در اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارك های علم و فناوری مطرح شد

رتبه ۱۷۸ ایران در شروع کسب و کار در بین ۱۹۰ کشور

رتبه ۱۷۸ ایران در شروع کسب و کار در بین ۱۹۰ کشور

به گزارش بی دانلود، معاون فناوری وزیر علوم،  تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه ایران در شاخص قانونگذاری حوزه فناوری و نوآوری در بین 131 کشور، رتبه 131 و در شاخص پیشرفتگی کسب وکارها رتبه 115 را دارد، اظهار داشت: 56 درصد چالش استارتاپ ها در زمینه قوانین و مقررات و 40.3 درصد چالش آنها در زمینه تامین مالی است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر علی خیرالدین در دومین روز اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، با بیان اینکه ۲.۵ ماه تا آخر سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» فرصت داریم، این زمان را فرصت مناسبی برای وزارت علوم بمنظور استفاده حداکثری از این سال دانست.
وی با طرح این سوال که چرا اعضای هیات علمی دانشگاه ها وارد حوزه های فناوری و نوآوری نمی شوند، اظهار نمود: در شاخص نوآوری ایران در سال ۲۰۱۴ در رتبه ۱۲۰ جهانی بوده است و این جایگاه در سال ۲۰۲۱ در رتبه ۶۰ و در سال ۲۰۲۲ رتبه ۵۳ جهانی بوده است.
خیرالدین با اشاره به اینکه کشور در ضمن یک سال صعود ۷ پله ای را داشته است، افزود: این در شرایطی است که رتبه جهانی تولید علم ایران ۱۵ بوده و فاصله ایجادشده در نوآوری با رتبه ۵۳ و تولید علم با رتبه ۱۵، ناشی از عدم تبدیل علم به فناوری و نوآوری و تجاری سازی فناوری است که در این عرصه ضعف داریم.
معاون فناوری وزیر علوم، مشکل اساسی در این حوزه را در نهادسازی و قانونگذاری ذکر کرد و خاطرنشان کرد: ایران در شاخص قانونگذاری حوزه فناوری و نوآوری در بین ۱۳۱ کشور، رتبه ۱۳۱ و در شاخص پیشرفتگی کسب و کارها رتبه ۱۱۵ را دارد و اگر ما می خواهیم در سال دانش بنیان از حوزه دانش بنیانی صحبت نماییم، باید حکمرانی دانش بنیانی را ایجاد نماییم.
وی با تکیه بر این که ایران در شاخص سهولت کسب وکار در بین ۱۹۰ کشور، رتبه ۱۲۷ را کسب کرده است، اضافه کرد: ایران همین طور در شاخص شروع کسب وکار در بین ۱۹۰ کشور در جایگاه ۱۷۸ جهانی قرار گرفته است.
به نقل از ایشان، تعداد متقاضیان استقرار در پارک ها از ۷۸۱۵ متقاضی به ۵۷۶۲ متقاضی رسیده است و این کاهش به علت عدم توجه به زیر ساخت های تحقیقاتی است.
خیرالدین عدم توجه به مقوله کارآفرینی در یک سال اخیر را از دیگر دلیلهای در این حوزه عنوان نمود و اظهار داشت: کشورهایی که در زمینه تحقیق و توسعه سرمایه گذاری بیشتری کرده اند، خلق ثروت بیشتری داشته اند و با اختصاص نیم تا یک درصد GDP به حوزه فناوری نمی توان در خلق ثروت زیاد نائل شد.
توجه به سطح آمادگی فناوری و بازار
معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به اینکه در کنار توجه به سطح آمادگی فناوری (TRL) به سطح آمادگی بازار (MRL) توجه گردد، اظهار نمود: در سالهای قبل بیشتر به عرضه یعنی افزایش تعداد دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری توجه شده است، ولی به خروجی آنها توجه نشده است، ضمن آنکه در زمینه سیاستگذاری علم و فناوری، حدود یک درصد سیاست گذاری ها معطوف به بازار و تقاضا بوده که نیاز است به خروجی کار و بازار توجه بیشتری صورت گیرد.
چالش های استارت آپ ها
خیرالدین ضمن اشاره به چالش های توسعه استارت آپ ها در کشور، اظهار داشت: ۵۶ درصد چالش این شرکتها در زمینه قوانین و مقررات و ۴۰.۳ درصد چالش آنها در زمینه تامین مالی است.
بگفته وی ۱۸.۴ درصد چالش شرکت های نوپا در زمینه دسترسی به بازار، ۳۵.۷ درصد در زمینه رکود بازار، ۳۳.۴ درصد در زمینه اعمال تحریم ها مقابل کشور و ۳۸.۴ درصد چالش ها در زمینه تیم سازی است.
چالش اعضای هیات علمی برای ورود به فناوری
معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به دلیلهای عدم ورود اعضای هیات علمی به حوزه فناوری و نوآوری، اظهار داشت: تا حالا ما از اساتید خواسته ایم مقاله تولید کنند که فعالیتهای آنها منجر به کسب رتبه ۱۵ جهانی و اول منطقه در تولید علم شده است، ولی از آنها در آئین نامه های ارتقاء خواسته نشده است که به حوزه نوآوری وارد شوند.
وی فقدان انگیزه در بین اعضای هیات علمی در تجاری سازی را از دیگر دلیلهای عدم ورود اعضای هیات علمی در زمینه فناوری ذکر کرد و افزود: اساتید برای تولید مقاله ۲ امتیاز دریافت می کنند، ولی برای ایجاد شرکت های دانش بنیان پس از ۲ سال تلاش ۳ امتیاز دریافت خواهند کرد.
خیرالدین، عدم شناخت نیاز صنعت و بازار، فقدان دانش و مهارت های مدیریتی، مالی و بازاریابی، نقش دانشگاه ها درحال مساله در سطوح منطقه ای تا ملی، ضعف های زیر ساختی، عدم دسترسی به سازوکارهای تامین مالی را از دیگر دلیلهای عدم ورود اعضای هیات علمی به حوزه فناوری نام برد.
خیرالدین اعطای پایه تشویقی را از راهکارهای ورود اساتید دانشگاه ها به این حوزه نام برد و توضیح داد: ۶۰ پایه تشویقی برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته شده که ۲۵ پایه آن مربوط به حوزه های فناوری می شود.
وی، اصلاح آئین نامه ترفیع سالیانه با تکیه بر فناوری، اصلاح آئین نامه ارتقاء و تدوین آئین نامه سرآمدان فناوری را از دیگر راهکارهای تشویقی برای ورود اعضای هیات علمی به حوزه فناوری دانست.
قانون جهش تولید دانش بنیان

وی ضمن اشاره به ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان، اظهار نمود: هر شرکتی که در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کند و یا با دانشگاه ها قرارداد امضا کند، اعتبار مالیاتی برای آنها محسوب خواهد شد
عملکرد معاونت فناوری وزارت علوم
معاون فناوری وزیر علوم، با ارائه گزارشی از عملکرد این معاونت، ایجاد ۵۴ پارک علم و فناوری، ایجاد ۱۱۲ هزار شغل دانش بنیان و ۷۹۱۹ شرکت دانش بنیان را از دستاوردهای این معاونت نام برد و خاطرنشان کرد: ۴ دانشگاه رازی کرمانشاه، امام حسین، علم و صنعت و کاشان مجوز پارک دانشگاهی را دریافت کرده اند.
وی ضمن اشاره به کمبودهای اعتبارات این معاونت، اظهار داشت: در حالیکه ۳۰ درصد شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری مستقر شده اند، بودجه این معاونت ۵۰ میلیارد تومان است.
خیرالدین تصریح کرد: بودجه دانشگاه تهران ۲۴۱۷ میلیارد تومان و اعتبار کل ۳۱ پارک علم و فناوری استانی ۱۱۷۸ میلیارد تومان است و این عدد نشان داده است که بودجه کل پارک ها نصف بودجه دانشگاه تهران است.
منبع:

1401/10/17
11:06:23
0.0 از 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود