با رونمایی از برنامه كاربردی جزر و مد محقق شد؛

برنامه کاربردی محاسبات جزر و مد در دسترس کاربران و متخصصان قرار گرفت

برنامه کاربردی محاسبات جزر و مد در دسترس کاربران و متخصصان قرار گرفت

به گزارش بی دانلود، محققان سازمان نقشه برداری کشور با پیاده سازی برنامه کاربردی پیشبینی جزر و مد و نمایش داده های تراز دریا با عنوان NCC Tide توانستند برای کاربردهای حوزه های دریانوردی و شیلات در اختیار کاربران قرار دهند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، برنامه کاربردی NCC TIDE اطلاعات پیشبینی تراز دریا دستاورد فناورانه جدید سازمان نقشه برداری است که برای ۵۲ ایستگاه جزر و مدی در اختیار علاقمندان و فعالان حوزه دریایی کشور قرار گرفته است.
این نرم افزار ابزار محاسباتی است که توسط کارشناسان بخش جزر و مدی مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه برداری کشور پیاده سازی شده است.
این برنامه در سال نو میلادی از راه سایت سازمان نقشه برداری کشور وسپس برنامه بازار به صورت مجانی جهت استفاده متخصصان و علاقمندان به امور دریایی و دریانوردی در دسترس عموم قرار گرفته است.
پیشبینی جزر و مدی با استفاده از داده های دراز مدت ایستگاه های جزر و مدی سازمان نقشه برداری و سپس آنالیز طیفی و محاسبه مولفه های جزر و مدی از آن، صورت می گیرد که با عنایت به قدمت اطلاعات موجود از دقت بالایی برخوردار می باشد.
اطلاعات پیشبینی شده تحت فرمت استاندارد درآمده و بعد از ارزیابی صحت آن در نرم افزار بارگذاری می شود.
سازمان نقشه برداری کشور با بیشتر از سی سال قدمت در امور اندازه گیری تراز دریا و پیشبینی جزرومد، گسترده ترین و قدیمی ترین شبکه پایش تراز دریا در سواحل شمال و جنوب کشور را اداره می کند که اطلاعات آن ضمن استفاده در فعالیتهای هیدروگرافی در سایر مطالعات و فعالیتهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.
سطح تراز لحظه ای آب و پیشبینی جزر و مد از اهمیت ویژه ای برای دریانوردان و صنایع دیگر وابسته به دریا نظیر ماهیگیری، غواصی، مطالعات ساحلی و فراساحلی و علوم اقیانوس شناسی، محافظت از محیط زیست و امور مهندسی و محافظت از سواحل و توسعه بنادر برخوردار می باشد.
این برنامه بر روی سیستم های اندروید قابل نصب بوده و مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی هر ساله نسبت به انتشار نسخه بروز این برنامه اقدام می کند.
برنامه NCCTIDE می تواند ارتفاع سطح لحظه ای آب در ایستگاه های جزر و مدسنجی سواحل جنوب کشور را در ۵۲ ایستگاه پیشبینی و در اختیار کاربران قرار می دهد.
این داده ها به صورت نمودار روزانه و به صورت آفلاین به کاربران عرضه می شود چون که خیلی از کاربران در دریا به اینترنت دسترسی نداشته ولی نیازمند کسب اطلاع از تغییرات تراز دریا هستند.
در این همینطور برنامه، سطوح جزرمدی میانگین پایین ترین و بالاترین جزر و مد نجومی، سطح متوسط و زمان بیشینه و کمینه جزرومد به همراه مقدار آن عرضه شده است به صورتی که کاربران می توانند بر مبنای اطلاعات این برنامه نسبت به طراحی عملیات های دریایی خود در زمان مناسب اقدام نمایند.
منبع:

1401/12/08
15:45:40
5.0 از 5
598
تگهای خبر: اینترنت , سایت , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود