دو ابر زمین سنگی پیرامون یک ستاره نزدیک کشف شد

دو ابر زمین سنگی پیرامون یک ستاره نزدیک کشف شد

به گزارش بی دانلود، ستاره شناسان یک ستاره سرخ رنگ کوچک در فاصله نسبتا نزدیک ۱۰۵ سال نوری کشف کردند که امکان دارد در مدار خود میزبان حداقل یک جهان قابل زیست باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس الرت، دانشمندان در مدار نزدیک به این ستاره کم سو دو سیاره فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) سنگی را شناسایی نمودند که یکی از آنها در فاصله ای از این ستاره قرار دارد که به منطقه قابل زیست شناخته می شود و امکان دارد نشانه ای از وجود حیات دراین سیاره باشد.
کشف این سیاره رویداد هیجان انگیزی بوده و حاکی می باشد که موارد بیشتری از چنین جهان هایی امکان دارد در محیط پیرامونی منظومه شمسی در انتظار کشف باشد، هر چند برای تعیین دقیق تر ماهیت این سیاره باید مشاهدات بیشتری صورت گیرد.
حتی اگر این سیاره میزبان حیات نباشد اما جهان های واقع در منطقه قابل زیست در پیرامون ستاره ها بویژه سیاره های سنگی نادر هستند.
این دو سیاره فرا-خورشیدی (فراتر از منظومه شمسی) در نتیجه مشاهدات تلسکوپ TESS سازمان ناسا شناسایی شده اند.
ستاره شناسان بر مبنای داده های موجود اطلاعاتی در رابطه با مدار چرخشی و قطر سیاره فراخورشیدی کسب می کنند اما کسب اطلاعات دقیق تر مستلزم مشاهدات بیشتر با ابزارهای متفاوتی است.
یکی از دو سیاره فراخورشیدی شناسایی شده قطری ۱.۳۲ برابر قطر زمین و دیگری ۱.۳۷ برابر زمین قطر دارد و جرم آن هم ۲۵ برابر زمین است. این سنجش ها مطابق با جهان های سنگی مانند زمین، مریخ و ونوس هستند و با جهان های گازی یا یخی مانند ژوپیتر یا نپتون تفاوت دارند.
این سیارات را از این لحاظ میتوان بعنوان «ابر زمین» (super-Earths) طبقه بندی کرد، یعنی جهان های سنگی بزرگ تر از زمین و کوچک تر از نپتون، پس از منظومه تراپیست (TRAPPIST) این دومین جهان شناسایی شده با امیدواری به وجود حیات در آن است.
ستاره شناسان در انتظار هستند تا بتوانند در آینده با تصاویر تلسکوپ جیمز وب به نتایج دقیق تری در مورد این سیارات برسند.منبع:

1401/06/20
23:12:26
0.0 از 5
650
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود