در نشست خبری ارائه گزارش سالیانه وزارت علوم اعلام شد

اختصاص مبلغی از صندوق توسعه ملی به تجهیزات آزمایشگاهی

اختصاص مبلغی از صندوق توسعه ملی به تجهیزات آزمایشگاهی

به گزارش بی دانلود، سخنگوی وزارت علوم با اشاره به اینکه تجهیزات ما در سالهای اخیر به سمت فرسوده شدن رفته و به خاطر تحریم ها، برخی تجهیزات به ما، فروخته نشده و همین مسائل موجب می شود جهش علمی کند شود، اظهار داشت: اخیراً با مجوز رهبری عدد خوبی از صندوق توسعه ملی بابت تجهیزات به وزارت علوم تزریق شده و درحال اختصاص به دانشگاه ها است و به زودی شاهد تغییرات خوبی در دانشگاه ها خواهیم بود.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر علی شمسی پور در نشست خبری ارائه گزارش سالیانه وزارت علوم که عصر امروز ۲۴ اسفند در وزارت علوم برگزار شد، با اعلان اینکه امسال در بعضی موارد پیشرفت خوبی داشته ایم، در بعضی موارد وضعیت حفظ شده و در بعضی موارد اندک نیز کاهش کمی داشتیم، اظهار داشت: روشن ترین مباحث در بخش پژوهش و فناوری بوده است و با توجه به این که سال ۱۴۰۱ با نام دانش بنیان گره خورده، بیشتر به این مساله پرداخته می شود.

وی درباب کمیت تولید علم، به آمار تولیدات علمی ایران در پایگاه های استنادی وب آو ساینس و اسکوپوس اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ تولید مقالات ما در اسکوپوس از ۷۶ هزار به ۷۷ هزار مقاله رسیده و در وب آو ساینس رشد ۵ درصدی داشته است. با وجود افزایش تعداد مقالات، رتبه علمی ایران در میان کشورهای دیگر افزایشی نداشته و در همان رتبه ۱۵ و ۱۶ باقی مانده است.

سخنگوی وزارت علوم در مورد چرایی تغییر نکردن رتبه علمی کشور، توضیح داد: زمانی که در ابتدای راه فعالیت علمی هستیم، رتبه های علمی آسان تر جابه جا می شوند، ولی هر چه به سمت رتبه های بالاتر می رویم، رقابت ها بیشتر می شوند و جابه جایی رتبه ها بسادگی صورت نمی گیرد. بنا بر این در یک سال اخیر رتبه علمی کشور با وجود افزایش مقالات، تثبیت شده است.

شمسی پور تجهیزات را اساس کار آزمایشگاهی دانست و اشاره کرد: تجهیزات ما در سالهای اخیر به سمت فرسوده شدن رفته و به خاطر تحریم ها، برخی تجهیزات به ما فروخته نشده است. تجهیزات، ابزار کار علمی هستند و همین مسائل موجب می شود جهش علمی کند شود.

سخنگوی وزارت علوم به اختصاص رقمی برای تجهیزات آزمایشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: اخیراً با مجوز رهبری عدد خوبی از صندوق توسعه ملی بابت تجهیزات به وزارت علوم تزریق شده و درحال اختصاص به دانشگاه ها است و به زودی شاهد تغییرات خوبی در دانشگاه ها خواهیم بود. همین موضوع قسمتی از کار را تسهیل می کند و در دو سه سال آینده، شاهد اثرات این نوسازی تجهیزات خواهیم بود.

وی با اعلان اینکه درصد زیادی از تولید علم، توسط بخش کوچکی از اعضای هیئت علمی به انجام می رسد، اظهار داشت: با اصلاح بخشنامه ها شرایطی درحال ایجاد است که تمام اعضای هیئت علمی به سمت تولید علم بروند. همین طور مشوق های زیادی برای این مساله در نظر گرفته شده است.

وی افزود: دکتر زلفی گل، وزیر علوم درحال تلاش هستند که دانشگاه ها به سمت این بروند که اساتید جوان و جدیدالورود در یک تا ۵ سال اول، گرنت خوبی بگیرند. چونکه کار اساتید جوان، در ابتدای مسیر باتوجه به اینکه دانشجویان در آزمایشگاه، تجهیزات زیادی در اختیار ندارند، خیلی دشوار است. به همین دلیل سیاستگذاری هایی همچون پایه های تشویقی می تواند به آنها کمک نماید که سمت پژوهش و فناوری بروند. البته در این مشوق ها توجه به مسائل فرهنگی و آموزشی نیز دیده شده است.

سخنگوی وزارت علوم به اچ ایندکس اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت اچ ایندکس ما از ۳۹۴ به ۴۲۳ تبدیل گشته است. این افزایش نشان دهنده کیفیت مقالات ما است. همین طور تعداد استنادات افزایش خوبی پیدا کرده است. در پایگاه اسکوپوس تعداد استنادات به ۹۲ هزار رسیده و در وب آو ساینس چند برابر شده است.

وی درباره ی دیپلماسی علمی، اظهار داشت: ۳۳ درصد مقالات ما با همکاری اساتید کشورهای دیگر انجام شده است. این نشان دهنده آنست که دانشمندان دیگر ما را قبول دارند و ما توانستیم همکاری علمی برقرار نماییم. همین طور دانشگاه های برتر ایران در رتبه بندی تایمز بالا رفته و ۴۵ دانشگاه به ۶۵ دانشگاه رسیده است.

به گفته شمسی پور، تعدادی از این دستاوردها با یک سیاستگذاری کوتاه مدت اتفاق افتاده و تعدادی از این اتفاقات مربوط به اقدامات گذشته است.

سخنگوی وزارت علوم با اشاره به تعداد نشریات نمایه شده کشور، اظهار داشت: نشریات نمایه ما در اسکوپوس افزایش زیادی داشته و در همه نمایه ها نیز افزایشی بوده است. امسال ۲۵ نشریه نمایه بین المللی دریافت نمودند.

وی اشاره کرد: روی موضوع نمایه سازی نشریات تمرکز زیادی شده و این اتفاق می تواند به مرجعیت علمی ما کمک نماید.

سخنگوی وزارت علوم با اعلان اینکه اتفاقات خوبی در زمینه ارتباط با جامعه و صنعت افتاده است، اظهار داشت: مهم ترین این اتفاقات، فرصت های مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت است. سال قبل ابتکاری صورت گرفت و فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت بوجود آمد. در این فرصت های مطالعاتی استاد می تواند مدتی از دانشگاه مرخصی بگیرد و درگیر کار صنعتی شود. امکان فرصت های مطالعاتی از همکاری در مرکز پژوهش های مجلس و مجمع تشخیص مصلحت تا کف صنعت برای اساتید برقرار است. این فرصت های مطالعاتی از ۲۶۰ مورد در اسفند ۱۴۰۰ به ۶۹۰ مورد رسیده است.

وی اشاره کرد: در کنار این اقدامات، سیاست گذاری و جهت دهی انجام شده است و اساتید ملزم شده اند که برای ارتقاء و تغییر وضعیت به فرصت مطالعاتی بروند.

شمسی پور با اعلان اینکه مبلغ قراردادهای جاری ارتباط با صنعت از سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت: این مبالغ بالای ۵۰ درصد افزایش داشته و مبلغ جذب شده در دانشگاه ها اندکی کم تر است. همین طور مجریان قراردادهای ارتباط با صنعت نیز بالا رفته است.

سخنگوی وزارت علوم با اشاره به اساتید ذوابعاد، اظهار داشت: برخی اساتید ما در زمینه های صنعتی شاخص هستند و برخی در تولید مقاله، کتاب و تحقیق و پژوهش سرآمد هستند. برخی اساتید فناور هستند و برخی در زمینه اجرائی سرآمد هستند. خیلی اوقات توقع داریم اساتید در همه ابعاد سرآمد باشند، ولی این مساله امکان پذیر نیست.

سخنگوی وزارت علوم با اشاره به اینکه سامانه ایده ها و نیازها (نان) تکمیل شده، اشاره کرد: بیش از ۶ هزار نیاز فناورانه از طرف دستگاه های اجرائی، شرکت های خصوصی و سایر بخش ها در این سامانه ثبت شده است. برخی افراد باتوجه به نیازها، ایده های خودرا مطرح می کنند. حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار ایده در نظام ایده ها و نظام ها ثبت شده است. شرایط می تواند به سمتی سوق داده شود که پایان نامه ها برمبنای سامانه «نان» باشد.

وی درباره ی وضعیت اشتغال دانش بنیان، توضیح داد: آمار و ارقام بیان کننده این است که میزان اشتغال دانش بنیان در سال ۹۹، حدود ۶۰ هزار نفر بود. این میزان در سال ۱۴۰۰، حدود ۷۰ هزار نفر شد و امسال به مرز ۱۱۲ هزار مورد رسید. بااینکه جهش هایی دراین زمینه انجام شده است، اما انتظار داریم که میزان فعلی، جهش داشته باشد.

مشاور وزیر علوم با اعلان اینکه حدود ۹ هزار واحد فناور در سال ۱۴۰۰ داشتیم، اشاره کرد: میزان واحدهای فناور در سال ۱۴۰۱ به نزدیک ۱۲ هزار مورد رسید.

وی افزود: موارد مهمی از طرف وزارت علوم انجام شده است. اطلاعات نخبگان در درگاهی به نام «دانا» ثبت می شود که این سامانه شبیه به لینکداین و ریسرچ گیت است.

دکتر شمسی پور با اعلان اینکه دیپلماسی فناوری در حوزه پارک های علم و فناوری در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: پارک های فناوری بین المللی را بصورت مشترک با کشورها به وجود آورده ایم. بطور مثال، دانشگاه شهید بهشتی با کشور روسیه، پارک علم و فناوری خوزستان با عراق، پارک علم و فناوری گلستان با قزاقستان، پارک هایی به وجود آورده است؛ این مساله می تواند سبب جهش علمی شود و ارتباطات فرهنگی برقرار کند که برکات فراوانی دارد.

منبع:

1401/12/25
13:32:15
0.0 از 5
416
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود