یا حضور رئیس فرهنگستان علوم؛

۶ مهندس عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور مورد تجلیل قرار گرفتند

۶ مهندس عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور مورد تجلیل قرار گرفتند

به گزارش بی دانلود، با حضور رئیس فرهنگستان علوم، ۶ مهندس برجسته عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱ در هشتمین دوره آیین معرفی و تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر عباس شریفی تهرانی، رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم در هشتمین دوره آیین معرفی و تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور (منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱) که امروز به همت گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم برگزار شد، در رابطه با تاریخچه فعالیت این گروه، اظهار نمود: این گروه از سال ۷۰ همزمان با افتتاح فرهنگستان علوم فعالیت خویش را آغاز کرده و با ۷۷ عضو هیات علمی، فعالیت و وظایف خویش را بر مبنای اساسنامه و در جهت پیشبرد اهداف فرهنگستان انجام می دهد.
دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم هم بعنوان سخنران افتتاحیه مراسم اظهار نمود: گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم، دانشمندانی ممتاز و در سطح دانشمندان جهان دارد و همچون دقیق ترین گروههای فرهنگستان است و مسلماً منتخبان این گروه افرادی شایسته در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی کشورند.
وی تصریح کرد: کلیه مسائل مطرح شده در این نشست در مورد خاک و آب و مسائل کشاورزی، درست هستند؛ اما باید توجه داشت که ما مجری نیستیم و مسئول کشاورزی کشور استادان فرهنگستان علوم نیستند و این گونه نیست که فرهنگستان با تدابیر مجدانه مسائل را آسان حل کند.
داوری اردکانی یکی از اشکالات کشور را عرضه راهکارهای آسان برای حل مسائل دشوار دانست و اظهار نمود: بدون راهبرد، راهکار اجرا نمی گردد. علم ما پیشرفته است، اما عمل ما آنچنان که باید نیست. البته باید این را در نظر داشت که در همه جای دنیا نقص هست اما ارگانیسم اهمیت دارد. ما علم را گرفته ایم و دانشمندان ممتاز داریم اما این علم در جامعه درصورتیکه باید جای خویش را پیدا نکرده است و به این جهت بین علم و عمل به کلی جدایی افتاده است. سیاست، فرهنگ، علم و عمل، تکنیک و اقتصاد در نسبت با هم رشد می یابد.

رئیس فرهنگستان علوم تصریح کرد: شرط پیشرفت اینست که نقص ها را ببینیم و خویش را دانا و بی نقص نپنداریم و بدانیم که همه دان و همه توان نیستیم.

داوری اردکانی اضافه کرد: برای نیل به توسعه متناسب و هماهنگ باید سازمان و برنامه داشت. ازاین رو اگر می خواهیم کشاورزی مطلوب و درست داشته باشیم، دانشمندان وظیفه دارند که علم را بیان کنند. اما سیستم باید برنامه و نظم داشته باشد تا آن علم را اجرا نماید.

رئیس فرهنگستان علوم در انتها از گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم بابت برگزاری این نشست تشکر کرد و به برگزیدگان تبریک گفت.
دکتر علی اکبر صالحی، معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم هم اظهار داشت: یکی از اهداف و مأموریت های فرهنگستان بسترسازی برای ترویج علم است و یکی از طریق های آن، شناساندن الگوهای علمی بخصوص به نسل جوان به حساب می آید. ما باید شکرگزار باشیم، چون فرهیختگان ما تربیت شوندگان همین اساتید هستند.

وی ضمن اشاره به فعالیت اثربخش گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم اظهار نمود: تلاش می نماییم از مهندسان برجسته کشاورزی ومنابع طبیعی که امروز از آنها تجلیل می شود، در اتاق فکرهای شش گانه فرهنگستان علوم استفاده نماییم.

دکتر صالحی خطاب به ۶ مهندس برگزیده کشاورزی و منابع طبیعی، اظهار داشت: جامعه وظیفه خویش را انجام داده و قدردان شما است. شما بر مبنای شاخصهای دقیقی انتخاب شده اید و بر مبنای هیچ سمت گیری و رانتی مورد توجه قرار نگرفته اید و این خیلی ارزش دارد. از این به بعد مسئولیت سنگینی بر عهده دارید تا بتوانید خدمتگزاری صدیق و خالص و پرکار برای ملت باشید.

او همینطور با برشمردن بحران آب در کشور، اظهار داشت: در تولیدات کشاورزی، مصرف آب متناسب با محصولات نیست. از راه گفتگو باید به این رسید که چطور می توان با مقررات درست مشکلات را حل کرد و چگونه می شود به جای مقرراتی که ماهیت تنبیهی دارد، به مشوق ها برسیم. این نشست ها و تقدیرها به دنبالش مسئولیت هم دارد. در عرضه چاره از راه عمل عقب هستیم، باید این شعارها را به عمل بدل کرد.

در قسمت بعدی این مراسم مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱ از جمله: دکتر فرود شریفی، مهندس نوشین ارشادی، مهندس مجتبی حسین زاده قاسم آباد، مهندس حمیدرضا دری، دکتر زهرا امیری و مهندس مهدی اکبرآبادی بعنوان برگزیدگان هشتمین دوره معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.1401/12/11
14:52:44
0.0 از 5
460
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود