گام پژوهشگران دانشگاهی در راه تولید محصولات شارژی با حرکان بدن

گام پژوهشگران دانشگاهی در راه تولید محصولات شارژی با حرکان بدن

بی دانلود: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بررسی امکان تولید جریان الکتریکی از بارگذاری تناوبی کششی و کمانش حاصل از آن، در پیزوالکتریک PVDF، درصدد تولید محصولاتی هستند که به عنوان مثال با حرکات بدن انسان محصولاتی شارژی تولید کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بهرنگ عادلی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تولید لایه های نانولیفی PVDF/PU بمنظور بررسی تأثیر بارگذاری تناوبی کششی بر تولید جریان الکتریکی» با اشاره به اینکه جریان الکتریکی از مواد پیزوالکتریک در اثر فشار و یا ضربه بر مواد دارای خاصیت پیزوالکتریکی ایجاد می شود، اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه، بررسی امکان ایجاد جریان الکتریکی بوسیله کشش و کمانش حاصل از کشش، در یک ماده پیزوالکتریک بود.
وی ضمن اشاره به نتایج این تحقیقات، اضافه کرد: با ایجاد شرایط مناسب و سرانجام تولید یک لایه ممزوج پلیمری از دو نوع پلیمرPVDF (پلی وینیلیدین فلوراید) و PU (پلی اورتان) که هر کدام دارای خواص ویژه ای هستند، می توان به لایه ای بهینه جهت بررسی امکان تولید جریان الکتریکی از آن لایه رسید.
مجری طرح افزود: این دو پلیمر یکی بر اثر فشار جریان ایجاد می کرد و دیگری ذاتا قابلیت اعمال کشش و دارای حالت الاستیکی تا چند برابر طول اولیه را داشت. با امتزاج این دو و پیدا کردن حدود مناسب برای امتزاج، انتظار می رفت تغییر کاربری اساسی در استفاده از پیزوالکتریک ایجاد شود.
عادلی که این طرح را با راهنمایی دکتر علی اکبرقره آقاجی و دکتر علی اصغر اصغریان جدی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرائی کرده است، تصریح کرد: این تحقیق مرزهای دانشی استفاده از پیزوالکتریک ها را بهبود بخشید و زمینه علمی برای ساخت و طراحی خیلی از ساختارهایی را که نیاز به تولید جریان الکتریکی دارند، ولی محدودیت حرکتی نیز دارند را فراهم نمود که بتوانند از کشش و کمانش برای تولید جریان الکتریکی از یک پیزو الکتریک استفاده نمایند.
این محقق اضافه کرد: این طرح می تواند بصورت نیمه صنعتی اجرائی شود و کمک کننده تحقیقات دیگر باشد.
وی ادامه داد: این طرح و پویش علمی مشابه داخلی و خارجی ندارد و مزیت رقابتی آن تکنولوژی جدید در امتزاج مواد پلیمری و تولید جریان الکتریکی به روش نوین و گسترش انواع آلیاژهای پلیمری است.
مجری طرح ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: با استفاده از این محصول، امکان ساخت شارژهای باتری قابل اتصال به بدن انسان در لباس های ورزشی وجود دارد که در اثر حرکات کششی دست و پا در حین تحرک و یا ورزش به عنوان مثال یک باتری موبایل را شارژ کند.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، عادلی اضافه کرد: همین طور با استفاده از نتایج این تحقیق می توان نانو حسگرهای کششی ساخت که در اثر ایجاد کشش جریان ساخته و امکان سنجش میزان کشش با جریان الکتریکی تولید شده را بدست آورد.
وی ادامه داد: با استفاده از این محصول، امکان تولید انرژی در وسایل که نیاز با شارژ دارند، ولی امکان تعویض باتری آنها نیست و یا دشوار است، وجود دارد و می توان از آن برای مصارف پزشکی مانند باتری های قلب و ترمیم کننده های فیزیوتراپی بهره برد.1401/06/28
11:35:43
0.0 از 5
554
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود