تصویب ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه مدیریت تاب آوری زلزله

تصویب ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه مدیریت تاب آوری زلزله

بی دانلود: ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در حوزه مدیریت ریسک و تاب آوری زلزله در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله توسط مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، لایحه ایجاد "مرکز منطقه ­ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب ­آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا" به­ عنوان مرکز منطقه ­ای یونسکو در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
درخواست ایجاد مرکز مذکور، توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو در سال ۱۳۹۴ به مقر یونسکو در پاریس ارسال شد و پس از ۷ سال پیگیری مستمر و انجام ارزیابی های فنی مختلف توسط کارشناسان یونسکو و تایید توانمندی پژوهشگاه برای تأسیس این مرکز، ایجاد این مرکز به تأیید کمیته اجرائی یونسکو رسید. سپس در آبان ماه سال ۱۳۹۸، ایجاد این مرکز در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در چهلمین مجمع عمومی یونسکو در پاریس و با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، عنوان شد و با اجماع به تصویب رسید.
بر طبق موافقت نامه ای که در امتداد آن، لایحه مذکور تدوین شده است، ماموریت اصلی این مرکز منطقه ای کمک به کشورهای واقع در غرب و مرکز آسیا در حوزه مدیریت کاهش ریسک زلزله و توسعه روش های مناسب جهت ارتقای تاب آوری در مقابل زلزله های احتمالی برمبنای خاصیت های فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای این منطقه است.
کمک به دولت ­های منطقه برای توسعه نقشه راه و تدوین طرح جامع کاهش خطرپذیری زلزله در سطوح مختلف بمنظور ارتقای تاب آوری در مقابل زلزله (مطابق با چارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری بلایا)، کمک به دولت ها در شناسایی اولویت های ملّی و منطقه ای در حوزه کاهش خطرپذیری بلایا و پاسخ به نیازهای مرتبط، تقویت ظرفیت ها و توانمندی های ملّی تا منطقه ای در حوزه کاهش خطرپذیری زلزله، برگزاری دوره­ های آموزشی و تحصیلی جهت ارتقای آگاهی عمومی و دانش تخصصی در منطقه از با اهمیت ترین اهداف این مرکز بشمار می رود.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، همکاری با کشورها در اجرای پروژه ها و کارهای آموزشی مشترک، نظیر اجرای مانورهای منطقه ای زلزله و جلب مشارکت حامیان محلّی و بین المللی برای پشتیبانی از پروژه های کاهش خطرپذیری بلایا در منطقه از دیگر اهداف ایجاد این مرکز است.
مرکز منطقه ­ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب ­آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا یکی از معدود مراکزی در ایران خواهد بود که هم از بعد محدوده جغرافیایی تحت پوشش (غرب و مرکز آسیا) و هم از بعد دامنه کارهای حرفه ای (آموزش و پژوهش در حوزه ریسک و تاب آوری) بسیار شاخص بوده و حوزه کارهای آن نیز مورد نیاز تمامی کشورهای منطقه است، پس این مرکز می تواند ظرفیت های مضاعفی برای کشور بوجود آورد تا با ارائه خدمات علمی و فناوری، محوریت کارهای مدیریت ریسک و بحران زلزله را در سطح منطقه به عهده بگیرد.
منبع:

1401/08/21
09:39:22
0.0 از 5
438
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود