توانایی صنایع در ایجاد نانوساختار با دستگاه های لایه نشانی ایرانی

توانایی صنایع در ایجاد نانوساختار با دستگاه های لایه نشانی ایرانی

بی دانلود: یکی از شرکت های فناور مجموعه ای از دستگاه های ایجاد پوشش های نانوساختار و لایه نشانی را در سبد محصولات تولیدی خود دارد و صنایع را قادر کرده است که با بهره گیری از این دستگاهها لایه های نانوساختار را ایجاد کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دستگاه لایه نشانی اسپاترینگ رومیزی ابزاری ویژه برای ایجاد طیف گسترده ای از لایه های نازک بر روی زمینه های متفاوت می باشد. با کمک این دستگاه می توان مواد مختلف را روی سطح قرار داد، مشروط بر اینکه این مواد بتوانند شرایط داخل دستگاه مانند پلاسما و بمباران یونی را تحمل کنند.
هر ترکیبی که بتواند شرایط دستگاه را تحمل کند، به عنوان زیرلایه قابل استفاده می باشد و با این فناوری می توان نانوکامپوزیت و پوشش های نانومقیاس را ایجاد کرد.
این دستگاه برای ساخت انواع سنسور لایه نازک و سلول های خورشید، ادوات اپتیکی، قطعات نانوالکترونیک و میکروالکترونیک قابل استفاده می باشد. همین طور برای آماده سازی نمونه بمنظور استفاده در میکروسکوپ الکترونی این ابزار را می توان به کار برد.
این شرکت دستگاه دیگری به نام دستگاه تبخیر حرارتی رومیزی ساخته است. لایه نشانی به روش تبخیر حرارتی فرآیندی است که در محیط خلاء و به کمک اعمال جریان الکتریکی برای تبخیر ماده منبع صورت می گیرد و هدایت و انتقال ماده تبخیر شده به سمت زیرلایه بر طبق اختلاف فشار میان منبع و زیرلایه صورت می گیرد.
در این روش ماده منبع که به عنوان پوشش استفاده می شود (نظیر یک قطعه فلز) در یک ظرف (بوته) که با نام قایقک یا فیلامان نامیده می شود و از جنس فلزات مقاوم است، قرار می گیرد. با عبور جریان برق از بوته و گرم شدن ماده مورد نظر به عنوان منبع و تبخیر آن در خلاء، به سبب اختلاف فشاری که میان بوته و زیرلایه وجود دارد، یک لایه بسیار نازک روی زیرلایه قرار می گیرد.
به نقل از ستاد نانو، این دستگاه با مدل DTT در ساخت لایه های نازک و رسانای الکتریسیته، ساخت پوشش های چند لایه و لایه نشانی از فلزات و سرامیک ها و نیمه رساناها به کار می رود.
این شرکت پوشش های نانوساختار تجهیزات دیگری نظیر دستگاه لایه نشانی کربن رومیزی و دستگاه لایه نشانی ترکیبی به کمک لیزر پالسی و تبخیر حرارتی را نیز در سبد محصولات خود دارد.
منبع:

1401/09/27
11:21:19
0.0 از 5
586
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود