در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

راه اندازی مرکز تحقیقات پلی یورتان با هدف جذب نخبگان در ماهشهر

راه اندازی مرکز تحقیقات پلی یورتان با هدف جذب نخبگان در ماهشهر

به گزارش بی دانلود، مدیر ارتباط با صنعت و دانشگاه پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی از راه اندازی مرکز تحقیقاتی پلی یورتان در پتروشیمی کارون آگاهی داد و اظهار داشت: تمرکز این مرکز با هدف جذب نخبگان و اساتید دانشگاهی، توسعه فناوری پلی یورتان ها در صنایع پایین دستی است.


دکتر سید محمدمهدی مرتضوی در گفت و گو با ایسنا، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی را به عنوان مرجع توسعه فناوری های در رابطه با پلیمر در کشور توصیف کرد و اظهار داشت: این پژوهشگاه در زمینه های تخصصی پلیمر و پتروشیمی از ۲۵ سال قبل مشغول به فعالیت شده و یکی از زمینه های تحقیقاتی این پژوهشگاه "پلی یورتان" است.
وی با اشاره به ایجاد گروه پژوهشی پلی یورتان در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، اظهار داشت: صنعت پلی یورتان یک صنعت رو به رشد و با حاشیه ارزش افزوده بالایی است و یکی از چالش های صنعت پتروشیمی، زنجیره ارزش است که متاسفانه در خیلی از صنایع کشور مغفول مانده است.
مرتضوی با اشاره به فعالیت گسترده یکی از شرکت های دانش بنیان در این عرصه، تصریح کرد: این شرکت ماده اولیه صنایع در رابطه با پلی یورتان را تامین می کند و با ایده مدیر عامل این شرکت، مرکز تحقیقات پلی یورتان در ماهشهر به راه افتاده است.
مدیر ارتباط با صنعت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی راه اندازی این مرکز تحقیقات را پیرو امضای تفاهم نامه همکاری میان این شرکت دانش بنیان و این پژوهشگاه دانست و افزود: این دو قطب صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر این مرکز تحقیقاتی- صنعتی پلی یورتان را با هدف تربیت نیروی متخصص، ایجاد فرصت مطالعاتی برای اساتید جوان، ایجاد زمینه تحقیقاتی برای دانشجویان دوره دکتری و پسا دکتری و جذب نخبگان در این صنعت، راه اندازی کردند.
مرتضوی افزود: صنعت پایین دستی پلی یورتان که شامل صنایعی چون کفش، خودروسازی، رنگ و پوشش و مبلمان می شود، به شدت درحال رشد است و نیاز ۲۰۰ هزار تنی در کشور و کشورهای منطقه از پلی یورتان وجود دارد و ایران به عنوان هاب پلی یورتان می تواند عمل کند و نسبت به صادرات محصول و دانش فنی اقدام نماید.
وی راه اندازی این مرکز تحقیقاتی را گام مهمی در راستای انسجام بخشی به ارتباط صنعت با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه دانست و اظهار داشت: نخستین همایش تخصصی صنعت پلی یورتان به همت این شرکت دانش بنیان و پژوهشگاه در بهار سال ۱۴۰۲ انجام خواهد شد.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در صنعت پتروشیمی، تفاهم نامه ای را با پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به عنوان سند همکاری راهبردی با این پژوهشگاه به امضا رساند. بر طبق این تفاهم نامه مرکز "تحقیقات صنعتی پلی یورتان ایران" در پتروشیمی کارون به راه افتاده است.
با امضای این تفاهم نامه مقرر شد، رشته تخصصی در رابطه با صنعت پلی یورتان در دانشگاه ها با همکاری پتروشیمی کارون و وزارت نفت راه اندازی شود تا از این طریق نیروی متخصص صنعت پلی یورتان پرورش یافته و در صنایع پایین دستی بکارگیری شود.
تدوین نقشه راه صنعت پلی یورتان، انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک و بومی سازی فناوری های در رابطه با صنعت پلی یورتان، ایجاد سازوکارهای ارتباطی مناسب جهت ارتباط مؤثر با صنایع پایین دستی، هلدینگ خلیج فارس و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کوشش برای جهت دهی دانش و فناوری پژوهشگران کشور جهت بروزرسانی دانش فعلی و ایجاد نوآوری در صنعت پلی یورتان کشور، ایجاد سازوکار لازم جهت استفاده متقابل از تجهیزات و امکانات پژوهشی و تحقیقاتی پژوهشگاه و شرکت و همین طور ایجاد زیرساخت های نیمه صنعتی مناسب در پژوهشگاه و شرکت جهت نیل به توسعه سبد محصولات پتروشیمی کارون از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
منبع:

1401/11/29
12:51:08
0.0 از 5
507
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود