اقداماتی كه در راستای اجرای بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ اجرایی می شوند

معرفی ۳۵۰۰ شرکت دانش بنیان به ۶ بانک عامل برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه

معرفی ۳۵۰۰ شرکت دانش بنیان به ۶ بانک عامل برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه

بی دانلود: بی دانلود: بمنظور اجرای بند ب تبصره 16 قانون بودجه 1401 در حوزه اعطای تسهیلات قرض الحسنه به شرکت های دانش بنیان، ثبت نام از این شرکتها شروع شده و بگفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، 3500 شرکت برای دریافت این تسهیلات به 6 بانک عامل معرفی خواهند شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بااینکه این عبارت که "دانش بنیان ها پیشران توسعه کشور هستند و رسیدن به اقتصاد دانش بنیان در گرو توسعه این حوزه است"، گفتمان امروز مسؤولان شده است، ولی برای تحقق این شعار نیاز است تا زیرساخت ها و اسباب آن فراهم باشد.
این امر باعث شده در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای حمایت مالی از این شرکتها پیش بینی هایی صورت گیرد و ماجراهای دانش بنیان سال جاری با تکلیف بانک مرکزی شروع شود؛ آنجا که این بانک تکلیف شده است تا مبلغ ۵۰ هزار میلیاردریال برای اختصاص به دانش بنیان ها در نظر بگیرد.
از این مقدار تا سقف ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای کل دانش بنیان ها و ۱۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق های پژوهش و فناوری برای اعطا به شرکت های خلاق و استارت آپ ها اختصاص می یابد.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوسیله بانکهای دولتی، خصوصی و مؤسسات اعتباری غیربانکی مکلف به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از محل مانده سپرده های قرض الحسنه و ۵۰ درصد سپرده های جاری شبکه بانکی بعد از کسر سپرده قانونی به موارد مندرج در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی همچون قانون برنامه ششم توسعه است.
طبق جزء (۱) بند (ب) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که به تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال زایی اختصاص یافته، اعلام شده است:
در امتداد اشتغال دانش بنیان و صنایع خلاق در سراسر کشور و تمامی استانها با اولویت مناطق محروم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است بوسیله بانکهای عامل، مبلغ ۵۰ هزار میلیاردریال از محل منابع سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی را با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان و خلاق اختصاص دهد.
شرایط و سقف تسهیلات پرداختی در این بند توسط صندوق و وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین می شود.
در بخشنامه اجرائی این قانون تاکید شده است:
بمنظور کمک به توسعه اشتغال دانش بنیان و صنایع خلاق موضوع بخش دوم جزء ۱ بند ب تبصره ۱۶ قانون تسهیلات قرض الحسنه توسط مؤسسات اعتباری و با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان با اولویت مناطق محروه به این شرح پرداخت می شود:
الف-به منظور ایجاد و تثبیت اشتغال در شرکت های دانش بنیان و خلاق بوسیله توسعه محصولات نوآورانه و عرضه آنها به بازار، مبلغ ۳۵ هزار میلیاردریال از منابع مندرج در بخش دوم جزء ۱ بند ب تبصره ۱۶ قانون، صرف اعطای تسهیلات قرض الحسنه به شرکت های دانش بنیان و خلاق با سقف مصوب وزارت امور اقتصادی و امور دارایی و صندوق نوآوری و شکوفایی و با دوره بازپرداخت حداکثر ۳۶ ماهه می شود.
ب-در راستای پشتیبانی از توسعه اشتغال در شرکت های نوآور (استارت آپی)، فناور، دانش بنیان و خلاق بوسیله توسعه منابع اختصاصی تامین مالی نوآوری مبلغ ۱۵ هزار میلیاردریال از منابع مندرج در قانون بودجه صرف اعطای تسهیلات قرض الحسنه به صندوق های پژوهش و فناوری با سقف مصوب وزارت امور اقتصادی و صندوق نوآوری و دوره بازپرداخت ۶۰ ماهه می شود.
پ-صندوق نوآوری و شکوفایی بعد از ارزیابی درخواست های متقاضیان تسهیلات و تعیین مبلغ تا سقف مصوب و جزییات مربوط به تسهیلات هر متقاضی نسبت به معرفی مؤسسات اعتباری اقدام می کند.
ت-بررسی و تایید توجیه فی، اقتصادی و مالی طرح ها بر عهده مؤسسه اعتباری است.
اختصاص تسهیلات دانش بنیانی به بانک ها
دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اقدامات این صندوق برای اجرائی سازی این بند قانون بودجه ۱۴۰۱ در زمینه دانش بنیان ها، اظهار داشت: بر طبق این قانون، ۵ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اختصاص داده شده است که از این مقدار ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان به شرکتها و ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان آن به صندوق های پژوهش و فناوری اختصاص می یابد.
وی با اعلان اینکه برای این منظور ثبت نام شرکت های مشمول این طرح را آغاز نموده ایم، اظهار داشت: به هر یک از شرکت های دانش بنیان تا سقف یک میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه اختصاص می یابد و برای این منظور تا حالا ۳۵۰۰ شرکت در سامانه صندوق نوآوری و شکوفایی ثبت نام کرده اند.
وحدت تصریح کرد: ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی که در اختیار صندوق های پژوهش و فناوری قرار می گیرد، صرف پشتیبانی از شرکت های استارت آپی و خلاق خواهد شد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد: بانکهای ملت، قرض الحسنه رسالت، صادرات ایران، توسعه صادرات، صنعت و معدن و ملی همچون بانکهای عامل هستند که سهمیه هر بانک عامل از این ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان از طرف بانک مرکزی اعلام شده است:
بانک عامل مبلغ تسهیلات (میلیارد ریال) ملت ۱۵۰۰۰ قرض الحسنه رسالت ۱۰۰۰۰ صادرات ایران ۱۰۰۰۰ توسعه صادرات ۵۰۰۰ صنعت و معدن ۳۰۰۰ ملی ۷۰۰۰ چارچوب پرداخت تسهیلات قرض الحسته صندوق ها
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، تا حالا ۵۴ صندوق پژوهش و فناوری برای دریافت این تسهیلات قرض الحسنه ثبت نام کرده اند.
برمبنای بخشنامه تدوین شده پرداخت تسهیلات به متقاضیان توسط صندوق های پژوهش و فناوری حداکثر طی مدت ۳ ماه از تاریخ دریافت تسهیلات خواهد بود و سقف بهره مندی هر شرکت برای گرفتن تسهیلات فقط یک فقره خواهد بود.

پرداخت مجدد تسهیلات از محل وجوه حاصل از بازپرداخت اقساط توسط تسهیلات گیرنده امکان پذیر است.1401/08/28
10:02:13
0.0 از 5
551
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود