نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی در کشور

نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی در کشور

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ضمن اشاره به دستیابی محققان این پژوهشگاه به ۱۸ فناوری قابل تجاری سازی در حوزه نانوتکنولوژی کشاورزی، اظهار داشت: به منظور تسهیل روند انتقال فناوری های کسب شده به بخش خصوصی برنامه داریم نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی را ذیل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی یکی دو سال آینده راه اندازی نماییم.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر صالحی جوزانی با بیان این خبر اظهار نمود: بازار جهانی فناوری نانو ضمن اشاره به کاربردهای وسیع و اثربخشی بالای آن در حوزه های مختلف شامل صنعت و پزشکی و کشاورزی و محیط زیست و... به سرعت در حال افزایش می باشد. به صورتی که پیشبینی می شود حجم این بازار از ۵۰ میلیارد دلار کنونی به ۸۰- ۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ افزایش یابد و در این میان، سهم فناوری نانو در بخش کشاورزی و منابع طبیعی از ۶ درصد فعلی به بیشتر از ۲۰ درصد کل بازار فناوری نانو تا سال ۲۰۳۰ برسد.
وی تصریح کرد: فناوری نانو در بخش ­های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، دام، طیور و آبزیان قابلیت کاربرد و اثربخشی داشته و از مهم ترین آنها میتوان به استفاده از فناوری نانو در حوزه افزایش کارایی و اثربخشی سموم شیمیایی آفت کش، کودهای شیمیایی و بذور گیاهی، افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی و غذایی، طراحی نانوسنسورها برای تشخیص زودهنگام انواع مایکوتوکسین ­ها، عوامل بیمارگر و آلاینده های شیمیایی و بیوشیمیایی اشاره نمود. به صورتی که هم اکنون حدود ۶ درصد بازار جهانی نانوفناوری که رقمی حدود سه میلیارد دلار است، به بخش کشاورزی اختصاص دارد و طبق برآوردها سهم این حوزه از بازار جهانی محصولات نانو تا سال ۲۰۳۰ به ۲۰ درصد (حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیارد دلار) افزایش خواهد یافت.
صالحی جوزانی با بیان اینکه سهم کشاورزی از بازار ۱۹ هزار میلیارد تومانی نانوفناوری ایران حدود دو تا سه درصد (۴۰۰ میلیارد تومان) است، اظهار نمود: اگر بخواهیم متناسب با روند جهانی، ۲۰ درصد بازار نانوی کشور را در اختیار بگیریم، باید سهم بخش کشاورزی را به چهار هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که با همکاری شرکت­ های دانش ­بنیان و بخش خصوصی، ستاد توسعه فناوری نانو و کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی باید در این خصوص برنامه ریزی و اقدام نموده و گام برداریم.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: محققان پژوهشگاه با اجرای ۴۰ پروژه تحقیقاتی در حوزه فناوری نانو به ۱۸ فناوری قابل تجاری سازی دست یافته ­اند و هم اکنون هم ۲۰ پروژه تحقیقاتی دیگر را در دست اجرا دارند.
وی تصریح کرد: به منظور تسهیل روند انتقال فناوری های کسب شده به بخش خصوصی برنامه داریم تا با حمایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی را ذیل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی یکی دو سال آینده راه اندازی نماییم. همینطور با هدف هماهنگ سازی و سوق دادن پروژه های تحقیقاتی در جهت اولویت ها و نیازهای بخش کشاورزی درصدد راه اندازی شبکه شرکتهای نانوفناوری کشاورزی هستیم. خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته سالجاری در پژوهشگاه قراردادهای خوبی در زمینه توسعه فناوری ­های جدید حوزه نانو در کشاورزی با شرکت­ های فعال در این حوزه درحال انعقاد است که برای مثال یکی از آنها در زمینه توسعه و تولید کودهای برپایه فناوری نانو است.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در مورد فناوری های قابل تجاری سازی پژوهشگاه در حوزه نانو، اظهار داشت: بخشی از این دستاوردها در زمینه نانوکودهای اوره، آهن و روی هستند و هم اکنون هم در زمینه طراحی نانوکود NPK کار می نماییم. در زمینه نانوسموم هم موفق به تولید سم دلتامترین و سم آزادیراختین (از گیاه چریش) شده ­ایم. طراحی و ساخت کیت ­های پیشرفته تشخیص عوامل بیماری زا، آلاینده های زیست محیطی مثل نیتریت، نیترات و آمونیاک هم بخش دیگری از دستاوردهای پژوهشگاه را تشکیل می ­دهند. همینطور با همکاری ­های مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی در زمینه بسته­ بندی­ های برپایه فناوری نانو برای افزایش ماندگاری مواد غذایی کار می نماییم. از دیگر پروژه های ما در حوزه ماندگاری مواد غذایی استفاده از سامانه ­های نانوکاویتاسیون و پلاسمای سرد است.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، او در آخر از اجرای چند پروژه در حوزه پوشش دهی بذور به منظور زمانبندی جوانه زنی، کنترل عوامل بیمارگر بذرزاد و همینطور تقویت جوانه زنی بذرها اطلاع داد.
منبع:

1401/07/23
08:28:35
0.0 از 5
472
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود