ارتفاع نقاط در سیستم ارتفاعی کشور به خدمات سازمان نقشه برداری افزوده شد

ارتفاع نقاط در سیستم ارتفاعی کشور به خدمات سازمان نقشه برداری افزوده شد

به گزارش بی دانلود، سازمان نقشه برداری خدمت عرضه ارتفاع نقاط در سیستم ارتفاعی کشور و مدل ژئوئید محلی ایران IRG2016 را به سامانه عرضه خدمات خود افزود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سازمان نقشه برداری کشور بعنوان نهاد سیاستگذار در امر تهیه نقشه و اطلاعات مکانی، بر مبنای ماده (۱۱) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، وظیفه هماهنگی کلیه فعالیتهای در رابطه با نقشه برداری و اطلاعات مکانی و حفظ یکپارچگی آنها را در سطح کشور بر عهده دارد.
بر این اساس این سازمان طی هفتاد سال قبل با ایجاد و گسترش شبکه ایستگاه های مبنایی تعیین موقعیت مسطحاتی و ارتفاعی، مبادرت به عرضه چارچوب های مرجع مختصاتی کرده که طی آن تعیین موقعیت نقاط در سطح کشور با دقت مورد نیاز بر مبنای استانداردهای ملی در یک سیستم واحد، فراهم می آید.
این شبکه ها در واقع زیرساخت تمام پروژه های عمرانی کشور نظیر راه سازی، خطوط ریلی شهری و بین شهری، سدسازی، شبکه های آبیاری و زهکشی، ساخت تونل ها و ابنیه های سنگین و دیگر موارد است.
در این خصوص یکی از موارد مهم در اجرای پروژه های عمرانی و نقشه برداری، مشخص کردن سیستم و مبنای ارتفاعی مناسب و تعیین ارتفاع نقاط واقع بر سطح زمین از سطح مبنا است. معمولا ارتفاع نقاط با انجام عملیات ترازیابی مستقیم و اعمال تصحیحات در ارتباط با میدان ثقل زمین، اندازه گیری و تعیین می شود. البته دراین زمینه میتوان با تعیین مدل ژئوئید محلی دقیق و سطح مبنای ارتفاعی کشور، ارتفاع ژئودتیک اندازه گیری شده با بهره گیری از گیرنده های GNSS را به ارتفاع مدنظر از سطح مبنای ارتفاعی کشور واقع در بندر شهید رجایی تبدیل کرد که در این صورت، حجم عملیات ترازیابی دقیق بعنوان کاری پرهزینه و زمان بر، به طور چشمگیری کم شده و از اتلاف سرمایه های ملی هم جلوگیری خواهد شد.
این سازمان از سالیان گذشته نسبت به عرضه سرویس برخط عرضه ارتفاع نقاط در سیستم ارتفاعی کشور و مدل ژئوئید محلی ایران تحت عنوان IRG2016 و راه اندازی وبسایت جهت انجام محاسبات مربوط اقدام نموده است. در جهت یکپارچه سازی سامانه های سازمان نقشه برداری کشور، خدمت عرضه ارتفاع نقاط در سیستم ارتفاعی کشور و مدل ژئوئید محلی ایران IRG2016 به سامانه عرضه خدمات و محصولات سازمان نقشه برداری کشور اضافه گردید.
این خدمت هم اکنون به صورت مجانی عرضه می شود.
به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری، متقاضیان برای دسترسی به این خدمت می توانند به آدرس https: //IRG2016.ncc.gov.ir/ یا https: //eshop.ncc.gov.ir رجوع کنند و بعد از ثبت نام و ورود به سامانه مذکور، از منوی سمت راست خدمات گزینه "مدل ژئوئید محلی IRG2016 " را جهت انجام محاسبات انتخاب کنند.
نسخه مدل ژئوئید محلی عرضه شده ۴.۴ است که بر مبنای آخرین داده های جمع آوری شده در شبکه های مبنایی کشور بروزرسانی شده، علاوه بر عرضه ارتفاع ارتومتریک در سیستم ارتفاعی جدید IRHS2014، امکان تبدیل ارتفاع نقاط به سیستم ارتفاعی قدیم IRHS1998 (مربوط به محاسبات سال ۱۳۷۷) فراهم است.
منبع:

1401/07/29
14:12:46
0.0 از 5
634
تگهای خبر: پروژه , ثبت نام , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود