دغدغه ها را كنار بگذارید و از دریچه نجوم به جهان بنگرید؛

شروع سال ۱۴۰۲ با رؤیت هلال ماه رمضان و مقارنه ۲ جرم آسمانی

شروع سال ۱۴۰۲ با رؤیت هلال ماه رمضان و مقارنه ۲ جرم آسمانی

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، ساعت ۱۴۰۲ در حالی شروع می شود که در روز ۴ فروردین میتوان هلال ماه رمضان را در کنار سیاره زهره، درخشان ترین جرم آسمانی پس از خورشید و ماه، مشاهده کرد.


امیرعباس شهدادی، مدیر واحد فناور دهکده نجوم پارک علم و فناوری استان کرمان و دبیر انجمن نجوم کرمان در گفتگو با ایسنا، گفت: نخستین سال قرن جدید به پایان رسید و ما باردیگر به نوروز رسیده ایم؛ زمانی که کره زمین به نقطه اعتدال بهاری در مدار گردش خود به دور خورشید می رسد و مدت زمان شب و روزش برابر می شود.
وی تصریح کرد: انتخاب نوروز بعنوان مبدأ تقویم خورشیدی علاوه بر ذکاوت، آگاهی و درک درست از حرکت زمین اوج خوش سلیقگی ایرانی ها باستان را نشان می دهد؛ چون که تحویل سال را با تدبیر و خوش ذوقی تمام زمانی انتخاب کردند که طبیعت جانی باردیگر می گیرد.
شهدادی ضمن اشاره به مهم ترین رویدادهای نجومی در سال ۱۴۰۲، اظهار نمود: ۱۵ رویداد نجومی مهم امسال رخ خواهد داد و با معرفی آنها امیدواریم از جذابیت های بی نظیر طبیعت آسمان شب در این سال غافل نشویم و مهمتر آن که برای دیدن و رصد این پدیده های نجومی به هیچ ابزار خاصی مانند "تلسکوپ" و یا "دوربین دوچشمی" نیازی نیست و با چشم غیر مسلح قابل رؤیت هستند.
وی آغاز رخدادهای سالجاری را رؤیت هلال ماه مبارک رمضان دانست و اضافه کرد: در چهارم فروردین ماه می توانید هلال ماه مبارک رمضان را در کنار سیاره زهره، درخشان ترین جرم آسمانی پس از خورشید و ماه، مشاهده کنید. از این پدیده نجومی، با نام پدیده "مقارنه" یاد می شود؛ مقارنه زمانی اتفاق می افتد که به صورت ظاهری دو جرم آسمانی در فاصله نزدیک به هم قرار گیرند.
۳ فروردین ماه
مدیر واحد فناور دهکده نجوم پارک علم و فناوری استان کرمان افزود: در روز ۳ اردیبهشت هم مجدد این جرم آسمانی "ماه" و "سیاره زهره" در آسمان نقش آفرینی می کنند و رصدگران بار دیگر به کمک هلال ماه می توانند نظاره گر سیاره پر فروغ زهره باشند.
رخداد نجومی خرداد
به قول وی در آسمان روز ۳۱ خرداد ماه سیاره سرخ رنگ "مریخ" به جمع قبلی اضافه می شود و نظاره گر اجتماع "هلال ماه"، "سیاره زهره" و سیاره "مریخ" خواهیم بود. در اجتماع ها، کمی فاصله اجرام نسب به مقارنه ها بیشتر است.
بارش شهایی در تیرماه
شهدادی با اشاره به اینکه در روز ۷ تیر ماه سال ۱۴۰۲ بارش شهابی "عوایی" را خواهیم داشت، افزود: در طول سال زمین در زمان های مشخصی از میان توده های ذرات عبور می کند. این توده ذرات معمولا به جای مانده از عبور سیارک ها و دنباله دارها هستند و هنگامی که وارد جو زمین می شوند، به دلیل سرعت زیاد و اصطکاک با ذرات جو می سوزند و برای چند ثانیه منظره باشکوهی بوسیله ی یک شهاب در آسمان رقم خواهد خورد.
وی تصریح کرد: رصدگران برای تماشای این پدیده بهتر است از آلودگی نوری شهر فاصله بگیرند و به زیر یک آسمان پرستاره و در عین حال امن بروند، و بعد از غروب ماه در صبح ۸ تیر ماه، شاهد عبور ده ها شهاب باشند.
شهدای افزود: در این ماه و در روز ۲۹ تیرماه باید منتظر اجتماع کم نظیر "ماه"، "سیاره زهره"، "سیاره مریخ"، "سیاره عطارد" و "ستاره قلب الاسد" بعنوان پر نورترین ستاره صورت فلکی اسد(شیر) باشیم.
رویداد مردادماه
شهدادی با تکیه بر این که در روز ۶ مرداد ماه سال ۱۴۰۲، شاهد رخداد دو پدیده نجومی خواهیم بود، خاطرنشان کرد: اولی مقارنه ۰.۴ درجه ای ماه و ستاره قلب العقرب که به "قمر در عقرب" هم معروف است؛ پدیده ای که حجم زیادی روایت شبه علمی، خرافاتی و بی اساس معروف به بد یمن بودنش را به دوش می کشد.
وی از رخداد نجومی دیگری در روز ششم مرداد اطلاع داد و خاطرنشان کرد: در این روز بارش شهابی کم فروغ "دلتا دلوی" را هم داریم که حضور ماه با فاز ۷۱ درصد مانع دیدن حجم زیادی از شهاب ها خواهد شد.
دبیر انجمن نجوم کرمان، اظهار نمود: در روز ۲۲ مرداد ماه یکی از معروف ترین بارش های شهابی سالیانه یعنی بارش شهابی "برساووشی" در نبود ماه فرصت خودنمایی خواهد داشت.
شهدادی میزان بارش ساعتی سر سویی (ZHR) این بارش شهابی را ۱۰۰ شهاب در ساعت عنوان نمود و در اینباره توضیح داد: این فاکتور به معنای اینست که در شرایط ایده آل رصدی در هر ساعت ۱۰۰ شهاب میتوان دید و در صورتیکه رصدگران در محلی به دور از آلودگی نوری آسمان باشند، ده ها شهاب این بارش را شکار خواهند کرد.
آغاز شهریور با مقارنه اجرام آسمانی
وی ضمن اشاره به رخدادهای نجومی در شهریورماه ۱۴۰۲، اظهار داشت: روز ۹ شهریورماه باردیگر یک مقارنه داریم. این پدیده مقارنه "ماه" و "سیاره زحل"، ارباب حلقه های سامانه خورشیدی است، همینطور در این شب ماه کامل را نظاره گر خواهیم بود.
رخداد نجومی مهرماه
مدیر واحد فناور دهکده نجوم پارک علم و فناوری استان کرمان، افزود: همینطور در روز ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۲، ستاره "قلب العقرب" از دید ناظر زمینی پشت ماه مخفی خواهد شد؛ پدیده ای که به "اختفا" مشهور است.
به نقل از ایشان، آغاز این اختفا ساعت ۱۷: ۵۸ و پایان آن ساعت ۱۹: ۱۱ روز ۲۶ مهرماه ۱۴۰۲ خواهد بود.
شهدادی خاطرنشان کرد: ۳۰ مهر ماه هم اوج بارش شهابی "جباری" با نرخ آهنگ سرسویی(ZHR) ۲۵ شهاب در ساعت خواهد بود. شهاب های این بارش کم فروغ است؛ اما در صورت خوش شانسی همچنان دیدنی خواهند بود.
ماه گرفتگی در آبان ماه
وی از وقوع ماه گرفتگی در آبان ماه اطلاع داد و اظهار داشت: روز ۶ آبان ماه آسمان کل ایران میزبان یک ماه گرفتگی جزئی خواهد بود و حدود ۱۲.۴ از سطح ماه به زیر سایه زمین خواهد رفت؛ ماه گرفتگی ای که شاید جذاب ترین پدیده برای عموم علاقه مندان باشد.
بارش دیگر در آذر ۱۴۰۲
شهدادی از رخداد بارش شهاب دیگری در آذرماه سالجاری اطلاع داد و اظهار داشت: ۲۳ آذر ماه شاهد اوج بارش شهابی "جوزایی" با نرخ آهنگ سرسویی(ZHR) ۱۵۰ شهاب در ساعت خواهیم بود.
وی تصریح کرد: پس از غروب خورشید در روز ۲۳ آذر تا پیش از طلوع ماه تا حوالی ساعت ۲۳: ۳۰ بهترین زمان برای رصد شهاب های این بارش است.
این فعال حوزه نجومی، تصریح کرد: ۳۰ آذر ماه، شب یلدا بعنوان شاهکار محاسبات نجومی و میراثی پرارزش از نیاکان مان است که هرساله در چارچوب آیینی باستانی در کشورمان گرامی داشته می شود.
شهاب باران ربعی در انتظار آسمان دی ماه
شهدادی افزود: ۱۴ دیماه باردیگر یک بارش شهابی خواهیم داشت و طی آن شاهد اوج بارش شهابی "ربعی" با نرخ آهنگ سرسویی(ZHR) ۱۲۰ شهاب در ساعت آن هم بدون مزاحمت نور ماه در کل طول شب خواهیم بود.
مدیر واحد فناور دهکده نجوم پارک علم و فناوری استان کرمان، اضافه کرد: در این مصاحبه رویدادهای نجومی سال ۱۴۰۲ را با هم مرور کردیم تا شاید توجه به طبیعت آسمان شب مجالی باشد تا دغدغه های زمینی خویش را برای لحظاتی کنار بگذاریم و از دریچه ای متفاوت به جهان پیرامون خودمان بنگریم.
منبع:

1402/01/02
13:35:44
0.0 از 5
424
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود