دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خبر داد

فروش ۱۹ هزار میلیاردی محصولات نانویی

فروش ۱۹ هزار میلیاردی محصولات نانویی

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، میزان فروش محصولات مبتنی بر نانو را ۱۹ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و اظهار داشت: مالیات بر ارزش افزوده این میزان فروش بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان می شود که به علت فروش محصولات مبتنی بر نانو به خزانه دولت واریز شده است، ولی یک دهم این میزان به ستاد برای پشتیبانی از شرکت ها داده نشده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر سعید سرکار امروز در حاشیه افتتاح سیزدهمین نمایشگاه ایران نانو ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به جزئیات برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران نانو اضافه کرد: این نمایشگاه در سالن های ۵، ۶ و ۴۴ (خلیج فارس) فناوری های حوزه های مختلف که با فناوری نانو توسعه یافته و در مرحله ورود به بازار است، عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه این محصولات برای آشنا کردن بخش های مختلف کشور با توانمندی های داخلی عرضه می شود، اظهار نمود: در این نمایشگاه هیات های تجاری از ۱۰ کشور حضور می یابند، این هیات های تجاری با هدف آشنا شدن با دستاوردهای فناورانه حوزه نانو به ایران سفر کرده اند.
سرکار، این هیات های تجاری را از کشورهای برونئی، هند، مکزیک، روسیه و اندونزی دانست و ابراز امیدواری کرد که این هیات های تجاری با شرکتهای ایرانی برای توسعه صادرات توافق کنند و گام بزرگی در این خصوص برداشته شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، ضمن اشاره به جایگاه ایران در تولید علم، تصریح کرد: ایران در سالهای اخیر در بین کشورهای منطقه و اسلامی در زمینه تولید علم نانو در رتبه اول قرار دارد و در مدت چهار سال است که پس از کشورهای چین، هند و آمریکا در رتبه ۴ دنیا قرار گرفته است.
سرکار با اشاره به اینکه همه کشورهای اروپایی و ژاپن و کره جنوبی پس از ایران قرار دارند، افزود: مهم اینست که در بخش توسعه علمی متوقف نشدیم و علم تبدیل به تکنولوژی و فناوری تبدیل به محصول شده، بگونه ای که این محصولات به صورت انبوه تولید می شوند.
به قول وی هم اکنون بالغ بر ۱۲۰۰ قلم محصول مبتنی بر نانو در ۱۸ حوزه صنعتی ساخته شده است که تأثیر شگرفی در به روز کردن و توانمندسازی صنایع ایفا کرده است.
سرکار خاطرنشان کرد: ما قابلیت رقابت پذیری این محصولات را از نظر کیفیت و قیمت ارتقا دادیم و اقتصاد و فروش محصولات نانو در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی با تکیه بر اینکه در این عرصه در چند سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کردیم، ابراز امیدواری کرد که این رشد در سالهای بعد ادامه یابد.
سرکار افزود: آنچه که در دنیا رتبه بندی می شود، حوزه های علمی مبتنی بر مقالات ISI است، ولی در حوزه کاربردی، تعداد ثبت پتنت ها مطرح می شود که ایران در زمینه ثبت پتنت های معتبر بین المللی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا است.
وی خاطرنشان کرد: من اطمینان خاطر می دهم که کشور از نظر تنوع فناوری، محصول و تعداد محصولات تجاری شده، جزو ۵ کشور اول دنیاست و این امر نوعی نگرش در ستاد نانو بوده که اگر ما پولی از جیب مردم در جهت توسعه علمی و فناوری نانو هزینه می نماییم، بایستی بگونه ای به جامعه بازگردد.
دبیر ستاد توسعه نانو اظهار نمود: اگر مالیات بر ارزش افزوده ۱۹ هزار میلیارد تومان فروش محصولات نانو را محاسبه نماییم، بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان می شود که به علت فروش محصولات مبتنی بر نانو به خزانه دولت واریز شده است.
وی افزود: این در شرایطی است که بودجه ستاد یک دهم این مقدار هم نیست. این گفته به آن معنا است که رقمی که از فروش محصولات نانویی به حساب دولت وارد می شود، یک دهم آن هم به ستاد نانو برای توسعه این فناوری و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان نمی رسد.
سرکار اضافه کرد: امیدواریم یک نگرش حمایتی ویژه ای رخ دهد. خوشبختانه در این دولت، کمبودهایی که در دولت قبل رخ داده بود و شوک بودجه ای به ستاد وارد کردند، تا حدی جبران شده و امیدواریم که باردیگر یک بار جهشی بزرگی را در این دولت شاهد باشیم.
سرکار، صادرات محصولات فناورانه به ۴۵ کشور را از دیگر دستاوردهای توسعه نانو نام برد و اضافه کرد: این کشورها تنها کشورهای جهان سوم نیستند، چون این کشورها ظرفیت استفاده از محصولات نانویی پیشرفته را ندارند.
به قول وی کره جنوبی، استرالیا، چین، اندونزی، مالزی و کشورهای منطقه، روسیه و کشورهای اروپایی چون آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و آمریکا و کانادا و کشورهای آمریکای لاتین همچون مقاصد صادراتی شرکتهای نانویی به شمار می روند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح کرد: با برداشته شدن تحریم های صادراتی، انتظار می رود که صادرات محصولات نانویی به ۱۰ برابر شرایط فعلی ارتقاء یابد.1401/07/10
11:49:31
0.0 از 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود