با تلاش فناوران كشور محقق شد؛

پیشگیری از خروج اطلاعات صنعتی و بیولوژیکی با ساخت دستگاه تصویربرداری سه بعدی

پیشگیری از خروج اطلاعات صنعتی و بیولوژیکی با ساخت دستگاه تصویربرداری سه بعدی

به گزارش بی دانلود، تابحال برای آنالیز و تصویربرداری سه بعدی از سنگ نفت، نمونه ها به خارج ارسال می شدند که این امر علاوه بر خروج ارز باعث ارسال داده های مخازن نفت به سایر کشورها می شد؛ برای این منظور محققان یکی از شرکتهای فناور نسبت به طراحی و تولید دستگاه تصویربرداری سه بعدی با کاربرد در نمونه های بیولوژیکی و صنعتی اقدام نمود و این در شرایطی است که این دستگاه به علت تحریم ها به کشور وارد نمی شده است.


ندا محمودی، کارشناس ارشد فیزیک پزشکی بخش تحقیق و توسعه این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، دستگاه طراحی شده در این شرکت را دستگاه تصویربرداری غیر مخرب پرتو ایکس دانست و اظهار داشت: این دستگاه به صورت سه بعدی تصویربرداری می کند.
وی با اشاره به اینکه عملکرد دستگاه تصویربرداری سه بعدی همانند تصویربرداری به روش سی تی اسکن بالینی است، اظهار نمود: این دستگاه دارای منبع پرتو ایکس و آشکارساز و اساس فناوری آن بر مبنای اشعه ایکس است. این دستگاه در دو نسخه کاربردهای تحقیقات پزشکی و صنعتی طراحی شده است.
محمودی تصریح کرد: نمونه NDT این دستگاه که بیشتر کاربردهای صنعتی دارد، برای تصویربرداری از قطعات الکترونیکی، مکانیکی و بیولوژیک کاربرد دارد.
این محقق ضمن اشاره به مکانیزم عملکردی این دستگاه، توضیح داد: مکانیزم عملکردی دستگاه تصویربرداری غیر مخرب اشعه ایکس در حوزه صنعتی به این صورت است که جسم مورد نظر در این دستگاه چرخش دارد و تیوب و آشکارساز ثابت هستند و در این وضعیت دقت تصویربرداری بیشتر خواهد شد.
وی در مورد نحوه عملکرد این دستگاه در نسخه پیش بالینی، اظهار نمود: از آنجاییکه در نسخه پیش بالینی موجود زنده مانند موش در آن قرار می گیرد، نمی توانیم وی را به حالت چرخشی در آن قرار دهیم؛ ازاین رو نمونه بیولوژیکی در این دستگاه ثابت است و آشکارساز در آن چرخش دارد.
به قول محمودی، فناوری مورد استفاده در این دستگاه به این صورت است که منبع پرتو ایکس، به نمونه مورد نظر اشعه می تاباند که مقداری از این اشعه در جسم جذب می شود و بخشی از آن به آشکارساز دستگاه می رسد و اشعه ای که به آشکار ساز می رسد، در واقع نقشه و تصویر جسم مورد نظر است که به آشکار ساز رسیده است.
وی تصریح کرد: در نهایت با اجرای یکسری پردازش های ریاضی، تصویر سه بعدی که به صورت مقطعی هستند، از جسم عرضه می دهد.
محمودی افزود: روش های درمانی جدید پیش از آنکه به فاز بالینی برسد، نیاز است تا تست های پیش بالینی آن اجرا شود که این تست ها در نسخه Invivo این دستگاه اجرایی می شود و برای کاربردهای صنعتی مانند آنالیز سنگ نفت و یا بردهای الکترونیکی، در نسخه صنعتی صورت خواهد گرفت.
به قول وی این محصول مشابه خارجی دارد و به علت اعمال تحریم ها ضد کشور، این دستگاه به کشور وارد نمی شد و محققان مجبور بودند نمونه های خویش را برای تست به خارج از کشور ارسال نمایند و یا در تحقیقاتی که احتیاج به استفاده از این دستگاه بود، رشدی نداشتیم.
این محقق خاطرنشان کرد: ارسال نمونه ها به خارج علاوه بر خروج ارز از کشور باعث خروج اطلاعات می شد. نمونه آن حوزه مهندسی نفت می باشد که سنگ نفت احتیاج به اسکن دارد و با ارسال نمونه های آن به خارج باعث ارسال اطلاعات در مورد مخازن نفتی می شد؛ ازاین رو طراحی و ساخت این محصول باعث شد که این دستگاه بخصوص در حوزه مهندسی نفت کاربردی شود.
محمودی با اشاره به اینکه این محصول دارای تایید از سازمان انرژی اتمی است، اظهار داشت: نمونه خارجی 400 تا 600 هزار دلار به فروش می رسد، ولی دستگاه داخلی در حدود 200 هزار دلار ایجاد می شود.
وی با تکیه بر این که طراحی و ساخت این دستگاه بر مبنای نیاز کشور بوده است، اظهار نمود: معاونت علمی ریاست جمهوری با احصاء این نیاز، فراخوانی را منتشر نمود و با اختصاص بودجه ای نسبت به طراحی این دستگاه اقدام کردیم.
منبع:

1401/10/14
14:11:01
0.0 از 5
527
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود