در گفت وگو با بی دانلود تاكید شد

کارهای زمین شناسی و اکتشافی کشور نیازمند اعتبارات پایدار و قابل اتکا است

کارهای زمین شناسی و اکتشافی کشور نیازمند اعتبارات پایدار و قابل اتکا است

به گزارش بی دانلود، مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از رشد 10 درصدی اعتبارات هزینه ای و کاهش محسوس اعتبارات طرح های عمرانی این سازمان در لایحه بودجه 1402 آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان رشد باتوجه به اجرای تعهدات و برنامه های محول شده، گره گشای اجرای طرح های زمین شناسی و اکتشافی کشور با حضور هزار متخصص و کارشناس، نخواهد بود و انتظارات جامعه معدنی کشور را در زمینه اکتشاف ذخایر جدید معدنی و تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی برآورده نخواهد کرد.


مهندس رضا جدیدی در گفت و گو با ایسنا، درباب اعتبارات سال جاری این سازمان، اضافه کرد: سازمان زمین شناسی عهده دار وظایف حاکمیتی در زمینه تهیه اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی کشور است و برای اجرائی کردن این مسؤولیت و تولید اطلاعات پایه، وجود منابع پایدار و قابل اتکا، حیاتی و لازم است.
وی افزود: از نظر منابع مالی تعریف شده نیز باید گفته شود، سقف ابلاغ اعتبارات هزینه ای سازمان امسال (۱۴۰۱) بنا بر تناسب ماه های سپری شده، اختصاص بموقع داشته است که فقط در زمینه پرداخت کارکنان و هزینه های اجتناب ناپذیر صرف شده است.
جدیدی با اعلان اینکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اعتبارات طرح های عمرانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ۷۵ میلیارد تومان بوده است، افزود: از آنجا که این اعتبارات به سبب ماهیت اجتناب ناپذیر و پرداخت حقوق کارشناسان سازمان اختصاص می یابد، این نوع اعتبارات نیز بموقع پرداخت شده و تا حد زیادی صرف انجام کارهای صحرایی شده است.
وی اشاره کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای راهبرد و پیشرفت کارها خصوصاً در زمینه اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشافی که اجرای آن از سال قبل شروع شده است، نیاز به منابع مالی متناسب با ظرفیت ها و نیازهای خود دارد که این منابع مالی از محل حقوق دولتی معادن تامین می شود.
جدیدی اشاره کرد: اجرای طرح تحول، در قالب توافق نامه سه جانبه حوزه معدن با حضور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، ایمیدرو و معاونت معادن و فرآوری مواد تصمیم گیری می شود و در این جهت از شروع سال جاری منابعی که دراین زمینه بر طبق این توافق نامه سه جانبه، پیش بینی شده حدود هزار میلیارد تومان بود که تا حالا و با گذشت ۱۱ ماه متاسفانه هیچ تخصیصی صورت نگرفته است؛ بدین جهت ما از منابع ملی اندک خود اهتمام کرده ایم طرح را پیش ببریم و ایجاد تعهد نماییم که طی ماه های اخیر نیز پیشرفت مورد انتظار برنامه ای نیز محقق نشده است.
وی با اعلان اینکه این میزان اعتبارات متناسب با نیازها و ظرفیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیست، تصریح کرد: از آنجا که اختصاص منابع حقوق دولتی منوط به واریز درآمد حقوق دولتی است، رایزنی های مرتب با سازمان برنامه و بودجه، منابع قابل اتکا و پایداری برای انجام کارهای حاکمیتی برای سازمان زمین شناسی محسوب نمی شود و منابع حقوق دولتی بطور معمول گره گشای کارهای زمین شناسی و اکتشافی کشور نیست.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به بیان وضعیت بودجه این سازمان در لایجه بودجه ۱۴۰۲ پرداخت و اظهار داشت: در این لایحه اعتبارات هزینه ای سازمان رشد ۱۰ درصدی داشته و از ۱۱۹ میلیارد تومان به حدود ۱۳۰ میلیارد تومان افزایش داشته است که باتوجه به ماهیت پرداخت های اجتناب ناپذیر، این میزان اعتبارات برای سال آینده، رشد کافی برای کارهای سازمان ندارد.
جدیدی اشاره کرد: این میزان رشد سبب خواهد شد که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با وجود حدود هزار نفر نیروی متخصص و موضوعات نگهداشت آنها، با یکسری موانع و تنگناها مواجه شود؛ چون ساختار بودجه ای قابل قبولی نداریم.
وی درباب اعتبار طرح های عمرانی این سازمان، اظهار داشت: در لایحه بودجه سال آینده ۷۴.۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است که یک سیر نزولی شدید نسبت به سال ۱۴۰۰ مشاهده می شود. بودجه عمرانی سازمان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۹۳ میلیارد تومان بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ به ۷۵ درصد این مبلغ کم شد و سال ۱۴۰۲ کاهش مجدد داشته است. در حقیقت این بودجه های طرح های عمرانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است.
بگفته وی بودجه عمرانی این سازمان از ۲۹۳ میلیارد تومان به رقم ۷۴.۵ میلیارد تومان کاهش داشته است.
جدیدی، با تأکید بر این که اتکای این سازمان به بودجه حقوق دولتی بسیار زیاد است، اظهار داشت: باتوجه به اختصاص دیر هنگام و نامناسب، در روند کارهای سازمان خصوصاً در روند پیشرفت طرح تحول زمین شناسی و اکتشافی که نیازمند اختصاص منابع بموقع و هدفمند است، چالش هایی ایجاد می شود.
وی به طرح های جدید این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: با اهمیت ترین برنامه ای که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از مهرماه سال ۱۴۰۰ با افتتاح دولت سیزدهم پیشنهاد نمود، برنامه طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی بوده است. در سال قبل با تولید ۶۰ عنوان ورقه نقشه در خراسان جنوبی به مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع، قرار شد که هر استان و در هر برشی که طرح تحولی در آن اجرا می شود، ۱۲ ماه بعد، دستاوردها و نتایج طرح را منتشر و ارائه نماییم.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اشاره کرد: این پروسه با توجه به این که حاصل اجرای برنامه های افزایش بازدهی و بهبود سازوکارها است، به یک سوم تقلیل یافته؛ به این معنا که زمان اجرای پروسه تولید داده در سازمان زمین شناسی از ۳۶ ماه به ۱۲ ماه رسیده و لازمه آن، پشتیبانی هدفمند در قالب رفع نیازهای مالی و منابع انسانی در رابطه با طرح تحول است.
جدیدی افزود: امسال نیز با وجود نقصان های بسیار زیاد و مشکلاتی که در حوزه پشتیبانی منابع داشتیم، توانستیم پروژه های طرح تحول را در استانهای "کردستان"، "آذربایجان غربی" و از شروع آذرماه جاری در استان "قم"، "مرکزی" و "اصفهان" اجرائی نماییم.
وی اظهار داشت: در حوزه اجرای پروژه های ژئوفیزیک هوایی نیز با وجود عدم اختصاص اعتبارات حقوق دولتی که اتکای ما در زمینه هزینه کردی به این اعتبارات زیاد است، توانستیم آنرا در منطقه "دیواندره" استان کردستان و منطقه "بردسکن" استان خراسان رضوی اجرائی نماییم.
جدیدی اشاره کرد: روند اجرای طرح های ژئوفیزیک هوایی به سبب روند نامناسب اختصاص منابع، کند است؛ ولی در حال اجراست و امیدواریم با پشتیبانی بموقع و مناسب، روند اجرای این پروژه ها به وضعیت عادی بازگردد و بتوانیم به تعهدات خودمان در پروسه ۱۲ ماهه، برسیم.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، با اجرای دقیق طرح تحول زمین شناسی و اکتشافی در کشور، شاهد کشف ذخایرمعدنی جدید، تولید اطلاعات پایه به روز و دقیق زمین شناسی و اکتشافی که منجر به اجرای دقیق پروژه های عمرانی، زیرساختی و معدنی کشور و در نهایت کاهش ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی می شود، خواهیم بود.
منبع:

1401/11/18
10:26:31
0.0 از 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود