در نشست مشترك رئیس دانشگاه تهران و مدیرعامل منطقه آزاد ارس مطرح شد؛

افزایش دانشجویان بین الملل از اهداف گسترش پردیس ها

افزایش دانشجویان بین الملل از اهداف گسترش پردیس ها

به گزارش بی دانلود، رییس دانشگاه تهران از افزایش دانشجویان بین الملل به عنوان یکی از اهداف گسترش پردیس های بین الملل دانشگاه تهران برشمرد و اضافه کرد: پردیس بین المللی ارس دارای ظرفیت مناسبی جهت جذب دانشجویان کشورهای همسایه به ویژه عراق و ترکیه است که تقویت زیرساخت های این پردیس بین المللی با حمایت سازمان منطقه آزاد ارس می تواند در تحقق این هدف مؤثر باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمد مقیمی در نشست مشترک با دکتر مجید کیانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: انتظار از مناطق آزاد کشور اینست که نقش محوری در جذب و ساماندهی ظرفیت های علمی و دانشگاهی کشور در این مناطق داشته باشند و علاوه بر بهره گیری از رویکرد علمی در برنامه تحولی مناطق آزاد، نوعی مرکزیت هم در جهت گسترش همکاری دانشگاه های کشور با کشورهای هم مرز پیدا کنند.
وی با بیان آمادگی دانشگاه تهران برای همکاری مشترک با سازمان منطقه آزاد ارس به منظور راه اندازی مراکز علمی تحقیقاتی مشترک با سایر دانشگاه ها در این منطقه آزاد، اظهار داشت: این مراکز علمی تحقیقاتی با هدف انجام پژوهش برای حل مسائل منطقه آزاد ارس و همینطور مشارکت در تدوین برنامه های راهبردی عملیاتی برای این منطقه و همینطور بعنوان نقاط کانونی با مأموریت ویژه گسترش همکاری دانشگاه تهران با دانشگاه های تراز اول کشورهای همسایه ایجاد شوند.
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: جهت گیری دانشگاه تهران به سمت تحقق «دانشگاه حل مسئله» است که در این خصوص فعالیتهای علمی و پژوهشی با نگاه به حل مسائل جامعه و کشور ساماندهی می شوند. با این نگاه، توجه ویژه پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران به حوزه های آب و کشاورزی با عنایت به ظرفیت استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و همینطور منطقه آزاد ارس، می تواند با جاری و ساری کردن نگاه علمی در این عرصه ها، باعث حل مشکلات و ارتقای بهره وری در مزیت های نسبی این منطقه از کشور شود.
دکتر مقیمی همینطور با بیان آمادگی دانشگاه تهران به منظور رونق فعالیتهای دانش بنیان در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: با فراهم شدن فضای فیزیکی مناسب در منطقه آزاد ارس، برخی شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای ایجاد شعبه در منطقه آزاد ارس آمادگی دارند؛ که در این صورت امکان مناسب تری به منظور بازاریابی محصولات دانش بنیان ایرانی و توسعه صادرات آنها به کشورهای همسایه فراهم می شود.
رئیس دانشگاه تهران در پایان، راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در منطقه آزاد ارس را باعث رونق فعالیتهای دانش بنیان در این منطقه دانست و اظهار نمود: با راه اندازی این شعبه، شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور جدید متناسب با ظرفیت های محلی و همینطور استعدادهای کشورهای هم مرز، تحت نظارت و حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران امکان استقرار پیدا خواهند کرد.

دانشگاه، نهاد حل مساله است
دکتر مجید کیانی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس هم در این جلسه با پشتیبانی از طرح توسعه پردیس بین المللی ارس، بر بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه تهران در زمینه توسعه فعالیتهای دانش بنیان و استقرار واحدهای فناور در منطقه آزاد ارس تصریح کرد.
وی افزایش جذب دانشجویان کشورهای همسایه توسط پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران را باعث رونق گرفتن منطقه آزاد ارس داست و اظهار داشت: برای توسعه زیرساخت ها و ایجاد جذابیت برای جذب بیشتر دانشجویان غیرایرانی آمادگی کامل داریم.
دکتر کیانی با ابراز تمایل جهت راه اندازی مراکز علمی تحقیقاتی مشترک با سایر واحدهای دانشگاهی در منطقه آزاد ارس، تصریح کرد: این اقدام با محوریت دانشگاه تهران بعنوان دانشگاه جامع، یک اقدام زیربنایی برای توسعه منطقه آزاد ارس به حساب می آید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در انتها با استقبال از رویکرد رئیس دانشگاه تهران در زمینه جهت گیری دانشگاه بعنوان نهاد حل مساله، خواهان نگاه همه جانبه به رفع مشکلات و توسعه مناطق آزاد از مناظر فرهنگی، اقتصادی، صنعتی و غیره شد.
منبع:

1402/01/01
20:34:08
0.0 از 5
365
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود