حل معضل تولید سالانه ۲۰ تن پسماند با کمک فناوری

حل معضل تولید سالانه ۲۰ تن پسماند با کمک فناوری

به گزارش بی دانلود، مشاور وزیر کشور در امور فناوری از تشکیل دبیرخانه مشترک با وزارت علوم برای ماموریت گرا کردن دانشگاه ها در حل مسائل استانها آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت کشور کارهای دانش بنیان را در بخشنامه ای به نام بخشنامه تولید دانش بنیان در 18 ماده جمع کرده است، این مجموعه در اختیار وزارت علوم قرار گرفته تا دانشگاه ها ماموریت هایی را در سطح ملی و به عنوان ماموریت بلندمدت برعهده بگیرند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، حمیدرضا طهوری امروز در نشست مدیران ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها با معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه ها و دستگاههای اجرائی، با تکیه بر ضرورت سرمایه گذاری بر روی فناوری های برتر، اضافه کرد: علاوه بر آن لازم است بازیگران علم و فناوری وارد حوزه های اصلی اقتصادی شوند تا توسعه اقتصاد کشور را به شکل دانش بنیان شکل دهیم.
طهوری ضمن اشاره به مسائل مختلف کشور مانند ریزگردها یا استحصال گاز متان، اظهار داشت: برای تبدیل تهدیدها به فرصت نیاز به دانش و فناوری داریم. برای نمونه حجم پسماند کشور ۲۰ میلیون تن در سال است که به معضل تبدیل گشته است، در حالیکه با چرخش پسماند و ایجاد زنجیره ارزش توسط شرکت های دانش بنیان و پژوهشگران می توان آنرا به فرصت تبدیل کرد؛ همانطور که در بقیه کشورهای دنیا نیز رخ داده است.
مشاور وزیر کشور در امور فناوری با بیان اینکه بر این اساس با استفاده از دانش و فناوری، ارزش افزوده عظیمی بدون سرمایه گذاری تولید می شود، افزود: ماموریت های دولت را در برنامه توسعه باید با تاکید بر دانش و فناوری پیش ببریم، ضمن آنکه دانشگاه و صنعت یا دانشگاه و جامعه باید با هم ارتباط کامل داشته باشند. برای تحقق این امر به گیرنده هایی در هر دو طرف نیاز است.
وی با تکیه بر این که صنعت اگر دانشی و رقابت پذیر باشد، خود به خود به سمت دانشگاه و فناوری می رود، افزود: البته هر دانشگاهی نمی تواند مشکلات صنعت را حل کند، دانشگاه باید بوسیله ایجاد کسب و کار، شرکت های تاسیس شده متشکل از دانش آموخته های خود و بوسیله این ابزار با صنعت و جامعه ارتباط برقرار کند.
طهوری تصریح کرد: دانشگاه به مثابه مغز و شرکت های دانش بنیان پیرامون آن مانند دست و پا هستند. دانشگاه باید یک گام بردارد که همان دانشگاه نسل سوم است و یک گام هم صنعت به سمت جلو حرکت نماید.
وی اظهار داشت: دانشگاهیان در استانها از مسائل استانهای خود باخبر هستند، بر همین مبنا توافقی بین وزارت علوم و وزارت کشور شکل گرفت و دبیرخانه مشترکی بین آنها تشکیل شد تا دانشگاه ها ماموریت گرا در حل مسائل استان خود مشارکت کنند.
طهوری تصریح کرد: ایفای نقش دانشگاه ها در کشور از مدت ها قبل در اسناد بالادستی تصویب و ابلاغ گردیده است و دانشگاه ها باید ماموریت های خودرا تعیین و اعلام کنند. این دبیرخانه بتازگی شکل گرفته است و قرار شد با عنایت به توافق وزارت علوم و وزارت کشور در استانهای مختلف، چهار نهاد شامل دانشگاه، پارک علم و فناوری، دفتر بنیاد نخبگان و دفتر کارآفرینان استان ماموریت مشخصی در توسعه هر استان داشته باشند.
وی تصریح کرد: وزارت کشور فعالیتهای دانش بنیان را در آئین نامه ای به نام آئین نامه تولید دانش بنیان در ۱۸ ماده جمع کرده است، این مجموعه در اختیار وزارت علوم قرار گرفته تا دانشگاه هایی که شایستگی محوری دارند، ماموریت هایی را در سطح ملی و به عنوان ماموریت بلندمدت برعهده بگیرند.
مشاور وزیر کشور در امور فناوری خاطرنشان کرد: این مسیر با اعطای ماموریت در زمینه های سخت هم ادامه خواهد یافت، برای اینکه مقوم ارتباط بین مشکلات جامعه و دانشگاه ها خواهد بود.
وی ضمن اشاره به شاخص نوآوری کشور نیز اظهار داشت: این شاخص نشان داده است پیوند دانشگاه و صنعت نیز ضعیف است.1401/09/21
15:41:06
0.0 از 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود