ربات مایع در خدمت انتقال هدفمند دارو در بدن

ربات مایع در خدمت انتقال هدفمند دارو در بدن

بی دانلود: یک ربات تولید شده از مایع مغناطیسی می تواند کوچک تر و نازک تر شده یا حتی به اجزای کوچک تقسیم شود تا برای انتقال دارو در بدن مفید باشد.


دریافت 1 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «نیو ساینتیست»، یک ربات نرم تولید شده از قطرات کوچک یک مایع مغناطیسی قادر می باشد در برخورد با موانع یا گذرگاه های باریک، خودرا به قطعات کوچک تر تقسیم کرده و بعدا باردیگر به خودش شکل دهد. پژوهشگران می گویند در آینده می توان از این ربات برای انتقال هدفمند دارو بهره برد.«شینجیان فان» از دانشگاه «سوکو» تایوان و همکارانش برای ساخت این ربات به طول حدود یک سانتی متر از قطراتی از یک «فرومایع» (ferrofluid) – در این مورد ریزذرات اکسید آهن مغناطیسی – استفاده کردند. برخی از آهن رباهای قابل کنترل این ربات را برای حرکت یا تغییر شکل هدایت می کنند. «پیترو والداستری» از دانشگاه لیدز انگلیس می گوید که این توانایی ممکنست یک تحول تاریخی و مهم باشد؛ برای اینکه می تواند امکان انتقال دارو توسط قطرات ربات به مناطق مختلف بدن را فراهم سازد.
«بردلی نلسون» از موسسه فدرال فناوری سوئیس نیز می گوید که یک کارکرد دیگر این ربات می تواند از میان برداشتن لخته های خون در مغز و جلوگیری از سکته باشد؛ هر چند ساختن یک میدان مغناطیسی لازم برای حرکت دادن ربات در داخل مغز کاری دشوار و چالش برانگیز است.
در عین حال «حمیدرضا مروی» از دانشگاه آریزونا می گوید که استفاده از این ربات در پزشکی محتمل است؛ هر چند به این زودی عملی نخواهد شد.
وی اشاره کرد که کاربرد فوری تر این ربات در کارهای آزمایشگاهی و آزمایش های مربوط به ویروس ها در فضاهای بسیار کوچک است.منبع:

1401/06/30
10:36:19
0.0 از 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود