تولید کاتالیست با ترکیب جدید و قابل رقابت در بازار توسط پژوهشگران دانشگاهی

تولید کاتالیست با ترکیب جدید و قابل رقابت در بازار توسط پژوهشگران دانشگاهی

بی دانلود: بی دانلود: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی جدید برای تولید کاتالیست ها طراحی کردند که قابل رقابت با کاتالیست های موجود در بازار هستند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، امیرحسین شهنازی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی متغیرهای پروسه پیرولیز پاششی و ترکیب شیمیایی بر مورفولوژی و خواص کاتالیستی پروسکایت در پروسه ریفرمینگ متان» که آنرا با راهنمایی دکتر صادق فیروزی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام داده است، اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه، تولید کاتالیستی با ترکیب جدید (کاتالیست های اکسیدی حاوی لانتانم، نیکل و منگنز) به روشی نو ( روش پیرولیز پاششی) بوده است.

وی ادامه داد: این پژوهش با هدف ارتقای عملکرد کاتالیست های پروسه ریفرمینگ متان که در صنعت فولادسازی و پتروشیمی فرآیندی شناخته شده، انجام شده است؛ ضمن آنکه بدلیل مصرف گازهای گلخانه ای در پروسه ریفرمینگ متان، بازدهی بالای کاتالیست ها در این پروسه منجر به حفاظت بهتر از محیط زیست نیز می شود.

بگفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این روش تولید منجر به بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و ارتقای بازدهی کاتالیست شده و عمر کاتالیست را بالا برده است.

وی با اعلان اینکه روش تولید این کاتالیست یک روشی جدید به نام پیرولیز پاششی است، اظهار داشت: این روش از نتایج تحقیقات یکی از فارغ التحصیلان دکترای دانشگاه صنعتی امیر کبیر تحت عنوان تولید کاتالیست های نیکل بر پایه آلومینا شروع شده است؛ در نهایت این تحقیق منجر به تولید کاتالیست های اکسیدی چند جزئی حاوی عناصر لانتانم، نیکل و منگنز شده که دارای سطح مؤثر واکنشی بالایی بوده و عمری طولانی دارند.

شهنازی با اعلان اینکه برای صنعتی شدن این پروژه، بنظر می رسد که راه طولانی در پیش داریم، اظهار داشت: چون مبنای کارهای این پژوهش مبتنی بر استفاده از عناصر نادر خاکی است که استحصال آنها در صنعت به سبب کمیاب بودن آنها و همین طور قیمت بالایشان هنوز مورد استقبال قرار نگرفته است.

بگفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روش تولید کاتالیست ها، ترکیب شیمیایی آنها و خواص ریزساختاری شان جزو مشارکت های نوآورانه علمی بشمار می رود و به همین دلیلهای منجر به چاپ مقاله و داوری مجلات شده است.

وی اظهار داشت: پیوستگی در تولید و یکنواختی از نظر ترکیب شیمیایی محصول، سطح ویژه بالای محصول، مقاومت در مقابل رسوب گذاری کربن که تشکیل آن در پروسه ریفرمینگ متان مضر بوده و از سویی شکل گیری آن بر روی سطح کاتالیستها متداول می باشد، از خاصیت های این روش محسوب می شود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شهنازی با اعلان اینکه این طرح نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد، اظهار داشت: این کاتالیست ها در مقابل کاتالیستهایی که حالا در بازار موجودند، قابل رقابت است.

شهنازی اشاره کرد: باتوجه به تولید گاز سنتز در پروسه ریفیرمینگ متان، تولید کاتالیست مناسب که از دستاوردهای این پژوهش بوده است، موجب ایجاد کاربرد در صنایع فولادسازی (واحدهای احیای آهن) و پتروشیمی (تولید هیدروکربن های سنگین) می شود.
1402/01/16
18:20:51
0.0 از 5
446
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود