جذب نخبگان و استعدادهای درخشان برای عضویت هیئت علمی برنامه محور شد

جذب نخبگان و استعدادهای درخشان برای عضویت هیئت علمی برنامه محور شد

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، معاون آموزشی وزیر علوم ضمن اشاره به مصوبات امروز شورایعالی برنامه ریزی وزارت علوم اظهار داشت: مصوبه ای که در این نشست تصویب گردید در رابطه با جذب استعدادهای درخشان و نخبگان بعنوان عضو هیئت علمی بود. پیش از این، فرایند زیادی برای جذب این افراد وجود داشت اما برپایه مصوبه امروز، جذب نخبگان و استعدادهای درخشان برای عضویت هیئت علمی به صورت برنامه محور شد. به این صورت که یک فرد استعداد درخشان یا نخبه یک نیاز جامعه را در دانشگاه محور فعالیت خود قرار داده و آنرا ادامه می دهد و در مجموعه تحت فعالیت خود هم استخدام می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر قاسم عموعابدینی در رابطه با مصوبات جلسه امروز شورایعالی برنامه ریزی وزارت علوم اظهار داشت: در جلسه امروز، دو مبحث در باره اشتغال عرضه شد. مبحث نخست در ارتباط با نظام جامع آموزش صنعت و جامعه بود که منظور، شناسایی نیاز صنعت و جامعه است که بخشی از آن، در ارتباط با بخش خصوصی می شود و بخش دیگر به حوزه دولت و این که دستگاه اجرایی ما برای آموزش هدفمند چه برنامه ریزی ای انجام داده است.
وی ادامه داد: در جلسه امروز، مبحث نظام جامع آموزش کشاورزی عنوان شد. آنچه مسلم است این که قطعا، دانش آموختگان رشته کشاورزی در حوزه کشاورزی نفوذ ندارند و حدود ۷ درصد فضای کاری شرکتهای دانش بنیان در ارتباط با بخش کشاورزی است؛ در حالیکه این میزان باید خیلی بیشتر باشد. نیاز است که دستگاه آموزش عالی تغییراتی در این حوزه داشته باشد. برای همین تفاهمنامه ای بین وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی انجام شد که برپایه نظام اسناد بالادستی بود.
وی بااشاره به توجه به آموزش کشاورزی در دانشگاه ها اظهار داشت: الان بین ۱۵-۳۰ واحد درسی دانشجویان کشاورزی به کارورزی و کارآموزی اختصاص داده شد. این در شرایطی است که در گذشته ۳-۶ واحد به کارورزی اختصاص داده شده بود.
دکتر عموعابدنی درادامه اظهار نمود: برپایه برنامه ریزی ها، دانش آموزانی که وارد هنرستان و یا مجموعه های آموزشی کشاورزی در آموزش و پرورش می شوند، باید بتوانند مستقیم وارد دوره کاردانی حرفه ای و کارشناسی مهندسی حرفه ای شوند. برای این منظور، زمان کارشناسی برای دوره کشاورزی از ۴ سال به ۳ سال کاهش پیدا کرد. به این صورت که این دانشجویان سه سال را در هنرستان کشاورزی گذرانده و سه سال را در دانشگاه طی می کنند تا مدرک کارشناسی مهندسی حرفه ای در کشاورزی دریافت نمایند. این دوره منجر به ایجاد شغل می شود.
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه به سایر مصوبات شورایعالی برنامه ریزی وزارت علوم اشاره نمود و در رابطه با کارشناس ارشد حرفه ای در رشته علوم قضایی (تربیت قاضی) اظهار داشت: در جلسه امروز مصوب شد که در رشته تربیت قاضی، دانشجو پذیرش شود تا بعد از فارغ التحصیلی، دانشجو به صورت مستقیم قاضی شود. دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد تربیت قاضی ۳۲ واحد درسی می گذراند. در حالیکه حالا واحدهای مقطع کارشناسی ارشد حرفه ای تربیت قاضی ۶۱ واحد است.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: مصوبه دیگری که در این نشست تصویب گردید در رابطه با جذب استعدادهای درخشان و نخبگان بعنوان عضو هیئت علمی بود. پیش از این، فرایند زیادی برای جذب این افراد وجود داشت اما برپایه مصوبه امروز، جذب نخبگان و استعدادهای درخشان برای عضویت هیئت علمی به صورت برنامه محور شد. به این صورت که یک فرد استعداد درخشان یا نخبه یک نیاز جامعه را در دانشگاه محور فعالیت خود قرار داده و آنرا ادامه می دهد و در مجموعه تحت فعالیت خود هم استخدام می شود و همینطور این اعضای هیئت علمی می توانند دانشجویان خویش را هم از همین مسیر از بین نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان انتخاب کنند. به این مفهوم که دیگر لازم نیست که دانشجوی استعداد درخشان و نخبگان فرآیندهای قبل را طی کنند. بلکه با یک نامه استاد جذب خواهند شد.1401/08/30
13:05:13
0.0 از 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود