پی جویی معادن و تهیه نقشه های زمین شناسی استان لرستان در دستور کار محققان

پی جویی معادن و تهیه نقشه های زمین شناسی استان لرستان در دستور کار محققان

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، مدیر مرکز زمین شناسی زاگرس با اشاره به اینکه از لحاظ ساختاری استان لرستان در دو پهنه زاگرس و سنندج-سیرجان واقع شده، اظهار داشت: این زون یکی از پویاترین پهنه های زمین ساختی ایران است که پدیده های دگرگونی و زمین ساخت مکرر در این منطقه حاکم است و برای تسریع در تولید اطلاعات پایه در بخش های اولویت دار احتیاج به حمایت داریم.


به گزارش بی دانلود به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مهندس حجت الله کریمی منفرد "در اولویت قرار گرفتن پی جویی و اکتشافات معدنی در استان لرستان" را یکی از موضوعات مطرح در سومین جلسه شورای معادن استان لرستان در سال ۱۴۰۱، ذکر کرد و اضافه کرد: خصوصیت های زمین شناسی و تاریخچه رخدادهای زمین ساختی در هر یک از زون های ساختاری استان لرستان منجر به تشکیل مواد معدنی متعدد در این زون ها شده است.
وی با اشاره به اینکه هر زون توان معدنی خاص خویش را دارد، تصریح کرد: قرارگیری مکانی استان و نحوه پوشش آنها توسط زون های ساختاری بعنوان اصلی ترین عامل در تشکیل ذخایر معدنی و هم انواع ذخایر تشکیل شده در آنها است.
کریمی با اشاره به اینکه از لحاظ ساختاری این استان در دو پهنه زاگرس و سنندج-سیرجان واقع شده، اضافه کرد: هر یک از این ساختارها از لحاظ فیزیوگرافی و زمین ساختی سیمای متفاوتی دارند. زون سنندج- سیرجان که از شمال بروجرد تا جنوب خاوری الیگودرز در خاور استان ادامه دارد، یکی از پویاترین پهنه های زمین ساختی ایران است که پدیده های دگرگونی و زمین ساخت مکرر و منطبق بر فازهای تکتونیکی جهانی بر این زون حاکم است.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان با اشاره به اینکه پهنه ساختاری زاگرس که قسمت اعظم استان را فرا گرفته به صورت دو بخش مرتفع و چین خورده دیده می شود، اظهار نمود: در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای تولید اطلاعات پایه مقیاس یک پنجاه هزارم بعنوان مقیاس حاکمیتی در نظر گرفته شده و هم اکنون نقشه ها در سه لایه زمین شناسی، اکتشاف و ژئوشیمی این منطقه درحال تهیه هستند.
کریمی منفرد خاطرنشان کرد: ضمن تهیه نقشه یکپارچه زمین شناسی و نقشه راه علوم زمین و معدن استان لرستان توسط سازمان، اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی زاگرس علاوه بر اکتشافات موضوعی در استان، گزارش اکتشاف و پی جویی طلا، مس و پلی متال را در استان تهیه و سپس پیجویی و اکتشاف سیستماتیک پتانسیل های معدنی در محدوده ۲ برگه یک پنجاه هزارم مناطق الشتر و الیگودرز را انجام داده و برگه بروجرد هم درحال تکمیل است.
به قول وی تهیه سه برگه زمین شناسی یک پنجاه هزارم چالانچولان، دورود و چغلوندی هم از دیگر پروژه هایی است که به همت کارشناسان این مرکز به پایان رسیده است.
وی ضمن اشاره به انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی در شناسایی ذخایر پنهان و عمیق اظهار داشت: جهت تحول و به منظور تسریع در تولید اطلاعات پایه در بخش های اولویت دار و کاهش زمان از شناسایی کانسار به معدن و بخش های استخراج و فرآوری استان به حمایت و تأمین اعتبار نیاز دارد.
منبع:

1401/07/02
16:26:27
0.0 از 5
555
تگهای خبر: پروژه , تولید , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود