ستاره شناسان شواهدی از تشکیل یک سیاره نوپا کشف کردند

ستاره شناسان شواهدی از تشکیل یک سیاره نوپا کشف کردند

به گزارش بی دانلود، ستاره شناسان با کشف متد جدیدی برای رصد سیارات نوظهور به شواهدی از وجود یک سیاره کوچک و نوپا مشابه نپتون یا زحل دست پیدا کردند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای سای تک دیلی، به قول ستاره شناسان و فیزیکدان های کیهانی، سیاره ها در قرص های پیش سیاره ای (protoplanetary disks) متولد می شوند که در واقع حلقه هایی از گرد و غبار و گاز در پیرامون ستارگان جوان و نوپا هستند. هر چند صدها مورد از این قرص ها در سرتاسر کیهان شناسایی شده اند اما رصد تولد و شکل گیری واقعی سیارات در این محیط ها دشوار بوده است.
اکنون ستاره شناسان در مرکز فیزیک کیهانی هاروارد (CfA) آمریکا یک روش جدید برای شناسایی سیارات کوچک پنهان شده در قرص های پیش سیاره ای (protoplanetary disks) ابداع کردند و از این طریق به شواهدی از وجود یک سیاره کوچک مشابه نپتون یا زحل دست پیدا کردند.
محققان می گویند ردیابی و رصد مستقیم سیارات جوان و نوپا کاری چالشی است و تابحال تنها در یک یا دو مورد موفق بوده اند. این سیارات در لایه های ضخیمی از گاز و غبار قرار دارند و مشاهده آنها بسیار دشوار است، اما در عوض دانشمندان باید به دنبال سرنخ های دیگر از وجود یا تشکیل این سیارات در زیرغبار باشند.
اکنون آنها با مدلهای کامپیوتری می توانند به وجود سیارات نوپا پی ببرند. با این روش یک سیاره نوپا به اندازه حدود نپتون یا زحل رصد شده که در حدود یک تا سه میلیون سال قدمت دارد و در مقایسه با سیارات دیگر جوان به حساب می آید.

1401/06/29
12:03:33
0.0 از 5
481
تگهای خبر: آموزش , كامپیوتر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود