گرده افشانی درخت گردو با ربات پرنده ساخت محققان دانشگاه تهران

گرده افشانی درخت گردو با ربات پرنده ساخت محققان دانشگاه تهران

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، محققان دانشکده فناوری کشاورزی دانشگاه تهران موفق به ساخت و انجام آزمایش های اولیه یک ربات گرده افشان گردو شدند؛ گرده افشانی مصنوعی توسط این ربات پرنده، باعث افزایش بارآوری درختان گردو می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمد دهقانی، استادیار دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در رابطه با اهمیت و لزوم این طرح، توضیح داد: گرده افشانی مناسب امری ضروری در تشکیل میوه درختان است؛ اما گرده افشانی طبیعی ناکافی سبب شده است که گرده افشانی مصنوعی بعنوان یک روش برای بهبود گرده افشانی طبیعی استفاده گردد. درخت گردو درختی تک پایه است که گل های نر و ماده آن روی یک درخت تشکیل می شوند و گرده افشانی طبیعی آن توسط باد انجام می گیرد. ریزش گل های ماده درختان گردوی کشت بافتی خودریشه در سالهای اولیه کاشت، به علت نبود گرده کافی و گاهی هم پوشانی نداشتن زمان آزاد شدن گرده آنها و پذیرش کلاله، استفاده از گرده افشانی مصنوعی برای این درختان را ضروری کرده است.
وی در رابطه با فرآیند این پژوهش اظهار داشت: مراحل طراحی این سیستم در نرم افزار SOLIDWORKS انجام شد و سپس از آن برای انتقال به نرم افزارهای ADAMS و ANSYS FLUENT استفاده شد. برای کنترل این سامانه از یک کنترل کننده PID استفاده شد و ضرایب آن با روش تلاش و خطا به دست آمدند. به منظور انجام کنترل ربات پرنده، نرم افزارهای MATLAB و ADAMS با یکدیگر همگام شدند. شبیه سازی در نرم افزار ANSYS FLUENT هم به منظور بررسی جریان هوای زیر ربات و پیشبینی مسیر گرده ها انجام شد.
این پژوهشگر حوزه ماشین آلات کشاورزی در مورد ارزیابی ربات طراحی شده، اظهار داشت: با عنایت به نتایج شبیه سازی ها، ارزیابی ربات در شرایط واقعی و در باغ گردوی کشت بافتی خودریشه انجام شد. بدین سان که گرده ها به صورت دستی، جمع آوری و سپس با درصدهای مختلف با پودر تالک مخلوط و در مخزن ریخته شدند. سه تیمار ۵۰ درصد، ۶۰ درصد و ۸۰ درصد گرده روی سه ردیف از درختان توسط ربات ریخته شدند. بعد از بررسی و مقایسه با تیمار شاهد که به وسیله سیستم های کوله پشتی و اپراتور انجام شد، نتایج حاکی از این بود که ربات عملکرد مناسبی برای گرده افشانی درختان گردو دارد.
در این پژوهش، مژده مزینانی، دانشجوی تحصیلات تکمیلی به راهنمایی دکتر پیام زرافشان دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، دکتر محمد دهقانی استادیار دانشکده فناوری کشاورزی و دکتر کوروش وحدتی استاد گروه باغبانی دانشکده فناوری کشاورزی دانشگاه تهران، موفق به طراحی، شبیه سازی، ساخت، کنترل و ارزیابی یک ربات پرنده برای گرده افشانی مصنوعی درختان گردو کشت بافتی شدند. سیستم طراحی شده از ۴ موتور تشکیل شده است که کوادروتور نامیده می شود.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، عرضه دو مقاله در کنفرانس های بین المللی، کسب عنوان برتر در مسابقات خلاقیت ایکرام، حضور در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از نتایج این پژوهش بوده است. همینطور مقاله مستخرج از این پژوهش اخیراً در شماره ۲۲۵ مجله Biosystems Engineering توسط انتشارات الزویر انتشار یافته است.
1402/01/01
15:11:55
0.0 از 5
453
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود