نقش نان در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان

نقش نان در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، دبیر شورای سیاستگذاری نظام ایده ها و نیازها با تکیه بر نقش نظام ایده ها و نیازها (نان) در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: این سامانه یکی از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی-دولتی، دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده، رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری به کلیه پژوهشگران و محققان کشور در ارتباط با نقش نظام ایده ها و نیازها (نان) در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، اظهار داشت: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص هدفدار کردن تحقیق در کشور و قرار دادن پژوهشها در راه نیازهای کشور و برنامه تقدیمی دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) به مجلس شورای اسلامی، راه اندازی سامانه نظام ایده ها و نیازها "نان" با همکاری معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف در آبان ماه سال ۱۴۰۰ به مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) محول شد.
دکتر فاضل زاده اظهار نمود: این سامانه یکی از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی-دولتی، دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است.
وی افزود: از اهداف اصلی اجرای این طرح علاوه بر کاربردی کردن تحقیقات مراکز علمی، برانگیختن احساس مشارکت تمام آحاد کشور و ایجاد طوفان فکری ملی در ساختن ایرانی آباد و توسعه یافته است.
وی ادامه داد: یکی از مسیرهایی که برای تحقق این اهداف باید طی شود، سوق دادن تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها به سمت نیازهای کشور از راه پشتیبانی از رساله ها و رساله های (پارساها) تقاضا محور است. در همین راستا، سامانه «نان» بستری برای تعریف و انجام این نوع پارساها را فراهم می آورد. همچنین، بر مبنای مصوبات وزارت عتف، مشوق هایی در آئین نامه های ارتقاء پایه تشویقی برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته شده است.
رئیس ISC اظهار داشت: تکلیف اجرای این سامانه مطابق مصوبات بالادستی بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) است. بر مبنای مصوبه "سیاست های ایجاد و ارتقاء سکوهای ملی تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری" شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزارت عتف لازم است در جهت انجام تحقیقات نیازمحور نسبت به احصاء و تعیین نیازها، ایده ها و توانمندی های کشور و یکپارچه سازی سامانه های موجود پژوهش، فناوری و نوآوری در حوزه در رابطه با نیازهای کشور، نظام ایده ها و نیازها (نان) را برنامه ریزی و پیاده سازی کند. در تبصره ۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوبه مجلس شورای اسلامی الزامی آورده شده که برپایه آن دستگاههای اجرایی برای هزینه کرد یک درصد بودجه پژوهشی، لازم است که نیازهای پژوهشی خویش را در سامانه نان ثبت کنند. این اقدام یک شفافیت و اطلاع رسانی یکسانی را بین مجموعه های مختلف ایجاد خواهد نمود.
وی افزود: در ماده ۱۸ آئین نامه پشتیبانی از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه علوم، تحقیقات و فناوری مورخ ۵ شهریور ۱۴۰۱ به طراحی و راه اندازی نظام ایده ها و نیازها (نان) توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اشاره شده است. همینطور بر مبنای ماده ۷ آئین نامه اجرایی (ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان) مصوب ۶ آذرماه ۱۴۰۱ هیئت وزیران کلیه دستگاه ها موظف به ثبت اطلاعات دستاوردهای پژوهشی مبحث این آئین نامه در سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) شدند.
دبیر شورای سیاستگذاری نظام ایده ها و نیازها، اظهار داشت: به صورت کلی، سامانه «نان» از سه بخش عرضه ایده و نیاز، محصول و اشتغال دانش بنیان تشکیل شده است. به علت تعدد سامانه های موجود و ساختارهای متفاوت در زمینه اطلاع رسانی طرح های پژوهشی و فناوری و نیازهای کشور و ضرورت ایجاد ساختاری ساده، یکپارچه، سهل الوصول و تعاملی سامانه «نان» بعنوان پنجره واحد نیاز و ایده شکل گرفته است.
با عنایت به اهمیت موضوع، در دنیا هم سامانه هایی مانند سامانه نان وجود دارد که به اطلاع رسانی نیازها و دریافت ایده ها می پردازند که همچون این سامانه ها میتوان به Innocentive و Incogneato اشاره نمود.
دکتر فاضل زاده اظهار نمود: ایده ها و نیازهای ثبت شده در سامانه «نان»، طیف وسیعی از موضوعات پژوهشی و فناوری را در بر می گیرد که در ۷ حوزه موضوعی دامپزشکی، علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر، کشاورزی و منابع طبیعی و علوم بهداشت دسته بندی شده اند و یکی از اقدامات دبیرخانه «نان» دسته بندی این ایده ها و نیازها در حوزه های موضوعی مربوطه است.
وی ادامه داد: امکان پالایش ایده ها و نیازهای ثبت شده به تفکیک حوزه موضوعی، رشته، استان یا شهر مورد نظر، کارگزار مربوطه، فعال یا غیر فعال بودن نیازها و... در سامانه وجود دارد تا دسترسی به ایده یا نیاز مورد نظر را برای کاربران آسان کند.
رئیس ISC تصریح کرد: نهادها، سازمان ها و دستگاه ها می توانند در این سامانه درخواست همکاری خویش را تحت عنوان کارگزار ثبت کنند و در زمینه های دسته بندی، ارزیابی اولیه، ثبت ایده و نیاز در سامانه، برقراری ارتباط بین ایده ها و نیازهای متناظر، غربالگری و ارزیابی نهایی ایده های متناظر با یک نیاز و انتخاب ایده های مناسب، انتخاب داوران مناسب جهت ارزیابی ایده و نیاز، کمک به عقد قرارداد همکاری بین نیازپرداز و ایده پرداز، نظارت و ارزیابی بر اجرای قرارداد همکاری میان نیازپرداز و ایده پرداز و مستندسازی و عرضه گزارش پایانی همکاری کنند.
وی افزود: همچون کارگزارانی که هم اکنون با سامانه «نان» همکاری می کنند، میتوان به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری سراسر کشور، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی در استان ها، سامانه های مرتبط همچون سامانه مدیرت اطلاعات تحقیقاتی (سمات)، سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع)، سامانه ارتباط جامعه و صنعت با دانشگاه (ساجد)، سامانه توانمندی ها و اعلام نیازهای ایران (توانیران) و برخی وزارت خانه ها همچون وزارت نفت و وزارت نیرو اشاره نمود. هم اکنون اولین درگاه ویژه برای وزارت نفت در سامانه «نان» با آدرس https: //mop.nan.ac در دسترس قرار گرفته است. لازم به ذکر است عرضه بستر یکپارچه برای سایر وزارت خانه ها هم در دست اجراست.
به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر فاضل زاده اظهار نمود: در جهت ترویج نظام ایده ها و نیازها (نان)، علاوه بر عرضه کلیپ های معرفی، پوسترها و راهنماها تابحال سه کارگاه مجازی آشنایی با نظام ایده ها و نیازها در آبان ۱۴۰۱ برای مخاطبین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و دستگاههای اجرایی به صورت جداگانه برگزار شده است. هر یک از این کارگاه ها به ترتیب مورد استقبال ۲۰۰، ۶۰ و ۱۴۰ نفر قرار گرفته است.
دکتر فاضل زاده در انتها اضافه کرد: طبق آخرین اطلاعات از سامانه «نان» تا نیمه آذر ماه ۱۴۰۱، تعداد ایده های دریافتی ۵۸۰ ایده در چارچوب های طرح تحقیقاتی، توانمندی فناورانه، محصول دانش بنیان و پارسا (پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری) و تعداد نیازهای دریافتی توسط سامانه، ۶۳۲۱ احتیاج به تفکیک نیازهای ثبت شده در دبیرخانه، سامانه، توسط وزارت نفت و کارگزاری هاست که در نمودارهای زیر قابل مشاهده هستند.
همانطور که در نمودار ۱ مشخص است، بیشترین تعداد ایده ها در چارچوب طرح تحقیقاتی بوده و بعد از آن توانمندی فناورانه، تعداد بیشتری از ایده های ثبت شده را به خود مختص کرده است.
با عنایت به نمودارهای تعداد نیازها (نمودار ۲ و ۳)، الان یکی از اهداف نظام ایده ها و نیازها که یکپارچه سازی سامانه های مشابه است، با اتصال آنها به این سامانه در چارچوب کارگزاری همکار برآورده شده است.


دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی کارگزاران با ثبت بیشینه تعداد نیاز در سامانه «نان» هستند.
در نمودارهای ۴ و ۵ تعداد ایده ها و نیازهای ثبت شده به صورت تجمعی برای چند ماه اخیر آورده شده است.


ایده ها و نیازهای ثبت شده به تفکیک حوزه های موضوعی در نمودارهای ۶ و ۷ قابل مشاهده می باشد که نشان داده است بیشترین ثبت ایده و نیاز در حوزه علوم فنی و مهندسی و علوم پایه صورت گرفته است. لازم به ذکر است که برخی ایده ها و نیازها مربوط به بیشتر از یک حوزه موضوعی هستند.
1401/09/19
15:29:55
0.0 از 5
607
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود