طرح تحقیقاتی پژوهشگران ایرانی روی جلد یک نشریه بین المللی

طرح تحقیقاتی پژوهشگران ایرانی روی جلد یک نشریه بین المللی

به گزارش بی دانلود، دستاوردهای پژوهش پژوهشگران ایرانی که در یکی از مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسید، طرح گرافیکی آن هم بعنوان طرح روی جلد این نشریه بین المللی انتخاب گردید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا به نقل از ستاد نانو، در پژوهش پژوهشگران ایرانی، ترکیب آمورف بورات سه فلزی آهن، کبالت و نیکل بعنوان یک ماده پیشرفته با استفاده از هیدروکسید دوگانه لایه ای این فلزات سنتز شد.
از این ترکیب بعنوان کاتالیست واکنش شکافت آب و کاتالیست کاتد باتری روی-هوا استفاده شد که در تمامی موارد عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داد.
دستاوردهای این پژوهش در مجله Advanced Energy Materials با IF = ۲۹.۷ به چاپ رسید و این مجله، طرح گرافیکی این مقاله را بعنوان طرح روی جلد (Front Cover) خود برگزید.
الکتروکاتالیست های آمورف که بر خلاف ساختارهای بلورین نظم بلند برد نداشته و فقط از نظم کوتاه برد برخوردار می باشند، نسبت به همتاهای کریستالی خود فعالیت کاتالیستی بهتری نشان می دهند و این خصوصیت به علت انعطاف پذیری ساختاری در مقیاس اتمی، نقص های ساختاری و سهولت در دسترس بودن سایت های فعال آنها است.
در این کار تحقیقاتی، الکتروکاتالیستی با ساختار آمورف از عناصر آهن، کبالت و نیکل سنتز شد و به واسطه نقش فعال الکتروکاتالیستی این سه عنصر فلزی که هر کدام از آنها در نمودارهای آتشفشانی (volcano plots) در ارتباط با فرایندهای تولید هیدروژن (HER)، تولید اکسیژن (OER) و واکنش کاهش اکسیژن (ORR) نقش بسزایی را ایفا می کنند، کاتالیست سه فلزی تهیه شده عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد بگونه ای که حتی در برخی از مواقع از کاتالیست های مبنا و معیاری همچون پلاتین و روتنیم بهتر بود.
به واسطه عملکرد چند منظوره و ایفای نقش کاتالیستی مؤثر برای هر سه فرآیند فوق، از این کاتالیست بعنوان الکتروکاتالیست واکنش های شکافت آب (Overall water splitting) و ماده کاتدی باتری روی-هوا (zinc-air) استفاده شد.
این کار پژوهشی، حاصل کار گروهی با محوریت گروه تحقیقاتی پروفسور میرفضل اله موسوی از دانشگاه تربیت مدرس و با همکاری دکتر معصومه مولودی، دکتر ابوالحسن نوری و دکتر یاسین شبانگلی (فارغ التحصیل پیشین گروه تحقیقاتی) از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر محمد صفی رحمانی فر از دانشگاه شاهد، Richard Kaner، Maher El-Kady و Nahla Mohamed از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) آمریکا بوده که در مجله Advanced Energy Materials به چاپ رسیده است.
نویسندگان این مقاله امیدوارند که این کار پژوهشی گامی هرچند کوچک در راه توسعه الکتروکاتالیست های چند منظوره با عملکرد مطلوب تلقی شود و راه را برای پژوهشگران این عرصه روشن تر از قبل کند.
منبع:

1401/11/13
17:40:04
0.0 از 5
444
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سایت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود