مدیرعامل شركت فناوری های پیشرفته ایران تاكید كرد:

ضرورت ایجاد بستر مناسب برای پیشرفت حوزه مهم گداخت هسته ای

ضرورت ایجاد بستر مناسب برای پیشرفت حوزه مهم گداخت هسته ای

به گزارش بی دانلود، سال هاست که تحریم های گسترده ای ضد جمهوری اسلامی ایران اعمال می شود؛ تحریم هایی که هدفی جز ممانعت از دستیابی ایران به فناوری های پیشرفته و نوین را دنبال نمی کنند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ فناوری هسته ای مقوله ای قدرت ساز بوده و عملکرد دشمنان در برابر کشور نشان داده که پیشرفت و دستیابی ما به فناوری های پیشرفته را برنمی تابند و در این راه از ایجاد هرگونه مانع و... کوتاهی نمی کنند.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، برخلاف ادعاهای مختلف، دشمنان نشان داده اند که حتی سلامت و جان انسان ها را فدای مطامع سیاسی خود می کنند و با تحریم های گسترده مانع خرید تجهیزات و ابزارهای موردنیاز صنعت هسته ای می شوند.
با عنایت به چنین شرایطی و در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص «داشتن دانش و فن آوری پیشرفته» و برابر مصوبات مجلس شورای اسلامی، شرکت فناوری های پیشرفته ایران به منظور تحقق استقلال صنعت هسته ای کشور و کاهش اثر تحریم های بین المللی تاسیس شد تا با ایجاد هم افزایی، تعامل، نظارت و راهبری شرکت ها و مجموعه های فعال در حوزه های در رابطه با مأموریت شرکت و با استفاده از متخصصان و پژوهشگران ایرانی و استفاده از دانش روز، همگام با صنعت داخلی کشور، برای سرفرازی و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گامهای موثری بردارد.
شرکت فناوری های پیشرفته ایران بعنوان مجموعه ای توسعه یافته، با اتکا به توان و تخصص محققان و کارشناسان خود در عرصه فناوری های روز، گامهای موثری در زمینه «غنی سازی اورانیوم»، «تولید ایزوتوپ های پایدار به روش سانتریفیوژ گازی» و «همجوشی هسته ای(گداخت)» برداشته و به دستاوردهای مهمی در راه پیشرفت فناوری صلح آمیز هسته ای رسیده است.
در این گزارش، نوروزی معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته ایران، عملکرد یک ساله این شرکت، برنامه ها و پروژه های آن در سال ۱۴۰۱ را شرح داد.

سرفصل های مهم شرکت فناوری های پیشرفته ایران
معاون سازمان انرژی اتمی اظهار نمود: شرکت فناوری های پیشرفته سه وظیفه مهم برعهده دارد که در واقع این موارد، سه سرفصل شرکت را می سازند.
نوروزی اضافه کرد: سرفصل نخست، گداخت است که در واقع انرژی آینده به شمار می آید. گداخت علم جدیدی محسوب نمی شود اما دهه هاست که روی آن کار می شود و سرعت کار در این حوزه بسیار بالا بوده و رو به جلو حرکت می کند.
وی ادامه داد: بارقه های امیدی در دنیا پیدا شده که بتوان از آن برای انرژی آینده استفاده نمود. یکی از فعالیت ها و وظایف ما اینست که بستر مناسب برای حرکت و پیشرفت علم گداخت و تکنولوژی مهم را فراهم سازیم تا از روند جهانی عقب نمانیم و همینطور بتوانیم در این راه پیشرو باشیم.
مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته ایران با اشاره روش های مختلف مورد استفاده از دانش گداخت توضیح داد: روش هایی نظیر « ICF» و «MCF» و... وجود دارد که در این شرکت برای توسعه هر کدام از این روش ها برنامه ریزی شده و برای همه آنها، فعالیتهایی در نظر گرفته تا رو به جلو حرکت نماییم.
وی تصریح کرد: با یاری خداوند در آینده ای نزدیک شاهد پیشرفت در عرصه این علم و دانش خواهیم بود و به موازات آن، روش های مورد استفاده هم پیشرفت خواهند کرد.
نوروزی با تکیه بر ضرورت شناسایی این تکنولوژی بعنوان به وجود آورنده انرژی، اظهار داشت: بومی سازی فناوری طراحی و ساخت سیستم های تشخیصی و اندازه گیری برای این حوزه در دستور کار قرار داشته و توسعه زیرساخت های موردنیاز (تجهیزات و لابراتوار های مرجع) همچون اقدامات دیگر این شرکت در توسعه گداخت هسته ای است.
وی اظهار داشت: مطمئن هستم که پیشرفت ما به حدی خواهد بود که در سالهای آتی، کشور عزیزمان ایران به یکی از کشورهای پیشرو و صاحب فناوری در زمینه گداخت و سرریزهای دانشی آن در حوزه های دیگر همچون صنعتی و پزشکی تبدیل گردد.

توجه ویژه به تکنولوژی پیشرفته ایزوتوپ های پایدار

معاون سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اشاره به سرفصل دوم فعالیت در شرکت فناوری های پیشرفته توضیح داد: قسمت دوم کار ما در ارتباط با تولید ایزوتوپ های پایدار می باشد که تکنولوژی به مراتب قوی تر و پیشرفته تر از غنی سازی به حساب می آید. این سرفصل ادامه مسیر قبلی است و در نهایت به تولید داروهایی برای درمان و تشخیص بیماری ها منجر خواهد شد. خوشبختانه در این حوزه پیشرفت های بسیار خوبی حاصل شده و در آینده خبرهای خوشی خواهیم شنید.

تلاش برای رساندن کوانتوم به مرحله صنعتی
وی ضمن اشاره به سرفصل سوم برنامه ها و وظایف این معاونت اظهار داشت: مورد سوم در ارتباط با مبحث کوانتوم است. این تکنولوژی به روز است و دارای متخصصان بسیار خوبی در این حوزه هستیم.
امیدواریم با تلاش دانشمندان و متخصصان بتوانیم این مباحث را از جنبه نظریه به مرحله صنعتی برسانیم و شاهد نتایج آن باشیم.

وجود چالش های بزرگ بر سر پروژه های علمی ناشناخته
نوروزی در رابطه با چالش هایی که در راه انجام طرح ها و پروژه ها در سال 1401 با آن مواجه بوده اند، بیان نمود: هر روز کار ما یک چالش بود؛ هنگامی که دست به کار بزرگ و علمی که شناخته نشده و مرزهای آن مشخص نمی باشد، بزنید؛ چالش ها پشت سر آن می آید. مسایلی که حتی به ذهن ما نمی رسد، بروز می کند و کوشش برای حل آنها توسط متخصصان هر روز صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: نکته مهم، راهبری و ریل گذاری به سمت هدف است. به نظر بنده این مسئله مهم ترین چالشی بود که در سال 1401 با آن مواجه بودیم. در درجه نخست مبحث شناخت هدف خیلی مهم است چونکه باید هدف را کاملا بشناسیم، ابعاد و اندازه های آنرا بدانیم تا با شناخت از چالش ها و گلوگاه ها، با مشخص شدن همه موارد، بتوانیم به سمت این هدف حرکت نماییم و از آن دور نشویم.
وی خاطرنشان کرد: این مسئله بزرگترین چالشی بود که سال قبل با آن مواجه شدیم و توانستیم از آن با موفقیت گذر نماییم.

چشم انداز فناوری های پیشرفته ایران تا پایان دولت سیزدهم
مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته ایران در پاسخ به این پرسش که چشم انداز این معاونت تا پایان دولت سیزدهم چگونه خواهد بود؟؛ اظهار نمود: چشم انداز ما در مورد هرکدام از سرفصل ها و مأموریت های محوله به این شرکت مشخص است تا بتوانیم تبدیل به قطب جهانی شویم و برپایه این چشم انداز حرکت می نماییم البته در این راه مسایل مختلف و مربوطه را در نظر خواهیم گرفت.
وی خاطرنشان کرد: برنامه و هدف ما اینست که بعد از ریل گذاری، پروژه ها را به سمت جلو حرکت دهیم تا در نهایت به اهداف تعیین شده در این حوزه دست یابیم. همینطور مقرر است بر مبنای اهداف خود تبدیل به یک قطب در منطقه و در سطح جهان شویم. در این حوزه، ابتدا گداخت و بعد ایزوتوپ های پایدار و کوانتوم مشخص می کند در چه مسیری باید حرکت نماییم و به چه مواردی بپردازیم.
نوروزی اظهار داشت: پیشبینی بنده اینست که با لطف خداوند و تلاش همه همکاران بتوانیم در پایان دولت سیزدهم از نظر جایگاه در سه سرفصل شرکت نه تنها در غرب آسیا بلکه در کل قاره و حتی در ابعاد جهانی، حرف هایی برای گفتن داشته باشیم.
وی تصریح کرد: اینکه می گوییم در سطح جهانی، یک شعار نخواهد بود. چونکه در جهان، کشورهای محدودی به قدرت غنی سازی دست یافته اند. همینطور در روند پیشرفت های خود به سمت ایزوتوپ های پایدار و پزشکی حرکت می نماییم که در این حوزه هم تکنولوژی ارتقا می یابد. ازاین رو دستیابی به این موارد؛ چشم انداز دوری نخواهد بود.
معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: علاوه بر موارد ذکر شده؛ اقدامات خوبی در صنعت گداخت شروع شده و ادامه این روند سبب می شود تا در آینده ای نزدیک این حرکت منجر به دستاوردهای چشمگیرتری شود و به ما یادآوری می کند در عرصه صنعت گداخت هم یکی از کشورهای پیشتاز خواهیم بود.
وی ضمن اشاره به انجام طرح ها و پروژه های علمی توضیح داد: معاونت ما، معاونت فناوری های پیشرفته است ازاین رو باید به سمتی حرکت نماییم که فناوری های پیشرفته کشور در عرصه صنعت هسته ای در سطح بسیار عالی قرار گیرد.
وی تصریح کرد: بنده این قول را به شما می دهم که این امر تحقق پیدا کند؛ هرچند این مسئله منوط به یک مولفه نبوده و مسایل فراوانی درگیر آن هستند اما تکنولوژی و فناوری هایی که در ارتباط با صنعت هسته ای و پیشرفته باشد در سه قالب گفته شده، اتفاق خواهد افتاد.
نوروزی افزود: ما از نظر جایگاه و تکنولوژی به سطحی خواهیم رسید که زبانزد منطقه و غرب آسیا خواهیم بود.


ردّ پای مشهود حمایت های سازمان در دستاوردهای فناوری های پیشرفته
وی با بیان اینکه در این راه یکی از مباحثی که میتوان روی آن تاکید داشت، بحث حمایت است؛ اظهار داشت: خوشبختانه با حضور مهندس اسلامی بعنوان ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، حمایت ها چندبرابر شده و به وضوح شاهد این موارد هستیم و دستاوردهایی که در این حوزه وجود دارد؛ گواه این مورد است. باید توجه داشت که صرفاً با حرف زدن نمی توان مدعی حمایت شد بلکه باید آنرا مشاهده کرد و این دیده شدن تا حد زیادی بوده و همه فناوری های رونمایی شده گواه این مسئله و حمایتی است که از جانب ریاست سازمان انجام شده است.
معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: در مورد شرکت فناوری های پیشرفته، اعتقاد ریاست سازمان بر اینست که فناوری هسته ای، آینده بشریت را مورد توجه قرار داده ازاین رو موارد بسیار مهمی تلقی می شوند. به همین سبب بنده فکر می کنم حمایت های بسیار جدی در این حوزه انجام شده البته قضاوت و داوری بنده با عنایت به اینکه در بطن ماجرا قرار دارم و با فردی که ماجرا را از بیرون می بیند، متفاوت است؛ این موارد را به خوبی می توانیم ببینیم و لمس نماییم و مشخصا تحقق قولی که داده ام، نزدیک است و می توانیم به جایگاه بالایی از نظر تکنولوژی و علم و دانش در مسایلی که گفته شد، برسیم و امیدوارم در این راه حمایت های ریاست سازمان تداوم داشته باشد.
وی اظهار نمود: با عنایت به همه موارد ذکر شده، آینده درخشانی را برای علم، دانش و فناوری های هسته ای در کشور متصور هستم.
معاون سازمان با به کار بردن واژگانی معاونت و شرکت فناوری های پیشرفته ایران را این گونه توصیف کرد: برای وصف این معاونت و شرکت می توانم به سه کلمه «پیشرفت»، «علم» و «جهاد» اشاره کنم.
منبع:

1402/01/12
20:16:34
0.0 از 5
506
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود