ذخیره سازی 185 هزار نمونه خون بند ناف در کشور

ذخیره سازی 185 هزار نمونه خون بند ناف در کشور

به گزارش بی دانلود، از گیلان مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اعلان اینکه تا حالا 185000 نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره شده، اظهار داشت: با اهمیت ترین کاربرد سلول های بنیادین در درمان بیماری هایی است که منشاء خونی نظیر سرطان خون، تالاسمی، نقص سیستم ایمنی بدن دارند.


مرتضی ضرابی امروز در مسافرت یکروزه به گیلان در نشست با اصحاب رسانه که در سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان برگزار شد، با اشاره به نامگذاری ۱۷ نوامبر به نام روز جهانی خون بند ناف اظهار داشت: نامگذاری روز جهانی خون بند ناف نشان دهنده اهمیت ذخیره سازی سلول های بنیادی بندناف است.
وی با باین این که حجم خونی که بلافاصله بدو تولد استخراج می شود بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر بوده که سرشار از سلول های بنیادی است، اضافه کرد: در بانک خون بند ناف بلافاصله بعد از تولد نمونه خون ها جمع آوری شده و به لابراتوار رویان ارسال می شود، بعد از کنترل کیفی و ارزیابی تخصصی در تانک های محتوای نیتروژن مایع در بانک خون ناف رویان نگهداری می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اعلان اینکه در مجموعه رویان دو نوع بانک عمومی و اختصاصی داریم، اظهار داشت: در بانک عمومی توسط خانواده ها اهدا می شود و در اختیار هر فردی که نیاز است قرار می گیرد که در این بانک ۵۰۰۰ نمونه خون ذخیره داریم اما در بانک اختصاصی که به خود فرد یا خویشاوندان وی اختصاص می یابد ۱۸۵ هزار نمونه ذخیره خون داریم.
ضرابی با اشاره به این که بزرگترین بانک خون بند ناف را در آسیا داریم، بیان کرد: از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلیس، امارات و اردن نمونه خون ذخیره شده داریم؛ بانک خون بند ناف رویان در استانهای دارای ۴۵ دفتر نمایندگی است که دفتر نمایندگی گیلان هم به عنوان یک استان کار جمع آوری خون بند ناف را انجام می دهد.
وی با اعلان اینکه استانهای خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان بیشترین نمونه های ذخیره شده داریم، اشاره کرد: در کشورهای مختلف بانک خون بند ناف داریم.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان درباب کاربرد سلول های بنیادی، افزود: با اهمیت ترین کاربرد سلول های بنیادین در درمان بیماری هایی است که منشا خونی نظیر سرطان خون، تالاسمی، نقص سیستم ایمنی بدن دارند. امکان درمان بیش از ۸۰ بیماری با بهره گیری از سلول های بنیادی وجود دارد. با بهره گیری از خون بند ناف تا الان ۳۰ بیمار که مبتلا به سرطان، تالاسمی، آنمی پلاستیک بودند درمان شدند. همین طور ۵۵ بیمار مبتلا به فلج مغزی و ۵ بیمار اوتیسمی با بهره مندی از سلول های بنیادی تحت درمان قرار گرفتند.
ضرابی اشاره کرد: بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماریهای اطفال و بالغین شامل فلج مغزی، اوتیسم، ناهنجاری های قلبی نوزادی، دیابت و سکته مغزی انجام شده است؛ هم اکنون به ۱۲۰ بیمار مبتلا به فلج مغزی بین ۴ تا ۱۴ سال سلول بنیادی خون بندناف تزریق شده که نتیجه خیلی خوبی هم داشته است.
وی با اشاره به راه اندازی بانک زیستی و پالایشگاه زایمانی، اظهار داشت: بافت بند ناف، پرده جنینی، مایعی که جنین در آن غوطه ور است همه از اجزای ارزشمندی هستند که در صورت فرآوری تاثیری بسیاری در زمینه درمان و سلامت دارند؛ پرده جنینی به عنوان زخم پوش در پالایشگاه زایمانی ذخیره می شود و در ساخت نخستین نمونه مغزی کاربرد دارد که در ازت مایع برای محصولات بیولوژیکی حفظ و ذخیره می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان بیان کرد: پانسمان زیستی مشتق از پرده جنینی نوعی زخم پوش برای زخم های حاد و مزمن، سوختگی های زخم پای بیمار، جراحی قرنیه کاربرد دارد.
ضرابی بیان کرد: بانک خون بند ناف رویان منبع غنی از سلول های بنیادی قابل استفاده در سلول درمانی حتی برای بیماریهای غیر خونی است. تولید سرم خون بندناف از دیگر محصولات پالایشگاه زایمانی بوده که دارای شاخصهای رشد و پروتئین های مغزی است؛ دستگاه کول تگ یک کنترل هوشمند از دیگر محصولات تولیدی در پالایشگاه زایمانی است.
وی درباب استفاده نمونه خون بند ناف اشاره کرد: برای کسانی که از نظر ژنتیکی تطبیق دارند نظیر خود کودک، خواهر یا برادر قابلیت استفاده دارد، البته نمونه های غیر خویشاوندی هم در استانهای مختلف داشتیم که نتیجه مثبت داشته و محدودیت دراین زمینه وجود ندارد.
ضرابی نمونه ها برای مدت طولانی تا حدود دو دهه قابل استفاده هستند، بیان کرد: پروسه عضویت در بانک خون بند ناف اینطور است که بنابر درخواست خانواده ها باید پیش از زایمان، با ثبت نام در سایت یا دفاتر ما در شهرستان ها مراجعه کنند. تا حالا ۱۸۵هزار نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره شده که اگر بیماری نیاز به پیوند داشته باشد در بانک خون جستجو می نماییم، اگر موجود نبود از بانک خون جهانی درخواست می شود که هزینه ای حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو را در پی دارد، هر چقدر ذخیره سلولی را در کشور افزایش دهیم از خروج ارز از کشور جلوگیری می نماییم.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اشاره به این که در سطح منطقه بزرگترین بانک ذخیره سازی خون بند ناف را داریم، بیان کرد: دانش سلول های بنیادی و ذخیره سازی خون بندناف کاملا بومی است، کشور ما دراین زمینه جزو کشورهای پیشرو است که انواع کارآزمایی های بالینی را درحال انجام دارد، حتی از کشورهای همسایه تقاضای راه اندازی بانک خون بند ناف را داریم.
وی درباب سلول درمانی اظهار داشت: بسته به نوع بیماری متفاوت می باشد، جهت استفاده از بیمار بنابر وزن و سن مقادیر استفاده هم متفاوت است. هر چقدر وزن بیشتر شود باید از واحد نمونه خون بیشتری هم بهره برد.
وی با اعلان اینکه سلول های بنیادی انقلابی را در زمینه درمان و سلامت ایجاد کرد، اضافه کرد: روند توسعه سلول های بنیادی با وجود سرعت خیلی محتاطانه است برای اینکه تزریق هر سلول باید رصد شود؛ ممکنست در آینده بیشتر بتوان از این سلول ها استفاده نمود. در کرونا هم سلول بنیادی به کمک اومد و برای کسانی که استفاده کردیم گرفتار مرگ نشدند.
ضرابی درباب تجاری سازی دانش سلول های بنیادی بیان کرد: محصولات سلولی یا پالایشگاه زایمانی خون بند ناف قابلیت فرآوری های مختلفی دارد که نمونه های بیولوژیکی قابل صادرات هستند.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اعلان اینکه در مجموع بیش از ۲۵۰ عمل پیوند در کشور با بهره گیری از سلول خون بند ناف انجام شده، اشاره کرد: از سال ۱۳۸۴ در کشور بانک خون افتتاح شد و از سال ۱۳۸۵ پیوند سلولی خون بند ناف در بیمارستان های مختلف انجام شد.
منبع:

1401/09/01
22:00:50
0.0 از 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود