دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی:

تجاری سازی بازار، یکی از چالش های اقتصاد دانش بنیان است

تجاری سازی بازار، یکی از چالش های اقتصاد دانش بنیان است

به گزارش بی دانلود، اصفهان دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی طب سنتی اظهار داشت: یکی از چالش های اقتصاد دانش بنیان، مبحث تجاری سازی بازار است و خیلی از محصولات در بازار امکان عرضه ندارند و باید زیست بوم عملی و فناوری متشکل از بازار باشد و برای گیاهان دارویی بخصوص گل محمدی باید دفتر زیست بوم ایجاد شود.مهدی سیف سهندی، امروز(پنجشنبه، ۱۵ دی)در سالن جلسات اداره جهاد کشاورزی شهرستان کاشان اظهار داشت: تولید و صادرات گیاهان دارویی و طب سنتی، ظرفیت بزرگی در کشور است و سالانه یک میلیارد دلار گردش مالی دارد و هدف گذاری ما افزایش این درآمد تا ۱۵ میلیارد دلار در سال است.

وی اشاره کرد: تولید دانش و محصول، جریانی است که از دانشگاه شروع شده و به بازار می رسد اما این جریان مدت ها قبل، در دنیا منسوخ شده چون امروز دنیا از بازار به دانشگاه می رسد و باید نیازهای بازار رفع گردد.

به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی اظهار داشت: سند ملی گیاهان دارویی از کشت و کشاورزی آغاز و تا صنعت تولید محصولات گیاهان دارویی پایان می یابد و اگر در کنار دانشگاه، مراکز شتاب دهنده ایجاد شود می توانیم به این چشم انداز بازار ۱۵ میلیارد دلاری گیاهان دارویی برسیم.

وی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان خوبی داریم و باید ساختارهایی ایجاد شود که تجاری سازی محصولات دانش بنیان تسهیل شود. توسعه اکوسیستم نوآوری نیازمند استفاده از ابزارهای تجازی سازی و توسعه دانش فنی است و تلاش می نماییم مسیر توسعه نوآوری را اصلاح نماییم.

همچنین مدیر جهاد کشاورزی کاشان اظهار داشت: باید روند تبدیل ایده به محصول تسهیل شود و برای تبدیل ایده های دانش بنیان به محصول با مشکل روبرو می باشیم و نمونه آن، صنعت گل محمدی در کاشان است که برای صادرات و ارزش ریالی مشکلاتی دارد و باید بدنبال حل آن باشیم.

رضا مظلومی اضافه کرد: کسب و کارهای نوین ایده محور هنوز به درستی سامان داده نشده و متصدی دقیق آن معین نمی باشد، این حوزه باید توسط معاونت ریاست جمهوری تعیین تکلیف شده و مشخص شود کدام وزارتخانه متصدی این حوزه است.

وی اظهار داشت: صنعت گل محمدی ارزآوری زیادی دارد، اما در کاشان هنوز نتوانسته ایم راحتی برداشت محصول و خشک کردن گل را ایجاد نماییم که این مهم در صادرات و ارزش قیمت، اثرگذار می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشان، اشاره کرد: منطقه کاشان بواسطه شرایط اقلیمی، در عرصه تولید محصولات گیاهی از موقعیت و امتیازات برجسته ای برخوردارست و تلاش می نماییم در عرصه تولید مواد خام در صنعت گیاهان دارویی، به جایگاه خاص خود برسد.

منبع:

1401/10/16
12:52:19
0.0 از 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود