رئیس جهاددانشگاهی و سرپرست معاونت علمی ریاست جمهوری:

جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش بنیان است

جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش بنیان است

به گزارش بی دانلود، یزد رئیس جهاددانشگاهی کشور و سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اتصال منظم تمام اجزاء زیست بوم فناوری کشور تاکید و ضمن مخالفت ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه، بر لزوم واسط ه هایی مانند شرکتهای دانش بنیان و جهاددانشگاهی بین این دو بخش تاکید نمود.


«روح الله دهقانی فیروزآبادی» بامداد امروز ۲۹ شهریورماه در دیدار با پژوهشگران و اعضای سازمان جهاددانشگاهی استان یزد اظهار نمود: باور ما اینست که جهاددانشگاهی یک نهاد اصیل انقلابی است که پیش از اینکه در دانشگاههای کشور بحث ارتباط حوزه علم و صنعت مطرح شود، با این مأموریت ویژه شکل گرفت تا واسطی بین علم و فرهنگ با صنعت و اقتصاد کشور باشد.
وی جهاددانشگاهی را زیست بوم نوآوری نخبگان ایران خواند و ضمن اشاره به تأمین زیرساختهای این مهم از جانب جهاددانشگاهی پیش از پایه ریزی این زیرساختها از جانب مدیران و دلسوزان کشور در این سالها، اظهار داشت: انتظار می رفت که با عنایت به سرعت گرفتن توسعه دانش و رشد فناوری ها و اهتمام بیشتر به این حوزه در مناسبات جهانی طی دهه های اخیر، جهاددانشگاهی بعنوان رابط بین علم و جامعه پیشتازتر از سایر بخش ها باشد ولی بنا به هر علتی شامل کم توجهی مسؤلان یا خضوع مدیران جهاددانشگاهی، این اتفاق در سال های گذشته نیفتاده است بنابراین تاکید داریم که بعنوان پیش قراول تاثیرگذاری در جامعه و حوزه علم و فناوری باید به جایگاه گذشته و بلکه جایگاهی به مراتب بالاتر دست یابیم.
دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: جهاددانشگاهی باید باردیگر به ساحتی بازگردد که نخبگان و نوآوران کشور بتوانند در این محیط زندگی و برای رشد و توسعه کشور تلاش کنند و در این راه باید تمام عزم و جزم خویش را به کار گیریم تا جهاددانشگاهی به جایگاه رفیع خود برسد.
وی اظهار داشت: اگر مدیران و بدنه جهاددانشگاهی با مدلهایی که برای تحول جهاد تعریف شده همچون تعریف نظاماتی متناسب با ساختارها و ظرفیتهای هر استان که با اجرای آن همه کارکنان و همکاران جهاددانشگاهی از تلاشهای این نهاد در منافع و دستاوردها مستقیماً منتفع خواهند شد، پیش برود این هدف دست یافتنی خواهد بود.
رئیس جهاددانشگاهی کشور اظهار نمود: اینکه به جهاددانشگاهی باور دارم تنها یک حرف نیست بلکه آنرا از مهم ترین راهکارهای اساسی اقتصاد دانش بنیان کشور می دانیم چون که با زیست و بوم ما هم همزیستی دارد بنابراین تاکید داریم این نهاد باید به جایگاه مورد توجه رهبر معظم انقلاب برسد.
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در زیست بوم فناوری کشور اجزا زیادی شامل پارکها، مراکز رشد، شتابدهنده و صنایع و دیگر بخش ها فعالیت دارند، نخستین اقدام را اتصال منظم آنها به یکدیگر برای رقم خوردن اتفاقی خوب در این عرصه دانست.
وی با بیان اینکه مخالف ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه هستیم، جنس این دو بخش را متفاوت از یکدیگر خواند و خاطرنشان کرد: صنعت دارای جنسی دشوار می باشد و در آن زمان، کیفیت و قیمت مهم می باشد ولی دانشگاه بر خلاف صنعت دارای جنسی نرم و ناملموس با دغدغه های صنعتگران است بنابراین وصل کردن مستقیم این دو هم سبب نارضایتی امروز صنعت از دانشگاه شده و هم دانشگاه را گرفتار نوعی احساس درک نشدن از جانب صنعت کرده است.
وی بر حضور شرکتهای دانش بنیان و جهاددانشگاهی بعنوان واسط بین دانشگاه و صنعت برای رفع این مشکل تصریح کرد و اظهار داشت: مسائل صنعت باید به دانش بنیانها و جهاددانشگاهی معرفی شود و سپس این مسائل از جانب این واسطه ها برای دانشگاه تعریف شود چون که نوع طرح مساله ای که جهاددانشگاهی برای دانشگاه تعریف خواهد نمود متفاوت از طرح مستقیم آن از جانب صنعت به دانشگاه خواهد بود.
دهقانی فیروزآبادی یکی از اشکالات امروز کشور را درست تبیین نشدن نیاز جامعه به دانشگاه برای رفع آنها دانست و اظهار داشت: جهاددانشگاهی یک نقش فرابنیانی دارد به عبارتی هم می تواند محملی برای صمعت و هم محملی برای ساماندهی شرکتهای دانش بنیان باشد.
این مسئول در انتها جهاددانشگاهی را حلال مسائل بزرگ کشور خواند و اظهار داشت: جهاددانشگاهی با تشکیل شبکه ای از شرکتهای دانش بنیان می تواند مسائل بزرگ ملی را رفع کند و در واقع جهاددانشگاهی می تواند شبکه تقسیم کار ملی باشد و معاونت ریاست جمهوری شبکه تقسیم منابع مالی در این حوزه محسوب شود.
«محمدرضا دهقانی» رئیس جهاددانشگاهی استان یزد هم در این دیدار با بیان اینکه جهاددانشگاهی یزد از اوائل دهه ۷۰ شکل گرفته و طی چند دهه گذشته به تدریج فرآیند رشد خویش را حفظ نموده است، اظهار داشت: این نهاد در استان یزد فراز و فرودهای زیادی را طی کرده ولی امیدوار به آینده است و امیدواریم با حمایت مدیریت جدید این نهاد در کشور در گام دوم انقلاب نقش شایسته تری را در کشور ایفا نماییم.
وی ترسیم جایگاه والای جهاددانشگاهی در این دوره را اتفاقی بزرگ خواند و از اینکه جهاددانشگاهی بعنوان زیست بوم نوآوری نخبگان ایران معرفی شده است، ابراز خرسندی کرد.
وی خواسته امروز جهادگران جهاددانشگاهی را استقامت و تداوم این نهاد در کشور خواند و اظهار داشت: امیدواریم مشکلات جهاددانشگاهی استان که قبلاً به صورت حضوری و مکتوب به ریاست جهاددانشگاهی کشور گزارش شده است با حمایت های موثر مسؤلان جهاددانشگاهی کشور و مدیران استان مرتفع شود.
دهقانی در انتها هم تصریح کرد: حضور یک یزدی در راس مدیریت جهاددانشگاهی کشور سبب افتخار ماست و حضور یک جهادگر از جهاددانشگاهی در صدر معاونت علمی ریاست جمهوری مایه مباهات است که در اینباره آروزی توفیق روز افزون را برای ایشان داریم.

منبع:

1401/06/29
22:11:07
0.0 از 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود