طهرانچی در دیدار با مقامات كشور گینه:

دانشگاه آزاد از پیشگامان فناوری توسعه آموزش عالی است

دانشگاه آزاد از پیشگامان فناوری توسعه آموزش عالی است

به گزارش بی دانلود، رییس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: فناوری توسعه آموزش عالی از موضوعات مورد توجه دنیاست و دانشگاه آزاد اسلامی به این فناوری رسیده و از پیشگامان این عرصه در جمهوری اسلامی است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی در دیدار با اعضای هیأتی از گینه شامل ژنرال ابراهیم سوری بانگورا وزیر شهرسازی، مسکن و عمران، علی سیدوبا سوما وزیر انرژی، هیدرولیک و هیدروکربن، فلیکس لاما وزیر حمل و نقل، لانسین لاسو کروما مشاور عالی فرستاده ویژه نخست وزیر، ابراهیم کوبله سوما قائم مقام وزیرخارجه، مامادو توره قائم مقام وزیر همکاری ها و آلفا سالیو کوروما مدیر کل وزارت آموزش فنی و حرفه ای که در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی اهمیت زیادی برای توسعه قائل شده است و توسعه کشور را از مسیر توسعه علم و فناوری قرار داده است. امروزه باوجود تحریم ها و مسائل پیرامونی آن شاهد موفقیت های بسیاری در دانشگاه و صنعت هستیم. ما مدلهای زیادی از دانشگاه را در کشور تجربه کرده ایم و یکی از دستاوردهای مردم ایران بعد از انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با حمایت و کمک مالی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و پشتیبانی رهبر معظم انقلاب اسلامی شروع به کار کرد و امروزه یکی از بزرگترین دانشگاه های غیرحضوری دنیاست که دارای بیش از ۴۰۰ واحد دانشگاهی و ۸۰۰ مدرسه در شهرهای ایران است. همین طور بیش از ۷ میلیون فارغ التحصیل در ۴۰ سال گذشته، ۵ رشته با رتبه کمتر از ۷۵۰ نظام رتبه بندی شانگهای، انتشار بیش از ۱۲ هزار مقاله بین المللی در سال ۲۰۲۲ توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی و تحصیل بیش از ۶۰ هزار دانشجوی خارجی همچون دستاوردهای این دانشگاه است. امروز بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو و ۵۶ هزار عضو هیأت علمی مشغول به فعالیت در زمینه های مختلف علمی، مهندسی، پزشکی و علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی هستند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به امکان تحصیل در مقاطع مختلف این دانشگاه بیان کرد: هرساله ۹۰ هزار دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، ۱۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری و ۳۰۰ هزار جوان در مقطع کارشناسی و رشته های مهارتی جذب دانشگاه آزاد اسلامی می شوند. علاوه بر نظام کارشناسی، ارشد و دکتری در زمینه های مهارتی نیز تجارب موفقیت آمیزی، کسب و علاوه بر آموزش به حوزه فناوری نیز ورود کردیم. پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد حاصل کارهای فناورانه ما است. عمده این شرکتها و فعالین فناوری در زمینه های انرژی، غذا، کشاورزی، دارو و فناوری اطلاعات مشغول هستند. همین طور درحال تأسیس نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر و انرژی های تجدیدناپذیر هستیم.
بگفته طهرانچی، دانشگاه ها امروز فقط آموزشی نیستند و باید در زمینه فناوری نیز فعال شوند، دانشگاه آزاد اسلامی یک سامانه و مجموعه دانشگاهی است، نه فقط یک دانشگاه.
وی به تشریح نحوه همکاریهای علمی و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی با دولت گینه پرداخت و افزود: تأسیس واحد دانشگاه آزاد اسلامی در غرب آفریقا و مستقر در گینه با محوریت آموزش های فنی وحرفه ای در زمینه های مختلف مسکن، انرژی، حمل و نقل و کشاورزی و حتی پزشکی و مهارت های مربوط به آن که مورد نیاز طرف گینه ای است، می تواند به ارتقاء علمی این کشور کمک نماید.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد: اگر آموزش همراه با تولید شود، هزینه های خودرا کاهش خواهد داد، برای اینکه آموزش خود به تنهایی هزینه های بالایی به مردم تحمیل می کند. پس مایل هستیم متناسب با حوزه های مختلف علمی و آموزشی بستری نیز برای کارهای اقتصادی دانشجویان ایجاد نماییم. همانطور که در ایران این تجربه موفقیت آمیز را داشته ایم. برای مثال دانشگاه آزاد اسلامی اخیراً پروژه ساخت ۱۰۰ هزار مسکن و ایجاد کارگاه های مربوط به آنرا طراحی نموده و در دست اقدام دارد که می تواند منجر به فعال سازی محققین و دانشجویان حوزه عمران، معماری و شهرسازی شود. اتصال شرکت های دانش بنیان به این حلقه سبب می شود ما یک نظام آموزشی ارزان و مبتنی بر فعالیت اقتصادی داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه دانشی که در ایران به دست آمده، متعلق به همه جهان اسلام است، تاکید کرد: ما برای انتقال این دانش به کشور دوست و مسلمان گینه هیچ نوع محدودیتی نداریم. پذیرش دانشجو از کشور گینه در دانشگاه آزاد اسلامی که تحصیل در آن هزینه کمتری در قیاس با دانشگاه های دیگر منطقه دارد، می تواند از دیگر همکاریهای ما با دولت و کشور گینه باشد.
طهرانچی در واکنش به استقبال هیأت گینه از همکاریهای دوجانبه علمی، اضافه کرد: آموزش های مهارتی تنها به کلاس درس و تخته خلاصه نمی شود و با آموزش در محیط مهارتی ممکن می شود. دانشگاه آزاد اسلامی صاحب ۱۰ میلیون متر مربع فضای آموزشی و پژوهشی در داخل کشور است و ما معتقدیم هر کار مستحکمی نیازمند اقدامات پایه ای است. به همین دلیل توسعه آموزش های مهارتی در گینه نیز نیازمند زیرساخت هایی همچون مزرعه تولید محصولات کشاورزی، سایت صنعتی تولید تجهیزات کشاورزی شامل تراکتور و ماشین آلات کشاورزی و یک دانشکده کشاورزی است که در این صورت می توانیم شاهد جذب دانشجو در گینه از سپتامبر سال جاری باشیم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی در آخر با اشاره به این که فناوری توسعه آموزش عالی از موضوعات مورد توجه دنیا است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی به این فناوری رسیده و از پیشگامان این عرصه در جمهوری اسلامی است. این دانشگاه بدون دریافت یک ریال بودجه دولتی و با اتکای به توسعه اقتصاد درونی در سراسر کشور گسترش یافته است. دانشگاه آزاد اسلامی در حالی بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار دانشجو دارد که اکنون وزارت بهداشت و درمان، ۳۰۰ هزار دانشجو و وزارت علوم ۷۰۰ هزار دانشجو در ایران دارند. ما توانسته ایم در کنار یک ساختار آموزشی دولتی، یک مجموعه دانشگاهی بسیار بزرگتر و ارزان تر زیرنظر مقام معظم رهبری داشته باشیم.
کشور گینه به شدت نیازمند همکاریهای مختلف با دانشگاه آزاد است
ژنرال ابراهیم سوری بانگورا، وزیر شهرسازی، مسکن و عمران گینه در ادامه این دیدار با قدردانی از مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی به جهت برگزاری این جلسه صمیمانه و با ابراز خرسندی از حضور در جمع آنان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران دارای فرصت های بی نظیری در آموزش است و در حوزه های مختلف از تکنولوژی، تحقیقات و فناوری بسیار فعال است.
بانگورا با اعلان اینکه گینه آماده هرگونه همکاری علمی و آموزشی با دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: ما مشتاق تحصیل دانشجویانمان در ایران و بهره مندی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در کشور گینه هستیم.

وی تاکید کرد: کشور گینه به شدت نیازمند همکاریهای مختلف آموزشی، پژوهشی، علمی و خصوصاً مهارتی و فناوری با دانشگاه آزاد اسلامی است.
ابراهیم کوبله سوما، قائم مقام وزیرخارجه همین طور در این دیدار با قدردانی از برگزارکنندگان نشست صمیمانه مقامات گینه با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: سیاست دولت گینه توسعه و گسترش کارهای فنی وحرفه ای است و ما از اینطور فعالیت ها به شدت استقبال خواهیم کرد.
دکتر محمد حسین میرزاآقایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گینه کوناکری نیز در این دیدار اظهار داشت: گینه از کشورهای دوست، برادر و مسلمان است که به شدت به همکاری با ایران و دانشگاه آزاد اسلامی نیاز دارد.
وی با اعلان اینکه وجود مدیران عملیاتی و اجرائی ضرورت امروز کشور است، اضافه کرد: از اقدامات دکتر طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی که از مدیران ارشد عملیاتی و اجرائی کشور هستند، تشکر می کنم.
امضای تفاهم نامه همکاری دو جانبه میان دانشگاه آزاد اسلامی و دولت گینه
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در آخر این جلسه تفاهم نامه همکاریهای دو جانبه میان دانشگاه آزاد اسلامی و دولت گینه به امضای طرفین رسید که از مفاد آن می توان به تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد غرب آفریقا با مرکزیت گینه کوناکری، راه اندازی انستیتوی عالی مهارتی در کوناکری، همکاریهای مشترک در طراحی و راه اندازی مرکز خدمات آموزشی برای اعضای هیأت علمی و اساتید کشور گینه و همکاری مشترک جهت تأسیس مؤسسات دانش بنیان در غرب آفریقا اشاره نمود.1401/12/20
12:26:34
0.0 از 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود