ضوابط نقشه برداری با پهپاد به تصویب رسید

ضوابط نقشه برداری با پهپاد به تصویب رسید

بی دانلود: بی دانلود: در حاشیه یکصد و بیست و دومین جلسه شورای عالی نقشه برداری کشور، باتوجه به چالش های شناسایی شده در زمینه نقشه برداری با پهپاد، ضوابط مربوط در این نشست مصوب شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یکصد و بیست و دومین جلسه شورایعالی نقشه برداری کشور با حضور دکتر سیدمسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس شورا، علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه برداری کشور و دبیر شورا، نمایندگان دستگاههای عضو و مدعو در سالن یاران شهید بهشتی سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.
دکترمیرکاظمی، رئیس شورایعالی نقشه برداری کشور در این جلسه ضمن اشاره به عملکرد مؤثر کمیسیون معین ذیل شورایعالی نقشه برداری طی یک سال قبل و همینطور تشکیل جلسات مختلف کارشناسی و فنی در این عرصه، اظهار نمود: طی ماه های آتی شورایعالی نقشه برداری تا رفع نیازها و موانع در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی با قوت تشکیل خواهد شد.
جاویدانه، رئیس سازمان نقشه برداری هم در این نشست بر ضرورت هماهنگی بین دستگاههای مختلف اجرایی جهت تولید نقشه و اطلاعات مکانی باکیفیت بعنوان نیاز اولیه طرح های ملی و نظام برنامه ریزی کشور تاکید کرد و از برگزاری ۱۱ جلسه کمیسیون معین بعنوان بازوی فنی و اجرایی شورایعالی نقشه برداری در سازمان نقشه برداری کشور اطلاع داد.

در دستور اول جلسه با عنایت به نهایی شدن مدل داده زیرساخت داده مکانی مصوب شد دستگاه ها، داده های مکانی خویش را در سطوح مختلف ژئوپرتال های ملی و استانی به اشتراک گذارند و در تدوین سند مدیریت مخاطرات لایه های مکانی خود با دبیرخانه شورا هماهنگی کنند.
بدین سان بعد از سال ها پیگیری و اقدامات فنی سازمان نقشه برداری کشور به منظور استقرار کامل SDI در کشور، بر طبق این مصوبه همه دستگاههای اجرایی مکلف شدند طبق مدل داده مصوب زیرساخت داده مکانی و با رعایت ملاحظات امنیتی سازمان فناوری اطلاعات (افتا)، اطلاعات خویش را در پورتال های ملی و استانی SDI اشتراک گذاری کنند.
در ادامه بعد از طرح مبحث در ارتباط با ضوابط اجرایی فتوگرامتری با پهپاد و رفع چالش های شناسایی شده در این جلسه، دکتر میرکاظمی تهیه نقشه با استفاده از پهپاد و استفاده از تکنولوژی های جدید را مهم و ضروری خواند و تصریح کرد: علاوه بر این که مقررات و مجوزهای در ارتباط با تهیه نقشه از راه پهپاد باید در قالب منظم و استانداردی قرار بگیرد؛ در عین حال تدوین و تنظیم این مقررات نه تنها باید روند تهیه نقشه را تسریع بخشد، بلکه لازم است از بوروکراسی های اداری که ایجاد کندی و وقفه می کند هم پیشگیری شود.
به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری، با عنایت به چالش های شناسایی شده در حوزه نقشه برداری با پهپاد، ضوابط مربوط در این نشست مصوب شد.
گزارش اقدامات صورت گرفته در طرح هم افزایی شبکه های تعیین موقعیت آنی کشور هم در این نشست توسط دبیر شورایعالی نقشه برداری عنوان شد و توسط اعضای حاضر مورد بررسی قرار گرفت. همینطور با عنایت به تعیین روند توسعه شبکه ایستگاه های دائمی ارسال تصحیحات تعیین موقعیت آنی در کشور و رفع هم پوشانی های موجود، طبق تعاملات و توافقات صورت گرفته بین سازمان نقشه برداری کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مقرر شد سایر دستگاه ها هم به منظور پیشگیری از باردیگر کاری، قبل از هرگونه اقدام برای طراحی، ایجاد و توسعه شبکه ارسال تصحیحات تعیین موقعیت آنی، با دبیرخانه شورایعالی نقشه برداری هماهنگی لازم را داشته باشند.
منبع:

1401/08/04
10:44:04
0.0 از 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود