دستگاه بی خطر آفرین پسماند بیمارستانی راهی اسپانیا شد

دستگاه بی خطر آفرین پسماند بیمارستانی راهی اسپانیا شد

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، دستگاه بی خطر آفرین و استریل کننده پسماندهای خطرناک بیمارستانی یکی از شرکت دانش بنیان علاوه بر کاربردی شدن در بعضی از مراکز درمانی، به کشور اسپانیا صادر گردیده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، سید مرتضی سادات مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه پسماندهای عفونی، دارای انواع عوامل بیماری زا همچون انواع باکتری، ویروس و انگل هستند و درصورتیکه در محیط رها شوند، به انتقال بیماری به انسان و آلودگی زیست محیطی منجر می شوند، اظهار داشت: از عمده مراکز تولیدکننده انواع پسماند عفونی، میتوان به بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی، لابراتوار ها، کلینیک های دامپزشکی، مراکز دفن پسماند و در نهایت زندان ها اشاره نمود.
وی افزود: بر این اساس سامانه ای را طراحی و به تولید رساندیم که می تواند انواع پسماند عفونی را بی خطر کند و مشکل زیست محیطی به همراه نداشته باشد.
سادات به عملکرد این دستگاه اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در این دستگاه، ابتدا کیسه های حاوی پسماند عفونی یک به یک توسط کاربر وارد قسمت خردکن می شود. در ادامه و پس از تکمیل ظرفیت دستگاه از پسماند عفونی، کل سیستم خردکن کیسه های حاوی پسماند عفونی و مایعات جمع شده در دستگاه وارد سیکل بی خطر سازی استریل می شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، سیکل استریل در این دستگاه را تحت دمای 121 درجه سانتی گراد، فشار 2، 5 بار و زمان 30 دقیقه دانست و افزود: دما و زمان این دستگاه قابل تنظیم است و بعد از سیکل بی خطرسازی، کاربر، پسماند بی خطر شده را که به صورت بسته بندی شده را از دستگاه خارج می کند.
به قول وی این دستگاه در مراکز درمانی نصب می شود و با بی خطرسازی کامل پسماندهای عفونی، ایمنی لازم را تا آنجا فراهم می سازد که این پسماندها حتی همراه با سایر پسماندهای عادی بیمارستان توسط شهرداری منطقه جمع آوری شود.
وی با تکیه بر این که این دستگاه از دو قسمت عمده خردکن و مخزن نگهدارنده زباله تشکیل شده است، اظهار نمود: دستگاه flash3 با کمک تیغه های چهارگانه خردکن، این توانایی را دارد که بتواند انواع متعدد پسماند عفونی را خرد کند.
سادات اضافه کرد: معمولا در تمام اتوکلاوها، تنها فاز جامد استریل می شود و امکان بی خطرسازی فاز مایع وجود ندارد. این در شرایطی است که در این دستگاه، فاز مایع از فاز جامد موجود در پسماند عفونی جدا شده و به صورت جداگانه استریل می شوند.
وی افزود: برای تماس کمتر کاربر با پسماند، این دستگاه بگونه ای طراحی شده است که کیسه پسماند عفونی از درب در ارتباط با قسمت خردکن دستگاه وارد می شود و پسماند استریل و به صورت بسته بندی شده از درب دیگر خارج می شود. پیش از خرد شدن پسماند، کاربر، 12 کیسه که از جنس PP است را در جایگاه در ارتباط با سینی تغذیه نصب می کند. در ادامه، پسماند پس از خرد شدن به داخل کیسه های تعبیه شده منتقل و وارد چرخه استریل می شود. سپس کاربر کیسه های پسماند استریل شده را از دستگاه خارج می کند.
به قول وی ازآنجاکه در این دستگاه پسماند عفونی وارد و خرد می شود، به کمک فیلتر چندلایه و آنتی باکتریال موجود در راه خروجی هوای داخل دستگاه، مانع از انتشار بوی نامطبوع به محیط می شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در انتها تصریح کرد: این دستگاه الان، این دستگاه در مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور همچون بیمارستان تازه تأسیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بیمارستان های شهدای بناب، شهید رجائی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ولیعصر (عج) قم و طالقانی چالوس نصب و بهره برداری شده و یک نمونه هم به کشور اسپانیا صادر گردیده است.
منبع:

1401/07/01
14:50:34
0.0 از 5
548
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود