی، ژاپنی، انگلیسی و کره ای بوده است. نزدیک به نیمی از این زباله ها مربوط به قرن ۲۱ است اما سابقه تعدادی از زباله ها تا حد سال ۱۹۶۶ هم قدیمی هستند.
این پژوهشگران می گویند که کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا و تایوان به احتمال زیاد حدود ۸۷ درصد از زباله های ماهیگیری در اقیانوس آرام را در هر سال ایجاد می کنند. آنان تاکید می کنند که اگر شفافیت بیشتری در صنعت ماهیگیری ایجاد نشود و همکاری بین کشورها تقویت نشود، انباشت یا وصله بزرگ زباله در اقیانوس آرام همچنان بزرگ تر می شود.
وصله بزرگ زباله اقیانوس آرام (GPGP) بزرگ ترین مورد از میان پنج منطقه تجمیع زباله در سرتاسر اقیانوس های زمین است که در میان هاوایی و کالیفرنیا واقع شده است.


منبع:

1401/06/17
23:34:02
0.0 از 5
686
تگهای خبر: آموزش , تولید , كامپیوتر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود