تولید جاذبی از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر برای تصفیه آب و پساب

تولید جاذبی از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر برای تصفیه آب و پساب

بی دانلود: پژوهشگران دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارائه راهکاری برای تصفیه آب و پساب با بهره گیری از جاذبی تولید شده از لجن و ضایعات نیشکر شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، محمدابراهیم ملول، دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تولید جاذب بهینه از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر طی پروسه کربن سازی حرارتی در محیط مایع برای حذف یون سرب»، اظهار داشت: در صدد برآمدیم تا با عنایت به مشکلات پیش روی کشور در جهت تامین پایدار منابع آب و همین طور مدیریت ضایعات زیست محیطی پروژه ای را اجرائی نماییم.

وی اظهار نمود: در این پژوهش دو ضایعات زیست محیطی لجن و باقیمانده نیشکر با استفاده از روش کربن سازی حرارتی در محیط آبی به محصولی با ارزش در جهت تصفیه آب تبدیل گشته است.

ملول با اشاره به اینکه از نتایج تحقیق در صنعت و فناوری می توان استفاده کرد، اضافه کرد: یکی از بزرگترین معضلات تصفیه خانه های فاضلاب مدیریت لجن مازاد است و لجن مازاد در تصفیه خانه های موجود در کشور ایران عملا مدیریت پایدار نمی شوند.

وی افزود: در این پژوهش علاوه بر آنکه راهکاری جامع و پایدار برای مدیریت لجن مازاد ارائه می شود محصولی با ارزش (جاذب) ساخته شده است که در تصفیه آب و پساب کاربرد گسترده ای دارد. ازاین رو نتایج این پژوهش برای کشور بسیار مورد اهمیت و کاربرد خواهد بود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: اهتمام داریم پروسه تولید جاذب در مقیاس نیمه صنعتی ادامه یابد و حذف سایر آلاینده ها در محیط واقعی مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در سایر کشورها نیز از این روش برای حذف ضایعات و تولید جاذب بهره گرفته می شود، اظهار داشت: ولی استفاده از ترکیب دو زیست توده و مطالعه شرایط بهینه برای نخستین بار در دنیا در این پژوهش انجام شده است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی ضمن اشاره به مزیت رقابتی طرح اظهار داشت: نسبت به سایر روش های تولید جاذب، این روش می تواند در دمای پایین تر و همین طور عدم نیاز به پیش فرآوری ماده اولیه (خشک کردن) صورت گیرد و ازاین رو هزینه های تولید جاذب پایین تر خواهد بود. همین طور برای فعال سازی جاذب از روش فعال سازی شیمیایی سرد بهره گرفته شده است که با محیط زیست سازگارتر است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: حذف و مدیریت ضایعات زیست محیطی، جداسازی طیف وسیعی از آلاینده در محیط آبی (تصفیه آب و فاضلاب در صنایع گوناگون) کاربردهای این پروژه به شمار می روند.

این طرح با راهنمایی دکتر مصطفی کشاورز مروجی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مشاوره دکتر جلال شایگان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به سرانجام رسیده است.
1401/06/19
15:26:58
0.0 از 5
629
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود