قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد

حل 500 مسئله با مشارکت نخبگان و 100 مسئله استانی با حضور اساتید

حل 500 مسئله با مشارکت نخبگان و 100 مسئله استانی با حضور اساتید

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اجرای «طرح رفع نیازهای کشور» و «طرح حل مساله» با حضور نخبگان و اساتید دانشگاه ها اطلاع داد و اظهار داشت: در طرح رفع نیازهای کشور 500 مسئله مطرح شده که 3 هزار نفر از نخبگان در حل آن مشارکت دارند و در طرح حل مسئله، 100 مسئله ملی را از هیات دولت و استان ها دریافت کرده ایم که در هر استان یک تا سه مسئله استانی با مشارکت اساتید مرتفع خواهد شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر ناصر باقری مقدم امروز در نشستی با عنوان «گفت وگوی نخبگان» که با حضور وزیر علوم و ۵۶ نفر از نخبگان برگزیده طرح شهید چمران (ویژه دانشجویان پسا دکتری)، طرح کاظمی آشتیانی(انتخاب اعضای هیات علمی)، طرح شهید وزوایی(حمایت از دانشجویان مقطع دکتری) و طرح احمدی روشن(طرح مساله محور) و طرح شهید شهریاری بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، درباب اجرای طرح جذب نخبگان در دانشگاه ها به عنوان عضو هیات علمی، توضیح داد: تا حالا تعداد نخبگانی را که در این عرصه به دانشگاه ها معرفی می کردیم، بسیار زیاد بود؛ بدین جهت استانداردهای بالایی برای این امر در بنیاد ملی نخبگان در نظر گرفته می شد.
وی افزود: امسال پس از تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان با ایشان در حوزه تسهیل گری در جذب نخبگان در دانشگاه ها، با مساعدت وزیر علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهمیه ۲۰ درصدی برای نخبگان بمنظور جذب در دانشگاه ها در نظر گرفته شد.
باقری مقدم، با تأکید بر این که با این سهمیه ظرفیت جذب نخبگان ۲ تا ۳ برابر بالا رفته است، تصریح کرد: با این روند امیدواریم در سال آینده ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخبه با مساعدت وزارت علوم، عضو هیات علمی دانشگاه ها شوند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، اظهار داشت: اقدام دیگر انجام شده دراین زمینه، علاوه بر دو مسیر سابق مسیر دیگری تعریف شده که از نخبگان خواسته می شود ۷ پیشنهاد برای جذب در دانشگاه ها اعلام کنند که ۳ پیشنهاد باید در خارج کلانشهرها باشد و برمبنای توانمندی های آنها به وزارتین علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد معرفی خواهند شد.
به گفته ی ایشان، نخبگان در یکی از ۷ پیشنهاد ارائه شده جانمایی خواهند شد.
رفع مسائل استانها با اساتید
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اجرای طرح رفع نیازهای کشور با حضور اساتید دانشگاه ها آگاهی داد و تصریح کرد: در این طرح که از امسال اجرائی شده است، ۵۰۰ مساله مطرح شده که ۳ هزار نفر از نخبگان در رفع آن مشارکت دارند.
وی با اعلان اینکه اساتید در این طرح نقش راهبرد را دارند، اظهار داشت: طرح دیگری را با عنوان «حل مساله» توسط اساتید کلید زدیم که طی آن ۱۰۰ مساله ملی را از هیات دولت و استانها دریافت کرده و در هر استان ۱ تا ۳ مساله استانی با مشارکت اساتید مرتفع خواهد شد.
مسکن نخبگان
باقری مقدم با اشاره به مسکن نخبگان، با تأکید بر اینکه نیاز است مشکل مسکن نخبگان با همکاری دانشگاه ها حل شود، اظهار داشت: ما متعهد شدیم که تا سال آینده هزار واحد مسکن برای نخبگان تامین گردد که در این همکاری می توانیم این طرح را کلید بزنیم.
وی اشاره کرد: اگر این سد با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم شکسته شود، شور خوبی را ایجاد خواهدنمود.
شیوه نامه مادران نخبه پرور
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از تدوین شیوه نامه مادران نخبه پرور آگاهی داد و اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان همه نخبه هستند، ولی سن ما از نخبگان حاضر در این جلسه بیشتر است و ما در تلاش هستیم تا مشکلات نخبگان را مرتفع نماییم.
وی افزود: در کارگروه های بنیاد ملی نخبگان، تدوین شیوه نامه مادران نخبه پرور را در دستور کار داریم و طی آن بدنبال طراحی سیستمی برای نخبه پروری هستیم.
باقری مقدم اظهار داشت: ما متوجه شدیم مادران نخبه پرور جایگاه بالایی در نخبه پروری دارند و باید بطور ویژه حمایت شوند.
منبع:

1401/11/02
12:30:12
0.0 از 5
98
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود