بر اساس آیین نامه حمایت از نخبگان ایرانی صورت می گیرد؛

اختصاص 20 درصد سهمیه جذب اعضای هیئت علمی به نخبگان

اختصاص 20 درصد سهمیه جذب اعضای هیئت علمی به نخبگان

بی دانلود: برمبنای بخشنامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی، نخبگان در حوزه های ادامه تحصیل، دریافت بورسیه، جذب به عنوان هیات علمی، استفاده از لابراتوار های علمی، اشتغال، بیمه و ایجاد شرکت دانش بنیان توسط دولت مورد حمایت قرار می گیرند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، آیین نامه پشتیبانی از نخبگان که در تاریخ هفت اسفندماه ۱۴۰۱ تصویب و توسط معاون اول رییس جمهور به دستگاه های اجرائی همچون وزارت علوم ابلاغ گردیده بود؛ توسط مدیرکل دفتر وزارتی و روابط عمومی وزارت علوم برای اجرا به دانشگاه ها ابلاغ گردید.
حمایت های پژوهشی
برمبنای ماده ۲ این بخشنامه بمنظور پشتیبانی از پژوهش های نخبگان و ارتقای عملکرد و تاثیرگذاری ایشان پژوهانه استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی به نخبگان اعطا می شود که شیوه نامه نحوه اعطای پژوهانه خدمات آزمایشگاهی نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و ابلاغ می شود.
ادامه تحصیل رتبه های برتر کنکور
همین طور برمبنای ماده ۳ بخشنامه فوق، وزارت علوم و وزارت بهداشت موظف می باشند با همکاری بنیاد ملی نخبگان و در قالب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی زمینه پذیرش رتبه های برتر آزمون کنکور سراسری را تا مقطع تحصیلی دکترا در رشته های گروه علوم پایه و علوم انسانی و برگزیدگان مسابقات علمی المپیاد دانش آموزی را تا مقطع تحصیلی دکترا در رشته های گروه علوم پایه و علوم انسانی در دانشگاه های برتر فراهم آورند.
اعطای بورس
اعطای رابطه علمی (بورسیه) و عضویت هیئت علمی در دانشگاه ها برای جذب برگزیدگان مسابقات علمی المپیادهای دانش آموزی در قالب قوانین و مقررات از دیگر مفاد این بخشنامه است.
اشتغال ۱۰۰۰ نخبه در سال و طراحی ۱۰ پروژه کلان ملی
برمبنای ماده ۴ این بخشنامه بمنظور ارتقای مشارکت نخبگان در توسعه علم و فناوری و حل چالش های فناورانه ملی و جذب ایشان در بنگاه های اقتصادی کشور طرح اشتغال هزار نخبه در سال اجرا می شود که دراین زمینه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است ۱۰ طرح ملی، توسعه امیدآفرین و تحول ساز پیشران تحقیق و توسعه در زمینه تکنولوژی های جدید را ارائه کند.
اولویت طرح های ملی شامل هوش مصنوعی، تکنولوژی های جدید رقمی، (دیجیتال)، زیست فناوری و دارویی، رایانش کوانتومی، پزشکی بازساختی و امنیت غذایی در رابطه با رفع نیازهای کشور است.
حمایت از نخبگان ایرانی خارج از کشور
همین طور برمبنای ماده ۵ بخشنامه با هدف استفاده از ظرفیت علمی و حرفه ای متخصصین و نخبگان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی و فناوری و صنعتی داخلی و فراهم کردن شرایط مناسب جهت توسعه فناوری های نوظهور و پیشرفت در کشور، معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری موظف است با همکاری بنیاد ملی نخبگان، برنامه جامع پشتیبانی از همکاری و جذب نخبگان و متخصصان ایرانی خارج از کشور را با هدف جذب و همکاری سالانه ۱۰۰۰نفر از این متخصصان طراحی کند.
ایجاد شرکت های دانش بنیان در مناطق آزاد
برمبنای ماده ۷، با هدف تسهیل و راه اندازی شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و فناور توسط نخبگان و متخصصان ایرانی داخل و خارج از کشور وزارت امور اقتصادی و دارایی بوسیله دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به کمک به ایجاد و راه اندازی و تاسیس شرکت، ایجاد سرمایه گذاری مشترک در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و پارک های علم و فناوری توسط نخبگان در قالب قوانین و مقررات مربوطه اقدام نماید و فرایندهای سرمایه گذاری، جذب سرمایه و تسهیلات و گرفتن مجوزهای آنها را تسهیل کند.
ماده ۸، اختصاص مسکن
در این ماده آمده است؛ در قالب قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰ نخبگان و سرآمدان علمی فاقد مسکن در اولویت برخورداری از مزایای این قانون هستند و وزارت و شهرداری مکلف است با همکاری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و بنیاد نخبگان زمین مورد نیاز برای تامین مسکن نخبگان و سرآمدان علمی را در قالب قانون جهش تولید مسکن فراهم آورد.
همین طور در قالب مصوبات شورای پول و اعتبار، نخبگان فاقد مسکن فارغ التحصیل یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز مشمول تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همین طور تسهیلات ودیعه مسکن مشابه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می شوند.
حمایت های بیمه ای
در ماده ۹ که به بحث بیمه مربوط است، آمده است: بمنظور توسعه حمایت های بیمه ای از نخبگان بنیاد ملی نخبگان مجاز است از نخبگان فاقد بیمه متقاضی بهره مندی از حمایت های بیمه ای با رعایت قوانین و مقررات تا حداکثر ۷۰ درصد حق بیمه افراد مشمول در قالب کمک هزینه پوشش بیمه ای نخبگان حمایت کند. امتیاز مقرر در این ماده شامل پوشش درمانی نخبگان و افراد تحت تکفل وی نیز است.
همین طور بنیاد ملی نخبگان مجاز است نسبت به ارائه کمک هزینه پشتیبانی از پوشش بیمه تکمیلی برای نخبگان برخوردار از بیمه های پایه اقدام نماید.
جذب نخبگان در دانشگاه ها
برمبنای ماده ۱۱ بخشنامه پشتیبانی از نخبگان، وزارتین علوم و بهداشت موظف می باشند با همکاری بنیاد ملی نخبگان و سازمان اداری استخدامی کشور سالانه معادل ۲۰ درصد از ظرفیت جذب اعضای هیئت علمی خود در دانشگاه و همین طور مؤسسات پژوهشی وابسته به دستگاه اجرائی را به نخبگان اختصاص دهند. این افراد در قالب قرارداد پیمان یک سال جذب می شوند و در مدت مذکور پروسه جذب مشتمل بر گزینش علمی و عمومی آنها در قالب ضوابط بطور معمول انجام می گیرد.
اشتغال ۱۰۰۰ محقق پسا دکتری
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در ماده ۱۲ آمده است؛ بمنظور جذب و نگهداشت نخبگان، استفاده بهینه از ظرفیت علمی فناوری فارغ التحصیلان دوره های دکترای مورد تایید وزارت علوم و بهداشت؛ بنیاد ملی نخبگان و وزارتین علوم و بهداشت موظفند نسبت به اشتغال حداقل ۱۰۰۰ نفر از پژوهشگران پسا دکترا برمبنای بخشنامه مصوب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اقدام نمایند.
جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی
سازمان امور اداری و استخدامی موظف است با همکاری بنیاد ملی نخبگان زمینه جذب سالانه حداقل ۱۰۰۰نفر از نخبگان کشور در دستگاه های اجرائی را فراهم آورد و تمام دستگاه های اجرائی مشمول این بخشنامه موظفند بمنظور شناسایی و بهره گیری از توان و ظرفیت نخبگان، سالانه ۲۰ درصد از ظرفیت استخدامی خودرا در صورت وجود متقاضی به نخبگان اختصاص دهند.
منبع:

1402/01/17
17:42:01
0.0 از 5
422
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود